Konya’da imam hatip okulları yaptıkları çalışmalarla farklarını ortaya koyuyor. Bu kapsamda kültür, sanat, çeşitli alanlarda proje ve serginin yer aldığı İmam Hatip Şenlikleri Kültürpark’ta başladı. Gün boyunca süren şenliğe İl Milli Eğitim Müdür Murat Yiğit, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mahmut Zengin, Önder İmam Hatipliler Derneği Konya Şube Başkanı Arif Bağcı, sivil toplum kuruluşu önderleri, Konya’daki imam hatip lise ve ortaokulu öğretmen ve öğrencileri, vatandaşlar katıldı.

I M G 2506

‘İMAM HATİPLİ OLMAK BÜYÜK SORUMLULUK İSTER’

Şenliğin açılışında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, imam hatipli olmanın büyük bir sorumluluğu da beraberinde getirdiğini söyleyerek, Anadolu’nun öz kümlüğü ve ferasetinin imam hatip çatıları altında can bulacağını söyledi. Yiğit, “Bu sorumluluk, güzel ahlakı tamamlamak için gönderilen Hazreti Peygamberin yolundan gitmeyi gerekli kılar. Hem akademik hem sosyal hem de ahlaki eğitimin en güzel şekilde öğrencilerimizle buluşturulduğu imam hatip okullarımız, merkezi sınavlarda önemli başarıların altına da imza atmaktadırlar. Bu şenlikte imam hatip çatıları altında yapılan çalışmalardan örnekler görebileceğimiz, öğrencilerimizin kültürel ve bilimsel çalışmalarda ortaya çıkardığı güzelliklere şahitlik edebileceğimiz bir etkinlik olması açısından büyük bir değeri ifade etmektedir. Şenliğin düzenlenmesinde emeği ve desteği olan herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Murat Yiğit-2

YENİDEN GÖZBEBEĞİ OLACAK!

Önder İmam Hatipliler Derneği Konya Şube Başkanı Arif Bağcı ise tarihin her döneminde ismi gururla anılan imam hatiplerin yeniden gözbebeği konuma geleceğine olan inancının tam olduğunu ifade etti. Bağcı, konuyla ilgili şunları söyledi: “Ülkemizin milli ve manevi değerlerine yetişmiş gençlerimizi geleceğe hazırlamak onların hayata pozitif pencerelerden bakabilecek mutlu nesiller, ailesine, vatanına, insanlık âlemine faydalı insan olarak geçinmeleri için imam hatip okullarıyız. Dün olduğu gibi bugün de üzerine düşen tarihi sorumluluğu yerine getirmeye devam edecektir. Şenliğin hayırlı olmasını diliyorum.”

I M G 2519

ÇEVRE TEMİZLİĞİNE VE DEPREME DİKKAT ÇEKTİLER

Şenlik kapsamında imam hatip ortaokulu ve liselerin yer aldığı 36 imam okulu stant açarak yapmış oldukları çalışmaları kamuoyuyla paylaştı. 36 okulda da sanat, kültür, bilim ve dini bilgilere dair birçok proje stantlarda dikkat çekti. Beyhekim İmam Hatip Ortaokulu olarak yapmış oldukları çalışmalardan bahseden okul öğrencilerinden Begüm Çetin ve Elif Naz Yıldırım, İngilizce dikkat çeken oyunları anlattı. Aynı zamanda depremle ilgili de bir alarm sistemi hazırladıklarına dikkat çeken öğrenciler, “Deprem anında ya da farklı bir sebeple evin sallanmasında alarmın çaldığı bir sistem tasarladık. İngilizce dil sınıfı olduğumuz için İngilizce oyunlar da hazırladık. Aynı zamanda çevre kirliliğine dikkat çekme amaçlı bir çalışmamız oldu.”

Begüm Çetin Ve Elif Naz Yıldırım

‘BAŞARIMIZ GELENEKSEL HALE GELDİ!’

Birçok alanda başarıyla bilinen ve Meram geneli birçok alanda birinciliği eline bulunduran Şehit Ömer Halisdemir İmam Hatip Ortaokulu da şenlikte yerini aldı. Okul Müdürü Gürkan Çetin okullarında öğrencilerle birlikte gerçekleşen proje ve başarılardan bahsetti. Eğitimin yanı sıra sosyal, kültürel ve bilimsel çalışmalara da imza attıklarını bildiren Çetin, ‘akıl zekâ oyunları’ alanında Konya’da akla gelen ilk okullardan birinin kendileri olduğunu söyleyerek, “Yıllardır bu alanda elde ettiğimiz Meram birinciliğimiz, geleneksel hale geldi. Bizi güçlü kılan, öğretmen kalitemizin iyi olmasıdır. Standımızda bulanan drone, öğrencimiz Buğra Ulutaş ve arkadaşlarının yaptığı ve Teknofest yarışmasına katılacak olan bir eser. Bunun yanı sıra diğer başarılı çalışmalarla da öğrencilerimizle gurur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yıl boyu çok çalıştılar, Şimdi dinlenme zamanı! Yıl boyu çok çalıştılar, Şimdi dinlenme zamanı!

Gürkan Çetin

PATENTLİ İKİ DİLLİ SOKAK!

Arapça ve İngilizce olarak eğitim veren bir okul olan ve proje sınıflarını da bünyesinde barındıran Abdulezel Paşa İmam Hatip Ortaokulu da stantlarda yer aldı. Sürekli olan etkinliklerle öğrencilerin gelişimine katkı sunmayı amaçlayan okulda yapılanları aktaran 6. sınıf öğrencisi Nisa Özmen, “Şenlik kapsamında hazırladığımız öğretici kartlarımızı burada sergiledik. ‘İki dilli sokak’ dediğimiz ve biz öğrencilerin 13 alanda İngilizce ve Arapça konuştuğu bölümlerin patentini de tanıtma amacıyla standımıza getirdik.” diye konuştu.

Nisa Özmen

KONYA VE TÜRKİYE GENELİ BAŞARILARA İMZA ATIYORLAR!

Bir imam hatip lisesi olmasının yanında aynı zamanda fen ve sosyal bilimleri de içeren Hacıveyiszade Fen ve Sosyal Bilimler Anadolu İmamhatip Lisesi de başarılarıyla stantta yerini aldı. Okul öğrencilerinden Kasım Arda Aksoy, okullarıyla ilgili bilgi verdi. Spor alanında il geneli ve Türkiye’de olan başarılarından bahseden Aksoy, “Bilek güreşinde Konya, okçulukta Türkiye birinciliğimiz var. Tekvando alanında da 2018 yılı Türkiye birinciliğimiz var. Her yıl en az birkaç kez kamp yapıyoruz. 20 kişilik sınıflarda, kendi alanlarında uzman öğretmenlerimizden çok güzel bir eğitim alıyoruz.”

Kasım Arda Aksoy

‘GÜNEŞİN GÜCÜNÜ VERİMLİLİĞE DÖNÜŞTÜRDÜK’

Spor alanında yakaladığı başarıları standında sergileyen Karatay Sezai Karakoç İmam Hatip Ortaokulu, yapmış olduğu projeyi de şenlik alanında tanıttı. Okul öğrencilerinden Saliha Nur Yeşilbağ yaptıkları güneş enerjisiyle çalışan projelerini anlattı. Yeşilbağ: “Atık suların güneş enerjisinin hareket enerjisine dönüşmesiyle birlikte tarımda kullanılabilir suya dönüştüğü bir sistem yaptık. Tarımda sürekliliği artırırken güneşin enerjisini de kullanabilmeyi hedefledik. Bunun yanında pil ile çalışabilen bir maket motor yaptık.” dedi.

Saliha Nur Yeşilbağ

FİLİSTİN İÇİN YAPTIKLARI ‘GAZZETE’ BEĞENİ TOPLADI!

Filistin’de yapılan zulüm de şenlikte unutulmadı. Bazı stantlarda Filistin için yardım toplanırken Seyit Ulugülyağcı İmam Hatip Ortaokulu da Gazze için yapmış olduğu ‘Gazzete’ isimli gazeteyle beğeni topladı. 4 arkadaş olarak yapmı oldukları bu çöalışmayla Filistin’in gündemde tutmak istediklerini dile getiren okul öğrencilerinden Ayşe Ravza Eroğlu ve Nesligül Çiçek okul olarak yapmış oldukları ve stantta yer alan diğer projeler hakkında da bilgilendirdi. Öğrenciler, “Özel gereksinimli öğrencilerin de sosyal hayatta var olmaları adına görme engelliler için bir restoran dizayn ettik. Nesli tükenmek üzere olan hayvanları anlatan bir çalışma yapıldı ve aynı zamanda maket olarak yapılan ve yangın anında tüm kapıları açan ve size haber veren bir alarm sistemine yer verildi. Bunun dışında Müslümanları bal arılarına benzettik ve benzer özelliklerinin yer aldığı bilgilendirici metinleri gelen misafirlerimize anlattık” diye konuştu.

I M G 2557

Muhabir: HACER CEYLAN