Kurban Bayramı’ndaki 9 günlük tatili fırsat bilen vatandaşlar, tatil hazırlıklarına başladı. Özel araçlarıyla ya da toplu taşıma araçlarıyla tatilin yolunu tutan vatandaşların yanı sıra araç kiralayarak özel araç konforu yaşamak isteyenler ise rent a car firmalarına yöneldi. Araç kiralayanların Kurban Bayramı’nın maliyetli olması daha az olduğunu ifade eden Royal Rent A Car işletme sahibi Murat Demirkul, araç kiralarken yaşanabilecek olası talihsizliklerin önüne geçilmesi adına uyarılarda bulundu. Demirkul, 'aracı kapınıza kadar getirilecek' şeklinde vaatler üzerinden ödeme yapılmaması gerektiğini bildirdi.

DİĞER BAYRAMA ORANLA DURGUN!

Araç kiralama sektöründe bu bayramın geçen bayrama göre daha durgun olduğuna işaret eden Demirkul, kurbanlık alımıyla birlikte vatandaşın tatile ayırdığı bütçenin daha sınırlı olduğuna dikkat çekti. Kurban kesimi ve özel sektör çalışanlarının tatil gün sayısının daha az olmasıyla birlikte tatilci kesimin de azaldığına dikkat çeken Demirkul, bayramdaki kiralık araç durumuyla ilgili şunları söyledi: “Araçlarımızın yüzde 90’lık kısmı kiralandı ancak bu durum yaz aylarına göre standart düzeyde, aşırı bir yığılma yok. Ramazan Bayramı’nda yoğunluğumuz daha fazlaydı ancak arife günü de bir canlılık bekliyoruz. Sezon yeni başlıyor, insanlar kurban telaşı ve masrafı dolayısıyla tatili ertelemiş olabilir.” diye konuştu. Gurbetçilerin Konya’ya gelişiyle temmuz ayında bir yoğunluk beklediklerini dile getiren Demirkul, tatil planını sona bırakan ailelerin de olmasıyla birlikte güzel bir sezon beklediklerini söyleyerek, “Gurbetçilerin yavaş yavaş Konya’ya gelmesi ve okulların da kapanmasıyla birlikte temmuz ayından eylüle kadar yoğun bir sezon bekliyoruz.” dedi.

13 2

‘ORTA SEGMENTTEKİ EKONOMİK ARAÇLARA RAĞBET VAR’

En çok tercih edilen modellerin genel olarak yakıtına göre belirlendiğini vurgulayan Demirkul, ekonomik araçların daha çok rağbet gördüğünü ifade etti. Fiyatlarla ilgili de bilgi veren Demirkul, “Artan yakıt maliyetleriyle birlikte LPG’li araçlar tercih sebebi oluyor.” şeklinde konuştu. Demirkul, araç kiralama bedeliyle ilgili de “Günlük, haftalık ya da aylık olarak kiralandığında ücretlerde değişiklik olmakla birlikte aracın özelliklerine göre fiyatlarımız bin 500 TL ile 3 bin TL arasında değişiyor.” ifadelerini kullandı.

‘UCUZ DERKEN DOLANDIRILMAYIN!’

Ne umdular, ne buldular! Ne umdular, ne buldular!

Araç alırken dikkat edilmesi gereken unsurlarla ilgili bilgilendirmede bulunan Demirkul, dolandırılma riskine karşın uyardı. Yaz tatili ve bayram arifelerinde daha fazla ortaya çıkan dolandırıcılara karşı tedbirli olunması gerektiğinin altını çizen Demirkul, “Sosyal medyada ve internetin farklı mecralarında paylaşılan reklamlarla kendilerini kurumsal firma gibi gösteren dolandırıcılar, açtıkları site üzerinden düşük fiyatlarla vatandaşı tuzağına çekmeye çalışıyor ve araçların rezervasyonlarının dolması gibi durumları bahane ederek vatandaşlardan para alıyorlar. Bu yüzden vatandaşlara tercihini bildikleri ya da en azından gözleriyle gördükleri kurumsal firmalardan yana kullanmalarını öneriyoruz. Aracı kiralarken detaylı videosu çekilerek olası karışıklıkların da önüne geçilebilir.” ifadelerine yer verdi.

13 3-1

‘YEDEK ŞOFÖR FİRMANIN İNİSİYATİFİNDE ANCAK RESMİYETTE YOK’

Araç kiralamak için gerekli belge ve kriterlerden de bahseden Demirkul, ‘yedek şoför’ kavramının ise kasko durumunda geçerli olmayacağına dikkat çekerek bu durumun firmanın inisiyatifinde olduğuna dikkat çekti. Demirkul, “Araçlarımızda kasko olduğu için en az 2 yıl ehliyetin olması, kiralama için yeterli olacaktır. E-devlet sorgusuyla sabıka, icra olmadığı takdirde araç kiralayabilir. Araçlarımız rent kaskolu ve herhangi bir kaza durumunda emniyete bildirilen kişi ismi isteniyor. Bu sebeple yalnızca tek isim yazabiliyoruz; resmiyette ikinci bir şoför ismi yazılması söz konusu değil. İkinci bir isim yazan firmalar, kaza gibi durumlarda inisiyatif almış olurlar ancak yedek şoför için alınan ücret resmiyete tabi değil.” diye konuştu.

‘TATİLİNİ SON GÜNE BIRAKANLARI BEKLİYORUZ’

Günlük, haftalık ve aylık olarak orta ve üst segmentteki araçlarla kiralama seçeneklerinin yer aldığı Royal Rent A Car firmasında yer alan araçlarla ilgili de konuşan Demirkul, firmayla ilgili şunları söyledi: “Yaklaşık 8 yıldır Numune Hastanesi Acil girişi karşısındaki yerimizde vermiş olduğumuz hizmetle Konya’da rağbet gören ve güvenilirliğiyle bilinen bir firmayız. Orta segmentten lüks gruba kadar 45 aracımızla hizmet veriyoruz. Tatili son güne bırakan tüm vatandaşlarımızı firmamıza bekliyoruz.” dedi.

Muhabir: HACER CEYLAN