Çumra Belediye Başkanı Mehmet Aydın, Çumra'nın 26 Haziran 1926'da ilçe oluş tarihinin 98. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Başkan Aydın mesajında; Çumra'nın, ilk yerleşim yeri olan Çatalhöyük'ün sınırları içerisinde bulunması nedeniyle geçmişinin Neolotik Çağ’a dayandığını belirtti.

İlçenin tarihsel sürecine bakıldığında her alanda gelişim kaydettiğini vurgulayan Aydın, mesajında şu ifadelere yer verdi:

'ÇATALHÖYÜK MEDENİYETLEŞMEDE TARİHİN SIFIR NOKTASI'

İnsanlık tarihinde medeniyetin tohumları Çatalhöyük ile birlikte Çumra’mızda atılmıştır. Çatalhöyük, ilk yerleşim yeri olması nedeniyle insanlığın gelişimine önemli ölçüde değer katmış, tarihin sıfır noktası olarak kabul edilmiş ve tarih boyunca gelişmiş medeniyetlere adeta bir örnek olmuştur.

Çatalhöyük, Neolitik yaşamda insanların bilinen ilk toplu yaşadığı medeniyete ev sahipliği yapmakla birlikte tarımsal üretiminde ilk yapıldığı yerdir. Bu nedenle bereketli topraklar üzerinde yer alan Çumra geçmişten günümüze tarım şehri ünvânını sürdüren ülkemizin gıda üretim üssü olması nedeniyle köklü bir geçmişe sahiptir.

'ÇUMRA YÜZYILIN PROJELERİNE İLHAM KAYNAĞI OLDU'

Çumra’nın kuruluşunun temellerini atan Abdülhamit Han, o zamanın en büyük iki projesini Çumra’ya kazandırmıştır. Kurukafa Mehmet Efendi ve dönemin Konya Valisi Avlonyalı Ferit Paşa’nın da katkıları ile büyük sulama projeleri Çumra ovasında yapılmış, Mavi Tünel Sulama Projesinin de temellerini oluşturmuştur. Cennet Mekan Sultan Abdülhamit Han’ın Çumra’mızda ki bir diğer hatırası Hicaz Demir Yolu Projesidir. Sultan Abdülhamit Han’ın emri ile 1894 yılında yapımına başlanan ve 1913 yılında bitirilen Hicaz demiryolunun yapımı esnasında Çumra´nın bulunduğu yere bir istasyon yapıldı ve bu bina Çumra´ya yapılan ilk bina oldu. Çarşamba Kanalı´nın açılarak, bataklıkların kurutulup ıslah edilmesi, Konya ovasının sulanması maksadıyla 1907-1914 yıllarında yapılan sulama tesislerinin işletme binaları da Çumra´ya inşa edildi. 1926 yılına gelinceye kadar Çumra deyince bugünkü İçeriçumra Mahallemiz akla gelmekteydi. M. Kemal Atatürk trenle Adana´ya giderken Çumra´da verdiği mola esnasında Çumra istasyonundan etrafı seyredip sulama tesis ve lojmanlarını gördükten sonra ; "Bu şirin beldeyi geliştirmek, buraya önem vermek lazımdır. Çumra İlçe olmaya layıktır". demiş Atatürk´ün emri üzerine 26 Haziran 1926 tarihinde 877 Sayılı Kanunla Çumra İlçe merkezi haline getirildi.”

'ÇUMRA’MIZIN KALKINMASINDA EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM'

“9 bin yıllık tarihi ile önemli bir yerleşim yeri olan Çumra’mızın, 26 Haziran 1926’da ilçe oluşunun 98. yıl dönümünde ilçemizin bu zamana kadar olan gelişimi ve kalkınmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bizler de bu günlere kadar her yönden gelişim kaydeden Çumra’nın, sosyal, kültürel ve ekonomik olarak kalkınması, tarihi zenginliklerinin tanıtımı ve turizm potansiyelinin değerlendirilmesiyle daha da üst seviyelere çıkarılmasını sağlayacağız."

Konya'da Hafızlık Hazırlık Programı tanıtımı yapıldı Konya'da Hafızlık Hazırlık Programı tanıtımı yapıldı

Kaynak: HABER MERKEZİ