Konya tarihi günlerinden birini yaşadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçim çalışmaları kapsamında AK Parti’nin kalesi olan Konya’da vatandaşlar ile biraraya geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan önce vatandaşlara bir selamlama konuşması yaptı.

Konya ile gurur duyduklarını ifade eden Bakan Koca, “Konyalı kardeşlerim Şeyh Sadettin’in Mevlâna’nın. Büyük Sultan Alaaddin'in Ulaş babanın Fahri Nisa Hatun'un Tavus Baba'nın, Süleyman Pervane'nin, Akıncı Baba'nın torunlarına selam olsun. Hoşgörünün membaı, kardeşliğin, vatan sevgisinin örneği. Konya'mıza selam olsun. Bu sevda daha da büyük olsun. Kardeşlerim! Konya’mız. Son yirmi yılda büyük atılımlar gerçekleştirdi. Sanayiden eğitime, turizmden sağlığa her alanda Konya öne çıktı. Yirmi yılda yaşanan niteliğindeki yeniliklerle Konya kat kat güzelleşti. Türkiye olarak son yirmi yılımız yenilik yıllarıdır. Atılım yıllarıdır. Sağlıkta dönüşümü başardık. Sağlıkta önemli yatırımları hayata geçirdik. Tüm vatandaşlarımızı eşit koşullarda ve en yüksek konforda sağlık hizmetiyle buluşturduk. Sosyal güvenlik devrimini yaptık. Ülkeyi sağlık ve sıhhat yurdu yapma yolunu seçtik. Sağlık tesislerimize sürekli yenilerini ekledik. Konya’mızda geçen hafta seksen üç yeni sağlık tesisimizin açılışını yaptık” dedi.

Eris varyantı açıklaması! Eris varyantı açıklaması!

‘ŞEHİR HASTANESİ ÖRNEK’

Konya’da Şehir Hastanesi’nin önemli bir yatırım olduğunu anlatan Bakan Koca, “Konya bugün sayıları yirmi bire ulaşan şehir hastanelerinden birine en erken kavuşan büyük şehirlerimizden biri oldu. Sadece Konya Şehir Hastanesi'nde bin iki yüz elli. Yatak kapasitemiz var. Bu hastanemizde bir iş gününde hizmet alan ortalama hasta sayısı yaklaşık altı bindir. Bu hastanemizde iki bin yirmi iki yıl. Yapılan toplam muayene sayısı ise yaklaşık iki milyondur. Yine iki bin iki yıl iki bin yirmi iki yılında yapılan ameliyat sayısı ise yüz bindir. Takdir. Ki bunlar muazzam sayılar. Bu hizmetlerin arkasındaki irade şehir hastaneleri en büyük hayalimdir diyen Cumhurbaşkanımızdır. Bu yenilikçi perde daima deva iradeye dün olduğu gibi bugün de güvenin. Kardeşlerim şehir hastanelerimiz yapılmaya. Başlandığında ne demişlerdi? Yapamazsınız demişlerdi. Yaptık. Başka ne demişlerdi? İşletemezsiniz demişlerdi. Sistemi kurduk ve tıkır tıkır. İşlettik” dedi.

‘YAPAMAZSIZINIZ DEDİLER YAPTIK’

Bakan Koca sözlerini şöyle sürdürdü, “Biz örnek oluruz. Dedik ve olduk. Bravo. Dünyaya örnek olacak tesisler kurduk. Onların sermayesi itiraz, bizim cevabımız iş. Onların derdi ne desem de üste çıksam derdi, bizim hedefimiz vatandaşımızın memnuniyeti. Onların meselesi, algı meselesi bizim gayretimiz. Memleket sevdasının eseri. Yapılamaz. Cesaret edilemez denilen ne varsa sağlıktan sanayiye Türkiye cesaretle hepsini yapıyor. Türkiye kabuğuna. Çekilmiyor. Türkiye artık kapına sığmıyor. Türkiye bugün ilacını, aşısını tıbbi cihazını kendisi üreten bir ülkedir. Kendi otomobilini. Savaş uçağını üreten bir ülkedir. Sağlık hizmetlerinde gıpta ile izlenen sağlık teknolojileri alanında biyoteknoloji alanında kendine yettiği gibi örnek alınan bir ülkedir. Türkiye sen orada uslu uslu otur denecek bir ülke değildir artık. Bu aziz millet dik durmanın, başarmanın gururunu yeniden. Yaşamaya başlamıştı. Büyük devlet olduğumuzu sağlıkta da gösteriyoruz. Sadece küresel salgın günlerinde yüzün üzerinde ülkeye ve uluslararası kuruluşa yardım götürdük. Hiçbir vatandaşımızı gurbette çaresiz bırakmadık. Bu ülke tıpkı tarihindeki gibi umudunu Türkiye'ye bağlamış olan Türkiye için dua eden gariplerin de san. Ne olduğunu, milletimizin hizmetinde yirmi yıldır ne yapsak da yarınlar daha iyi olsa diye çalışıyoruz. Günübirlik hesaplarımız yok. Bizim yüz yıllık vizyonumuz var. Türkiye yüz yılı vizyonumuz var. Bunların hepsi iradeli yüzü yeniliğe bakan, yüzü geleceğe bakan bir liderle birlikte olduğu, bu lider, bugün bağrınıza. Bastığınız Sayın Cumhurbaşkanımızdır. Sayın Cumhurbaşkanımız sizin yaptığınız seçimle eski Türkiye'yi bugünkü Türkiye'ye çevirdi. Şimdi yeniden bir tercihte bulunma zamanı. Gün yaklaştığı bilin ki bu tercih Türkiye'ye inanmakla inanmamak arasındadır. Bu tercih günü düşünmek. bugünü yarını birlikte düşünmek arasındadır. Bu tercih küçük düşünmekle büyük düşünmek arasındadır”

TÜRKİYE YÜZYILI VURGUSU

Yeni Türkiye Yüzyılına vurgu yapan Bakan Koca, Cumhur İttifakı’nın önemini anlatarak, “Gelecek yüzyılın Türkiye yüzyılı olmasını isteyen yüce milletimiz bir kez daha. Aynı kararda olacaktır. Cumhurbaşkanının Cumhur İttifakı'nın adayı Sayın Cumhurbaşkanımızla tercihini Türkiye yüz yılından yana yapacaktır. Türkiye'nin ilim ve irfan şehri yolların doğrusundan şaşmayan güzel Konya'mıza bir kez daha selam olsun. Şairin dediği gibi ben büyük şarkıları severim. Büyük olsun. şarkımız büyük olsun. Hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum. Allah'a emanet olun”