Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kültür Yolu Festivalleri'nden ilk gelen rakamların sevindirici olduğunu belirterek, "İlk etaptaki 4 şehrimizde 1700'den fazla etkinlik, 4 binden fazla sanatçımızın katılımıyla gerçekleşti ve 4,7 milyon sanatsever bu etkinliklere katılma şansını yakaladı." dedi.

Ersoy, CSO Ada Ankara yerleşkesinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Kültür Yolu Festivalleri'nin Başkent ayağının sürdüğünü ifade etti.

Festival yolculuğuna 2021'de İstanbul'da Beyoğlu Kültür Yolu Festivali ile başladıklarını dile getiren Ersoy, geçen sene şehir sayısının 5'e çıkarıldığını, bu sene ise 11 şehirde birden festivaller düzenlendiğini söyledi.

Bu seneki festival yolculuğunun 5 Ağustos'ta Nevşehir Kapadokya'da başladığını, sonrasında Trabzon, Erzurum ve Çanakkale'de tamamlandığını dile getiren Ersoy, "İlk gelen rakamlar da oldukça sevindirici. Vatandaşlarımız çok fazlasıyla teveccühte bulunuyor, çok yoğun bir şekilde katılıyorlar. İlk etaptaki 4 şehrimizde 1700'den fazla etkinlik, 4 binden fazla sanatçımızın katılımıyla gerçekleşti ve 4,7 milyon sanatsever, bu etkinliklere katılma şansını yakaladı." bilgisini paylaştı.

Bakan Ersoy, festivaller noktasında Konya'yı da örnek gösterdi

GastroAntep ve Başkent Kültür Yolu, Konya Mistik, İstanbul, Diyarbakır, İzmir ve Antalya festivalleriyle sürece devam edeceklerini belirten Ersoy, Kültür Yolu Festivalleri'ni yaygınlaştırmak istediklerini bildirdi. 

Ersoy, şöyle konuştu:

Konya yine şiire doyacak Konya yine şiire doyacak

"Her yıl da en az 5 tane şehri katarak, mesela önümüzdeki sene 15 şehri dahil etmeye çalışıyoruz. Her yıl 5 tane ilave ederek 2028'de 35 şehirde Kültür Yolu Festivali gerçekleştirmek istiyoruz. Bu sene 5 Ağustos'ta başlayıp 15 Kasım'a kadar devam edecek 100 günlük bir festival silsilesinden bahsediyoruz. Ama önümüzdeki sene itibarıyla 1 Nisan'dan başlayıp kasım sonuna kadar devam eden 8 aylık bir maratondan bahsediyor olacağız. 8 ay boyunca farklı şehirlerde 10 binlerce sanatçının katılımıyla milyonlarca sanatseveri kültür ve sanatla buluşturmuş olacağız."