Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi’nin düzenlediği “Futbol Sadece Futbol Mu?” konulu konferansta Dünya Araştırmacı gazeteci ödüllü yazar Atilla Türker konuştu. Türker, futbolu kirletenlerin olduğunu ileri sürdü. Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi’nin 2023 yılı kültürel etkinliklerinde yer alan “Futbol Sadece Futbol mu?” konulu konferansta, Dünya Spor Yazarları Derneği tarafından yılın Araştırmacı Gazetecisi ödülü verilen Atilla Türker Türk futbolunda yaşananları anlattı. İl Halk Kütüphanesi Salonu’ndaki programa 1983 yılında UNESCO tarafından Baron Pierre de Coubertin adına verilen Dünya’nın en büyük fair play ödülünü kazanan TÜFAD Konya Şubesi Başkanı İsmet Karababa, antrenörler, TYB Üyeleri ve Konyaspor Engelli Taraftarlar Derneği üyeleri katıldı.

Konuşmasına araştırmacı gazetecilik ödülü alan “Futbolun Arka Bahçesi” adlı kitabıyla ile ilgili bilgiler vererek başlayan Atilla Türker “15 gün önce WhatsApp'ıma bir mesaj geldi, ‘Dünya Spor Yazarları Birliği tarafından size mesaj yolluyoruz, eseriniz dünyadaki 138 ülkeden bin 830 spor yazarının katıldığı yarışmada finale kaldı’ deniliyordu. Vallahi ağladım. Bugün size ‘Futbolun Arka Bahçesi’ kitabımdan aşamalı olarak tüm gelişmeleri aktarmaya çalışacağım. 456 sayfa da 75 adet belge yayımladım. Normal şartlar altında kitap on bin sayfa olurdu. Olamayacağı için de indirilmiş hali bu şekilde oluştu” dedi.

Konyaspor -Karagümrük maçının günü belli oldu Konyaspor -Karagümrük maçının günü belli oldu

‘BAŞARI YOK’

Çoğu gazetecini üzerine düşeni yapmadığına vurgu yapan Türker “Maalesef medyamızda hiç bir ciddi araştırma haberi yok. Hep ‘coştu, koştu, atladı, zıpladı haberleri’ var. Dediğim gibi bir tane iki tane sayfa da mücadele üstüne bir başlıkla kulüp haberleri var. Tek başına bir iki muhabirle gazeteler çıkıyor. Oysa şu anda Galatasaray'ın, Beşiktaş'ın, Fenerbahçe'nin altışar milyar var. Birinin beş diğerinin yedi olması fark etmez. Üç dört kulübün toplam borcu 24 milyar lira. Bu paralar nereye gitti? Bizim kulüplerimiz de Milli Takımımız da Avrupa'da çöktü; hakemlerimiz yerin dibinde. Kulüp düzeyinde Şampiyonlar Ligi'ne elemeden geçmeden gidemiyoruz” diye konuştu.

‘KİRLİLİK VAR’

Kitabında onlarca belge yayımlamasına karşılık, öne sürdüğü iddiaların muhatapları tarafından hakkında daha açılmadığına da dikkat çeken Türker “Akıllara durgunluk veren transferler yapılıyor. Transfer piyasası düşük olan bazı futbolculara uçuk rakamlar ödeniyor. Bazı yöneticilerle menajerler arasında derin ilişkiler var. Kulübünde neredeyse hiç oynamadığı halde seri şekilde transfer yapan futbolcular, bir sezonda takımının formasını altı dakika giymemiş oyuncunun milli takıma çağrıldığını görüyoruz. Kurumlar ve kurullar da ciddi kirlilik var” dedi.

SPOR SERVİSİ