banner5
banner68

Anadolu Kartalı-2022 nefesleri kesti

3. Ana Jet Üs Komutanlığında Uluslararası Anadolu Kartalı-2022 Eğitimi'nin basın ve seçkin gözlemci günü gerçekleştirildi. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Anadolu Kartalı Eğitimleri Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından 2001 yılından itibaren 3. Ana Jest Üst Komutanlığında icra edildiğine dikkat çekti

29 Haziran 2022 Çarşamba 17:41
Anadolu Kartalı-2022 nefesleri kesti

3. Ana Jet Üs Komutanlığında Uluslararası Anadolu Kartalı-2022 Eğitimi'nin basın ve seçkin gözlemci günü gerçekleştirildi. Anadolu Kartalı Eğitimi ile ilişkilendirilen 'NATO İntikal ve Hazırlık Tatbikatı' olan 'Ramstein Dust-II 2022' kapsamında, NATO envanterine giren 470 kilometre menzili bulunan NATO DDR (İntikal Edebilir Hava Savunma Radarı) de bu eğitimle birlikte ilk defa bir NATO ülkesine getirilmiş oldu. Bayraktar Akıncı TİHA'da ilk kez Uluslararası Anadolu Kartal’ında görev yaptı. NATO, Ürdün, Azerbaycan, İngiltere, Pakistan, Türk Hava ve Deniz Kuvvetleri'nin katılımıyla 20 Haziran-1 Temmuz'da planlanan Uluslararası Anadolu Kartalı-2022 Eğitimi'nin basın ve seçkin gözlemci günü, 3. Ana Jet Üs Komutanlığı Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi'ndeki brifingle başladı. Daha sonra eğitime katılan unsurlar, pistte uçuşlarını yaptı. Eğitimde, katılımcılar görevleri başarıyla yerine getirmeye çalıştı. Gözlemci personel, eğitimleri yakından takip etti. Türk Hava Kuvvetleri, başarılı görevler icra ederek eğiten ve eğitilen rolünü üstlendi. Havadan Erken İhbar ve Kontrol (HİK) uçağının yanı sıra NATO AWACS E-3A da eğitimi destekledi.

NATO HAVA SAVUNMA RADARI TÜRKİYE'DE

Ayrıca RADU II-22 tatbikatı kapsamında, NATO envanterine yeni giren NATO DADR (İntikal Edebilir Hava Savunma Radarı) ilk defa bir NATO ülkesine geldi. Tatbikatın başarılı icrası, NATO ve Türkiye'nin elastikiyet, entegrasyon ve birlikte çalışabilirlik temelinde harekat kabiliyetini gösterdi. Eğitime, NATO E-3A, Azerbaycan 2 SU-25, Ürdün 3 F-16, Pakistan 6 F-16, İngiltere 4 Eurofighter Typhoon, Türkiye Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ikişer fırkateyn, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ise 28 F-16, birer KC-135R, E-7T, ANKA S ve AKINCI TİHA ile katılım sağladı. Etkinliğin gözlemci gününe, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz de katıldı.

AKINCI İLK KEZ ANADOLU KARTALI'NDA

Bayraktar AKINCI, halihazırda devam eden test faaliyetlerinin yanı sıra eş zamanlı olarak Anadolu Kartalı Tatbikatı'nda da görev yaptı. AKINCI TİHA, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girdiği 29 Ağustos 2021'den itibaren ilk kapsamlı Hava Kuvvetleri tatbikatında yer aldı.

 ANADOLU KARTALI’NA YABANCI MEDYA  MENSUPLARI YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ

Öte yandan katılımcı ülkelerin askeri gözlemcileri, yerli ve yabancı 200’ün üzerinde basın mensubu, SOLOTÜRK'ün gösteri uçuşlarını izledi.

BUGÜNE KADAR 25 ÜLKEDEN ÇOK SAYIDA PİLOT EĞİTİME GELDİ

Anadolu Kartalı Eğitimi, gerçek harekata benzetilmiş ortamda pilotların, hava savunma personelinin ve kontrolörlerin harekata yönelik eğitim seviyelerinin artırılması, müşterek ve birleşik harekat usullerinin denenmesi, geliştirilmesi, gerçek harekat kapsamında kayıpların asgari seviyeye indirilmesi ve görev etkinliğinin azami seviyeye çıkarılması amacıyla her yıl milli ve uluslararası olarak Konya’daki Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi’nde icra ediliyor.

KONYA’DA 46 EĞİTİM DÖNEMİNDE 25 BİN SORTİ UÇUŞU YAPILDI

Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi, dünyada benzer imkanlara sahip 3 taktik eğitim merkezinden biri olup eğitimlerde kuruluştan bugüne kadar 15 ülke katılımıyla 25’i uluslararası toplam 46 eğitim döneminde 25 bin sorti uçuşu gerçekleştirildi.

‘TÜRKİYE ULUSLARARASI GÜVENLİĞİNE GÜÇ KATIYOR’

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Anadolu Kartalı Eğitimleri Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından 2001 yılından itibaren 3. Ana Jest Üst Komutanlığında icra edildiğine dikkat çekerek, “2001 yılından bugüne kadar 21 adeti milli, 25 adeti uluslararası olmak üzere 15 ülkenin ve NATO unsurlarının katılımı ile toplam 46 dönem Anadolu Kartalı Eğitimi başarılı bir şekilde icra edilmiştir.  Bu eğitimler sadece Türkiye’nin dost ve müttefik ülkelerin eğitim ihtiyaçlarını karşılamakla kalmayıp aynı zamanda kendine özgü coğrafi konumun kazandırdığı özelliklerin kaynaklarını paylaşmak suretiyle Türkiye’nin uluslararası güven ve iş birliğine katkıda bulunmasına sağlamak noktasında da önemli bir rol oynamaktadır. Hali hazırda 20 Haziran – 1 Temmuz tarihleri arasında icra edilmekte olan Uluslararası Anadolu Kartalı eğitimleri NATO, Ürdün, Azerbaycan, İngiltere, Pakistan, Türk Hava ve Deniz Kuvvetleri'nin katılımıyla devam etmektedir. Anadolu Kartalı Eğitimlerinin amacı harekete yönelik eğitim ihtiyaçlarını karşılamak ve personelin harbe hazırlık seviyesini yükseltmektir.  NATO ve müttefik ülkelerle beraber çalışabilme kabiliyetini denemek ve gerçekleştirmek. Gerçeğe yakın harekat ortamında basitten zora doğru değişen bir senaryo dahilinde eğitim seviyesini geliştirmektir. Yeni teknik, taktik ve konsepte ve doktrinlere göre kazanımlar sağlamak, bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunmaktır.  Çok şanslıyız ki; 60'tan fazla hava unsurunu bölgedeki diğer hava trafiklerinden etkilenmeden görev icra edebileceği taktik atış sahaları, elektronik harp, test ve eğitim sahasını da içeren büyük bir sahaya sahibiz” diye konuştu.

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64

banner50