Arpa ve buğday fiyatlarının açıklanmasının ardından Konya'daki Ziraat Odaları adına ilk açıklama Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker'den geldi.

Başkan Kavuneker yaptığı açıklamada; " Malum Türkiye'de hasat başladı. Dört gözle beklediğimiz buğday ve arpa'nın alım fiyatları TMO tarafından açıklandı. Ve açıklandığı an itibari ile Ziraat Odası Başkanlarımızın telefonları susmadı. Bu açıklanan hububat alım fiyatları üzerine açıklama yapma geriği duyduk' dedi.

Tarim 11

Beyşehir Gölü'nde tekne alabora oldu! Beyşehir Gölü'nde tekne alabora oldu!

'Bu fiyat çiftçinin sonu demektir'

Açıklanan fiyat uygulamasının yanlış olduğuna dikkat çeken Kavuner; "Bu açıklanan fiyat çiftçinin sonu demektir. Çiftçi bu fiyatla bir yıl geçinecek, bir yıl boyunca tarlasına masraf edecek, geçmiş yıldaki borçlarını ödeyecek aynı zamanda yeni yatırım yapacaktır. Bu mümkün değil' diye konuştu.

Sertifikalı Arpa Buğday

'Fiyat politikası gözden geçirilmeli' 

Açıklanan fiyat politikasının acilen düzenlenmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Rıfat Kavuneker; "Eğer açıklanan fiyatlar revize edilmezse çiftçi borcunu ödeyemez ve tekrar ekim yapamaz. Üreticiler olarak hükümetimizden fiyat politikasının gözden geçirilip güncellenme yapılmasını bekliyoruz' diyerek sözlerini noktaladı. 

Kaynak: HABER MERKEZİ