Havalar ısındı, yaz yaklaşıyor. Böylece araç bakım zamanı da geldi. Araçların kışın bakımdan geçmesi ne kadar önemliyse bu durum yazın için de geçerli. Bu noktada Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Dr. Aziz Hakan Altun ise, ‘’Havaların ısınmaya başladığı bugünlerde vatandaşlarımıza bazı konuların hatırlatılması ve bazı önerilerin sunulması faydalı olacaktır. Kışlık donanım ve ilaveleri bulunan araç sahipleri için araçlarını daha sıcak havalara hazırlamanın zamanı gelmiştir’’ şeklinde konuştu.

7-1-12

ARACINIZI, YAZA HAZIRLAMANIN ZAMANI GELDİ

Araçların yazlık bakımı için tavsiyeler veren Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Dr. Aziz Hakan Altun, aracın boyası ve camlarının kontrol edilmesi ve sorunlu yerlerin belirlenmesi gerektiğini vurguladı. Başkan Altun, ‘’Bunun için en iyi yöntem aracın elle yıkanmasıdır. Paslanmayı önlemek için bu kontrol çok önemlidir. Kıştan sonra güzel bir kaporta cilası da araç için gayet iyi olacaktır. Jantların üzerindeki tuz, yağ ve kir temizlenmelidir. Pas varsa bakımı yapılmalıdır. Kullanıcı el kitabı okunarak tavsiye edilen bakım koşulları takip edilmelidir. El kitabı aracın bakımı konusunda en önemli bilgiyi verecek ve en kapsamlı yolu gösterecektir. Motor soğutma sistemindeki (radyatördeki) sıvı değiştirilmelidir. Bu sıvının seviyesi, durumu ve konsantrasyonu periyodik olarak kontrol edilmelidir. Bu kontrol yapılırken motorun çalışmadığından ve soğumuş olduğundan emin olunmalıdır. Zor çalışma, arada durma ve zorlanma gibi bir performans problemi varsa, bu tamir ettirilmelidir. Böylelikle daha iyi bir yakıt tüketimi yanında ilerideki daha pahalı tamiratın da önüne geçilmiş olur. Örneğin basit bir arıza aracınızın katalitik konvertörünü bozabilir. Eğer gerekli işlemleri kendiniz yapamıyorsanız, bakım için gittiğiniz tamir servisinin veya araç üreticisinin yetkili servisinin, yeterli olup olmadığından emin olun. Aracınızı emin ellere teslim edin. Kayış, hortum ve kablo gibi harici uzantıların sıkılıklarının ve durumlarının profesyonel oto tamircileri tarafından kontrol edilmeleri gerekiyor. Sahip olduğunuz kişisel bakım setleri genelde uygun aletleri içermeyebilir. Aracın yıllık bakımları muntazam yaptırılmalıdır. Çalışmasından memnun olunmayan klima, yetkili servise götürülüp tamir ettirilmelidir. Eski araçlardaki klimaların bazılarındaki ozon açıklarına yol açan kimyasal maddeler kötü bir tamir veya bakım sonucu havaya karışabilir. Yağ ve yağ filtresi kullanım el kitabına uygun olarak değiştirilmelidir. Çoğu zaman ihmal edilen bu konu aslında aracın ömrünü uzatan en önemli konulardan birisidir. Hava, yakıt ve diğer filtreler el kitabında tavsiye edilen şekilde değiştirilmelidir. Yedek lastik dahil, tüm lastiklerin durumları kontrol edilmelidir. Basınçlarını kontrol ederken lastiklerin soğuk olmasına dikkat edilmelidir. Aşınmış, yamulmuş vs. şekilde göze çarpan anormal durumlar yabana atılmamalıdır. Transmisyon kontrol ettirilmelidir. Basit bir bakım büyük masrafların önüne geçebilir. Aracın frenleri mutlaka kontrol ettirilmelidir. Tüm aydınlatma sistemi ve ampulleri gözden geçirilmelidir. Çalışmayanlar yenilenmelidir. Yıpranmış silecek lastikleri yenilenmelidir. Camları yıkamada kullanılan sıvı alaşımının eksik olmadığından emin olunmalıdır. Yaz aylarındaki toz ve uçan böcekler sebebiyle ihtiyaç artacaktır. Paspaslar sabunla yıkatılmalıdır. Böylece varsa tuz ve yağlı kısımlar temizlenecektir. İç kısımdaki vinil yüzeylerin çatlama ve kurumalarını önlemek için özel bir vinil cilası ile bakımı yapılmalıdır’’ ifadelerini kullandı.

7-4-14

Karatay’daki şenlik renkli ve eğlenceli görüntülere sahne oldu Karatay’daki şenlik renkli ve eğlenceli görüntülere sahne oldu

ARAÇ BAKIMI ÖNEMLİ!

Esnaf Muhammet Can da, araç bakımının insanların sağlığı ve güvenliği için çok önemli olduğunu vurgulayarak lastik, fren balataları, silecekler, hava filtresi ve yağ filtresinin düzenli bir şekilde değiştirilip bakımlarının yapılması gerektiğini belirtti. Muhammet Can, ‘’Biz bunların kontrolünü her gelen araçta mutlaka yapıyoruz. Gelen araçta ilk önce motor yağını ve filtreleri değiştiriyoruz. Fren balataları, fren diski gibi tehlike oluşturacak yerleri de mutlaka değiştiriyoruz. Sonrasında herhangi bir sıkıntı olmaması için test yapıyoruz’’ diye konuştu.

‘KIŞ LASTİKLERİNİN ÇIKMASI GEREKİYOR’

Düzenli bakımın, uzun ömürlü ve güvenli araç kullanımını desteklediğini dile getiren esnaf Can, ‘’Araçların yaz bakım süreci yavaş yavaş başladı. İlerleyen zamanlarda da bu yoğunluk tam anlamıyla artar. Ama vatandaşlar olaya sadece yaz veya kış bakımı olarak bakmamalı. Ellerinden geldiğince düzenli bir şekilde araçlarını bakım için bize teslim etmeleri gerekiyor. Kış lastiklerinin ise artık çıkması gerekiyor. Uzun yola giden vatandaşlar da özellikle klima ve aracın diğer bakımlarını ihmal etmesinler. Arabada o an bir şey hissedildiyse o an baktırılmalı. ‘’Aman bir şey yoktur’’ demek sonrasında araçta çok büyük sorunlara sebep olabiliyor. Çünkü araçta her şey birbirine bağlıdır. Bu da sıkıntının ihmal edilmesi durumunda olumsuzluklara çok rahat yol açar. Fren, balata, antifriz, lastik bakımı yapılmalı ve kontrol edilmeli. Lastik mevsim şartlarına uygun olmalıdır’’ dedi.

7-2-12

‘GEÇEN SENEYE GÖRE MALİYETLER ARTTI’

Araç bakım maliyetlerine değinen Muhammet Can, geçen seneye göre fiyatların yüzde 100’den biraz fazla arttığını söyledi. Can, ‘’Geçen yıl 800 liraya yaptığımız bakımı bu yıl 1500-1600 liraya yapıyoruz. Bu fiyatlar aracın dizel veya benzinli olmasına göre değişir. Maliyetler motor hacmine göre değişir. Ama şu anki bakım maliyetleri ortalama bin 200 ile 2 bin 500 lira olarak vatandaşa sunuluyor’’ şeklinde konuştu.

‘ARAÇ BAKIMI İHMAL EDİLMEMELİ’

Araç bakımı için önemli tavsiyelerde bulunan esnaf Can şunları kaydetti, ‘’Vatandaşlar ne yazık ki yaz veya kış için araç bakımını çok önemsemiyor. Sadece zorunlu ihtiyaçlarını yolda bırakmayacak şekilde karşılıyorlar. Bütün vatandaşları bu konuda uyarmak istiyorum. Kesinlikle araç bakımlarını ihmal etmesinler. Basit ve önemsiz gibi görünen bazı bakımların yapılmaması hem can hem de mal güvenliğini sarsan şeylerdir. Sonrasında pişman olmamak için vatandaşlarımızı şimdiden önlem almaya davet ediyorum. Araçların yaz bakımları ihmal edilmemelidir.’’

ABDULLAH BAŞYEMENİCİ