Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Ankara'daki terör saldırısını lanetlediğini belirterek, "Olayla ilgili görevlendirilen Başsavcıvekili koordinasyonunda soruşturma tüm yönleriyle geniş çaplı şekilde sürdürülecektir." ifadesini kullandı.

Bakan Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü önünde gerçekleştirilen terör saldırısını lanetlediğini belirtti.

Yaralı polislere acil şifalar dileyen Tunç, şunları kaydetti:

"Hain saldırı ile ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca derhal adli soruşturma başlatılmıştır. Olayla ilgili görevlendirilen Başsavcıvekili koordinasyonunda soruşturma tüm yönleriyle geniş çaplı şekilde sürdürülecektir. Bu saldırılar Türkiye'nin terörle mücadelesine hiçbir şekilde engel olamayacaktır. Terörle mücadelemiz daha da kararlı bir şekilde devam edecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın."

Dışişleri Bakanı Fidan, Ankara'daki terör saldırısını lanetledi

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da Ankara'da düzenlenen terör saldırısını lanetleyerek, "Terörle mücadelemizi yurt içi ve yurt dışında kararlılıkla sürdüreceğiz." ifadesini kullandı.

Fidan, X adlı sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, Emniyet Genel Müdürlüğüne yönelik terör saldırısını lanetledi.

Paylaşımda, "Ankara'da Emniyet Genel Müdürlüğümüze yönelik hain terör saldırısını lanetliyorum. Bu alçak saldırıda yaralanan kahraman polislerimize acil şifalar diliyor, İçişleri Bakanlığımız personeline ve milletimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Terörle mücadelemizi yurt içi ve yurt dışında kararlılıkla sürdüreceğiz." ifadeleri kullanıldı.

Milli Savunma Bakanı Güler

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Ankara'daki terör saldırısını lanetleyerek, "Eli kanlı teröristler bu coğrafyadan yok olup gidinceye kadar azimle ve kararlılıkla mücadeleye devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

Milli Savunma Bakanlığının (MSB) sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre Bakan Güler, Emniyet Genel Müdürlüğü önünde gerçekleştirilen terör saldırısını lanetledi.

Bakan Güler, şunları kaydetti:

"Hafif şekilde yaralanan polislerimize ve vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Eli kanlı teröristler bu coğrafyadan yok olup gidinceye kadar azimle ve kararlılıkla mücadeleye devam edeceğiz."

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Kacır

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü giriş kapısı önünde meydana gelen hain terör saldırısında yaralanan kahraman emniyet mensuplarına acil şifalar diledi.

6 teröriste büyük vurgun! 6 teröriste büyük vurgun!

Kacır, "En kısa sürede sağlıklarına kavuşmalarını temenni ediyorum. Ülkemizin birlik ve beraberliğine kasteden, huzurumuzu bozmaya çalışan teröristlere asla fırsat vermeyeceğiz. Allah milletimizi, devletimizi korusun." ifadesini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı da hain terör saldırısını lanetleyerek, yaralanan polis memurlarına acil şifalar diledi.

Yumaklı, "Ülkemizin birlik ve beraberliğini hedef alanlar bilmelidir ki devletimiz ve aziz milletimiz teröre asla geçit vermeyecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Ticaret Bakanı Bolat

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, saldırının savuşturulmasında yer alan kahraman polis memurlarını kutlayarak, şunları kaydetti:

"Yaralanan arkadaşlarımıza acil şifalar diliyorum ve başta İçişleri Bakanı'mız Sayın Ali Yerlikaya olmak üzere Bakanlığımızın tüm personellerine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Devletimiz terörün her türlüsünün kökünü kurutmaya kararlıdır."

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Yaşanan çatışmada yaralanan iki kahraman polis memurumuza acil şifalar diliyorum. Ülkemizin huzur ve güvenliği için hainlerle mücadele etmeye devam edecek, her türlü terör girişiminin karşısında kararlılıkla mücadelemizi sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, hain terör saldırısında yaralanan kahraman polislere acil şifalar dileyerek, "Birliğimize ve kardeşliğimize kasteden bu alçak saldırıyı lanetliyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Sağlık Bakanı Koca

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü giriş kapısında meydana gelen patlamada 2 polis memurumuz yaralanmıştır. Olay yerine hemen 5 ambulans ile 1 motorize ekip ulaşmıştır. Milletimizin bu iki evladının tedavileri için gereken her şey yapılmaktadır. Kendilerine geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.

Terör amaçlı hain saldırıyı ve faillerini, emelleri karanlık odakları şiddetle lanetliyoruz."

Ankara'da bombalı terör saldırısı 

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, saldırıya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetmişti:

"Saat 09.30 sıralarında İçişleri Bakanlığımız Emniyet Genel Müdürlüğü giriş kapısı önüne hafif ticari araçla gelen 2 terörist bombalı saldırı eyleminde bulunmuştur. Teröristlerden biri kendini patlatmış, diğer terörist etkisiz hale getirilmiştir.

Açılan ateş sırasında 2 emniyet mensubumuz hafif biçimde yaralanmıştır. Kahramanlarımıza acil şifalar diliyorum.

Son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadelemiz amansızca devam edecektir."

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yayın yasağı kararı

Öte yandan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, "1 Ekim 2023 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü giriş kapısına, teröristler tarafından yapılan saldırı nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır. Gerçekleştirilen saldırı olayına ilişkin olarak Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince erişim engeli ve yayın yasağı kararı verilmiştir." bilgisi verildi.

Kaynak:AA