AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Pazar günü yapılacak 2. tur seçimi öncesi basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen programa Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, AK Parti Konya Milletvekilleri Tahir Akyürek, Meryem Göka, Latif Selvi, Mehmet Baykan, AK Parti Konya Milletvekili Adayı Armağan Güleç Korumaz, Burhanettin Sevencan, İlçe Başkanları ile partiler ile basın mensupları katıldı. AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tekrar yüksek bir oyla seçilip ülkeyi yönetmesine devam etmesini istediklerini vurgulayarak, "Türkiye 21 yılda büyük işleri başaran millet oldu. Türkiye'deki istikrarın devamı bölgeyi de geleceğe hazırlayacağına inanıyoruz" dedi.  Angı, Konya’nın seçime katılım oranının ülke ortalamasından biraz daha yukarıda olduğunu belirterek, ‘’Katılımı daha çok arttırabilmek için herkesin sandığa gitmesini sağlamamız gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Konya ölçeğine baktığımız zaman en yakın rakibine 3 kat fark attı. Bunu nasıl 4 kat arttırabiliriz? Bunun çabasıyla mahalle mahalle çalışmalarımıza bakıyoruz’’ diye konuştu.

4-3-14

‘İSTİKRAR İÇİN CUMHUR İTTİFAKI’

Türkiye’nin 21 yılda büyük işleri başaran bir millet olduğunu vurgulayan Başkan Angı, istikrarın devamının bölgeyi de geleceğe hazırlayacağına inandığını kaydetti. Başkan Angı ülkedeki mülteci meselesine de değinerek şunları dile getirdi, ‘’Şu anda hemen yakın komşu ülke olan Suriye'de zorluklar, oradan gelen insanların endişe ve sıkıntıları, aradan geçen zamana baktığımız zaman üzüntü, ızdıraplar, geride bıraktıkları pek çok bebekler var. Avrupa Birliği de maalesef bölge ülkeleri için çok büyük bir tehdit. Ama Türkiye'nin komşu ülkeleri ile iyi bir ilişkisinin olması ve uluslararası arenada sözüne sahip çıkmanın getirdiği o duruşun, önümüzdeki sürecin farklı bir noktaya ilerlemesini sağlayacağını göreceğiz. Burada geçici barınma için duran bu insanların, ülkelerinde hayat standartlarının oluştuğu, huzurun, güvenliğin sağlandığı bir halde dönecekleri görülüyor. Bir kısmı da iş ortamının getirdiği şeylerden dolayı ülkemize entegre olma konusunda sıkıntı çekmeyerek belki de burada çalışmaya devam edecektir. Yabancı düşmanlık üzerinden siyaset yapmak insanlığı geriye çeker. Bu gelen insanlar sanki keyfi turist olarak gelmiş gibi bir algılama var. Şu anda ülkemizden Avrupa'ya girmiş milyonlarca vatandaşımız var. Oradan seçim sandıklarına gidiyorlar. Bu noktada bize düşen geleceğe emin adımlarla yürümek, güce güç katmak, istikrarı bozmamak.’’

 ‘İNANIYORUZ VE GURUR DUYUYORUZ’

Şu andaki oluşmuş meclis yapısıyla Millet İttifakı’nın beklediği anayasa değişikliğini sağlayamayacağını belirten Başkan Angı, ‘’Bu şartlarda meclisin iradesi cumhurbaşkanıyla bütünleştiği zaman ülke yönetilebilir hale geliyor. Güçlü lider bu çalışmaları yönetti. 28 Mayıs'tan sonra da bunun devamı gerekiyor. Biz buna inanıyoruz. Milletimizle gurur duyuyoruz. İlk turda da o iki buçuk milyonu aşkın oy farkını ortaya koyduk. İnşallah 28 Mayıs Pazar günü bu oy oranını arttırarak istikrarlı bir şekilde yolumuza devam edeceğiz’’ ifadelerine yer verdi.

4-0-1

‘TÜRKİYE DEMOKRASİ KÜLTÜRÜNE SAHİP’

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 2. tur öncesinde de yoğun bir şekilde çalışmaya devam ettiklerini belirterek, ‘’ Seçimin ilk turunda Cumhur İttifakı olarak mecliste büyük bir çoğunluk elde ettik. Düne kadar engellendiğini, meclislerin Cumhur İttifakı'nda olmasından dolayı çalışamadıklarını bahane üreten belediye başkanları meydanlarda 'Bakın meclis onlarda, belediye başkanı biziz. Her şey tıkır tıkır işliyor' diyecek hale geldi. Böylece meclislerin çalışmalarına engel olmamasını bir taraftan itiraf etmiş oldular. Biz milletimizin ferasetine güveniyoruz. İnşallah ilk turdan çok daha büyük bir oranla cumhurbaşkanımızın yeniden seçileceğine inanıyoruz.  İnşallah 28 Mayıs Pazar gününe kadar da çalışmalarımızı aralıksız devam ettireceğiz. Seçimin ilk turunda Cumhur İttifakı olarak mecliste büyük bir çoğunluk elde ettik. Biz milletimizin ferasetine güveniyoruz. İnşallah ilk turdan çok daha büyük bir oranla Sayın Cumhurbaşkanımızın yeniden seçileceğine inanıyoruz. Buradaki rakibimiz rehavet. Seçime katılımın yüksek olmasıyla ilgili bir gayret içerisindeyiz. Özellikle yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın ikinci tur için gösterdikleri çaba takdire şayan. Onlara Türkiye’nin demokrasisine yaptıkları katkıdan dolayı çok teşekkür ediyorum. Bu fedakârlığın Türkiye’deki seçmenlere de örnek olmasını temenni ederim. Türkiye çok yüksek bir demokrasi kültürüne sahip. Konya, seçime Türkiye ortalamasının üzerinde bir katılım sağladı. İnşallah 2. turda yoğun bir katılımla Konya yeniden farkı ortaya koyacak” şeklinde konuştu.

MİT Başkanlığı'na İbrahim Kalın atandı MİT Başkanlığı'na İbrahim Kalın atandı

‘28 MAYIS SEÇİMİNDE YENİ BİR DEVRİM BAŞLAYACAK’

 AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek ise, 14 Mayıs'ta kaybeden gruptan birisinin de anket şirketleri olduğunu söyleyerek, "Seçim sonuçlarını yakın oranda tahmin eden birkaç güvenilir anket şirketi dışındaki etki ajanı gibi çalışan şirketler özellikle Millet İttifakı ile ilgili yüzde 55'lik, 60'lık kazanma oranlarını telaffuz ediyorlardı. Ama 14 Mayıs'ta her şey ortaya çıkmış oldu. 28 Mayıs seçiminin de yeni bir devrin başlayacağını, siyasette çok farklı bir sürecin kapısını açacağını düşünüyorum" diye konuştu.

 

ABDULLAH BAŞYEMENİCİ