Konya Aydınlar Ocağı’nın düzenlediği Selçuklu Salı Sohbetlerinde bu hafta Aydınlar Ocağı yönetim kurulu üyesi eğitimci yazar Mustafa Altuntaş, Avrupa’da bulunan iki Türk köyü ile Avrupa’da Türk çocuklarının eğitimine dair bilgiler verdi. Programın açılış konuşmasını yapan Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü kültüre katkı sunabilmek için dernek olarak gereken gayreti gösterdiklerine vurgu yaparak, “Her Salı günü, çok büyük bir engel oluşmadığı müddetçe programlarımıza devam ediyoruz. Avrupa seyahatine dair kıymetli gözlem ve edindiği bilgileri bizimle paylaşacak olan Mustafa Altuntaş’a teşekkür ediyorum” dedi. Nisan ve mayıs aylarında Belçika, Lüksemburg, Hollanda ve Almanya’ya seyahat ettiklerini kaydeden Altuntaş, “Bu seyahatimizde, tarihte yerleşik olarak hiçbir Türk’ün yaşamadığı ama halkının yüzyıllarıdır kendilerini Türk olarak tanıttığı iki köy olduğunu öğrendik ve buraları ziyaret ettik” dedi.

Başkan Kavuş; “İhanet planlarını kahramanca yerle yeksan eden milletimize selam olsun” Başkan Kavuş; “İhanet planlarını kahramanca yerle yeksan eden milletimize selam olsun”

TÜRK KÖYÜ OLARAK BİLİNİR

Belçika’nın Valon bölgesindeki Liege eyaletinin Waimes ilçesine bağlı Faymonville köyünün yüzyıllardır Türk köyü olarak anıldığını anlatan Altuntaş, “Faymonvilleli köylüler kendilerini Türk olarak tanıtıyor, Belçikalılar da onlar için Türk tanımlamasını yapıyor ama Türk ırkından gelmiyorlar. Anlatılanlara göre; Orta Çağ devrinde Faymonville köylüleri Müslümanlara karşı düzenlenen Haçlı Seferlerine katılmayı reddetmişler. 16 ve 17.yüzyılda da Kilise’nin, Osmanlı’ya karşı düzenlenecek savaşlar için halktan vergi toplama kararına karşı çıkıp (Osmanlı bize zarar vermedi, biz de onlarla savaşanlara destek vermeyiz) diyerek Osmanlı ile ittifak kurmuşlar. Bu iki hadise nedeniyle çevre köyler Faymoville için (Bu köy Türk) demişler. Günümüzde Faymonville’de yaklaşık bin kişi yaşıyor ve Türklere karşı olan sempatileri halen devam ediyor” diye konuştu.

BARIŞ MANÇO’DA ZİYARET ETTİ

Hollanda seyahatlerinde de bir başka Türk köyü ile karşılaştıklarını kaydeden Altuntaş, “Belçika sınırındaki Zeeland ilinin Slius belediyesine Turkeye köyünde 19 hane bulunuyor ve sınıra yaklaşık 20 kilometre mesafededir. Günümüzde bu evler daha çok tatil amaçlı kullanılır hale gelmiş. Evlerine misafir olduğumuz Corr ve eşi Monieq bizi çok sıcak bir ilgiyle karşıladı. Evlerinde hat sanatı eserlerinden bizim geleneksel kıyafetlerimize kadar, kültürümüzü çağrıştıran objeler var. Köyü TRT ekibi ile merhum sanatçı Barış Manço da ziyaret etmiş. 27 Nisan günü Hollanda’da Koningsdat, yani Kral Günü olarak kutlanıyormuş ve köyün girişindeki göndere de o gün Türk bayrağı çekiliyormuş. Ev sahibimiz sandıktan çıkardığı Türk bayrağını özenle göndere çekti” diye konuştu.

Kaynak: TÜLİN ŞEKER