Yaman: '23 Nisan, Türk Milletinin egemenliği kendi eline aldığı gündür' Yaman: '23 Nisan, Türk Milletinin egemenliği kendi eline aldığı gündür'

Merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın yaşamış olsaydı Cumhur İttifakı’nı destekleyeceğine dair söylediği sözlerle gündem olan ve “Erbakan hoca olsaydı, Murat Kurum'u belediye başkanı yapmamızı beklerdi” çıkışı sonrası Disiplin Kurulu’na sevk edilen Akyüz, katıldığı bir televizyon programında Merhum Erbakan'ın 2011'deki sözlerini hatırlattı.

‘BİZİMLE AYNI DÜŞÜNÜYORLAR ANCAK CESARETLERİ YOK!’

31 Mart seçimlerinde Ankara ve İstanbul’da kendi adayını çıkaran Yeniden Refah Partisi’nin Cumhur İttifakı adayını destekleyerek aday çıkarmamasının daha doğru olacağı yönündeki söylemleri ve ‘Erbakan hoca hayatta olsaydı Murat Kurum’u başkan yapmamızı beklerdi’ sözleri üzerine disiplin kuruluna sevk edilen Akyüz, adaylar açıklanmadan önce de aynı düşüncede olduğunu ifade etti. Yeniden Refah Partisi'nde Cumhur İttifakı adayı Murat Kurum'un desteklenmesi gerektiğini düşünen büyük bir kesimin olduğunu söyleyen Akyüz, "Parti kurmaylarının büyük bir kısmı bizim gibi düşünüyor. Ama herkes bizim gibi cesaretli değil." diye konuştu.

'ERDOĞAN'I SEVİYORDU' 

Merhum Erbakan’ın Erdoğan’ı sevdiğini ancak Erdoğan’a olan desteğini o yıllarda kapatılan diğer partileri dolayısıyla alenen açıklayamadığına işaret eden Akyüz, bunun sebebinin Erbakan’ın AK Parti’nin de kapatılmasına yol açmamak olduğunu belirtti. Erbakan’ın Erdoğan’a olan sevgisiyle ilgili, Merhum Erbakan’ın 2011 yılında söylediği sözleri anımsatan Akyüz, konuyla ilgili Erbakan’ın “Yıllarca beraber çalıştığımız evlatlarımız. Bunlar hiçbir zaman bilerek Türkiye'ye kötülük yapmazlar. Kendilerine sevgim bakidir. Onların da aynı şekilde beni sevdiklerinden eminim.” sözlerini gündeme taşıdı. Siyasetin bir akıl işi olduğunun altını çizen Akyüz, “Erbakan Hocam'ın 5 tane partisi kapatıldı. Son kapatılan partinin gerekçeleri çok zalimceydi. Şimdi AK Parti'de bu şartlarda kuruldu ve eğer Erbakan Hocamız AK Parti'yi açık bir şekilde destekleseydi "Bu da Refah Partisi'nin devamı" denilerek kapatabilirlerdi. Bundan dolayı böyle bir yol izledi. Muhalefet gösterip aslında AK Parti'yi desteklediğini biliyorum.” şeklinde konuştu.

Abdurrahman Akyüz Kimdir?

Abdurrahman Akyüz, lise eğitimini 1974-1975 yıllarında İstanbul'da tamamlamıştır. Üniversite eğitimini ise Sakarya Üniversitesi'nde tamamlayarak akademik kariyerine adım atmıştır. Akyüz, siyasi arenada da aktif bir rol oynamaktadır. Eski Başbakan, Milli Görüş kurucu lideri ve Saadet Partisi Eski Genel Başkanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın özel koruma ekibinde yer almıştır. Ayrıca, Fatih Erbakan'ın öncülüğünde kurulan Yeniden Refah Partisi'nin kurucular kurulu üyeleri arasında yer alarak siyasi arenadaki etkinliğini sürdürmektedir.

Abdurrahman Akyüz, spor dünyasında da önemli bir isimdir. Türkiye Wushu Federasyonu (TWF) Başkanvekili ve yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Spor alanındaki bu başarıları, Akyüz'ün geniş bir yelpazede etkinlik gösterdiğini göstermektedir. Abdurrahman Akyüz, siyasi ve spor alanında etkin bir kişiliğe sahip olmasıyla dikkat çekerken, Türkiye'nin hem spor hem de siyaset dünyasındaki gelişimine katkı sağlamaya devam etmektedir.

 

Muhabir: HACER CEYLAN