Akşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile düzenlenen 7. Ulusal İlkokullar Arası Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışması Bölge Finalleri yapıldı. Bölge finalleri yarışmalarında küçük öğrencilerin yaptıkları tiyatro gösterileri izleyenlerin büyük beğenisini topladı. Akşehir Kültür Merkezi’ndeki yarışmada jüri üyeliklerini: Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Konservatuarı Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Baltacan, Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Konservatuarı Öğretim Üyesi Araştırma Görevlisi Hüseyin Şen, Karatay Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Halil Sevim, Karatay Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Araştırma Görevlisi Mehmet Işık, Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ertan Engin, Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Kağan Gariper, Konya Şehir Tiyatrolarından Ekrem Tümge Denizmen, Konya Şehir tiyatrolarından Zeynep Çimenciler yaptı.

8-8-4

AKŞEHİR AKLA GELİR

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, Akşehir’in Nasreddin Hoca diyarı olduğunun altını çizerek, “Hoşgörü, tebessüm, gülümseme deyince akla Akşehir geliyor. Bu anlamda da sizleri buradan gülümseterek, güzel hatıralarla göndermek istiyoruz. Bugün yarıştınız, ben hepinizi ayrı ayrı kutluyorum. Bugün dereceye girenleri tebrik ediyoruz, giremeyenleri de tebrik ediyoruz. Buraya gelmek, yarışmak, burada gösteri sunmak bu minik kalpler için çok önemli bir özgüven. Onları buraya hazırlayan tüm eğiticileri ve öğretmenlerimizi de kutluyorum. Yine anne ve babalara teşekkür ediyorum. Yarınki Türkiye Finalinde de hepinize ayrı ayrı başarılar diliyorum” diye konuştu.

8-9 GENİŞ

HEDİYE TAKDİMİ YAPILDI

Başkan Akkaya’nın konuşmasından sonra miniklerin büyük heyecanı içinde, Türkiye finaline katılmaya hak kazanan okullar açıklandı. Türkiye finaline katılamayan okul öğrencilerine protokol tarafından madalya ve hediye takdiminin ardından hatıra fotoğrafı çekilmesiyle bölge finalleri yarışması sona erdi.

8-7-6

Türkiye ile Kosova arasında arşiv iş birliği Türkiye ile Kosova arasında arşiv iş birliği

ÇOCUKLAR YARENLER İLE GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ

Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışması kapsamında yarışmacı çocuklara Türkiye finali öncesi Akşehir Belediyesi Sıra Yarenleri tarafından özel bir gösteri de sunuldu. Akşehir Kültür Merkezinde gerçekleştirilen etkinlikte gösteri öncesi katılımcılara Yarenlik kültürü, geleneği ve oyunları hakkında bir bilgilendirme yapıldı. Geleneksel yaren oyunlarına fincan oyunu ile başlayan Yarenler, fincan oyununda ceza alan misafirle birlikte ceza oyunlarına başladılar. Vız vız, tabur, tavuğu kim çaldı, balon patlatma, çuval yarışı gibi oyunları sergileyen ve oyunlarına minik çocukları ile öğretmenlerini de dahil eden yarenler, izleyenlere kahkaha dolu saatler geçirtti.

HABER MERKEZİ