İBRAHİM GÜLKARA-HÜSEYİN GÜLKARA

Mustafa Gülkara oğlu 1895 doğumlu İbrahim Gülkara ve 1898 doğumlu Hüseyin Gülkara kardeşlerin ikisi de Kurtuluş Savaşı Gazisi idiler. Büyük olan İbrahim Gülkara Akören un değirmeninde çalışırken kardeşi Hüseyin Gülkara ise çiftçiydi. Sakarya Savaşı'nada katılan İbrahim Gülkara gazilik maaşı almaz iken kardeşinin gazilik madalyası var idi ve gazilik maaşı almıştı. Dolayısıyla ağabeyi maaş almadığı için üzülürdü. İbrahim Gülkara 20 Temmuz 1987 tarihinde kardeşi ise 21 Mayıs 1990 tarihinde vefat etti. Kabirleri Tahtalı mezarlıkta. İbrahim Gülkara'nın 5 çocuğu vardı. Fatma Karaçelebi, Mehmet, Mustafa, Ahmet, İsmail, Hüseyin Gülkara'nın çocukları M.Ali, Muzaffer, Ali, Zehra Çevik, Hasibe Özarslan.

1 Aa

FOTO ALTI: 1. Dünya Savaşı’na katılan Mehmet Ipıl, Kazım Karabekir Paşa’nın askerlerindendi.

HÜSEYİN KARAMAN

1 Temmuz 1899'da doğdu. Çiftçilik yapardı. Kurtuluş Savaşı'nda bir süre esir düştü, esir değişimi ile kurtuldu. 1928 yılında Harf Devrimi sonrası Çumra'da kursa katıldı. B SINIFI MUALLİMLİK diploması aldı. Köy odalarında bir süre hayrına öğretmenlik yaptı. 31 Ocak 1982 tarihinde vefat etti. Orta mezarlığa defnedildi. Çocukları Hatice Ünlü, Münevver (Havva) Samancı, A.İhsan Karaman.

2 A

FOTO ALTI: Kurtuluş Savaşı gazisi İbrahim Gülkara.

ALİ ZENGİN

1 Temmuz 1891 tarihinde doğdu. 1. Dünya Savaşı başlarında medresede okurken yedek subay olarak askere alındı Galiçya Cephesi'nde savaştı, sonrasında Kurtuluş Savaşı'na katıldı. Toplam 7 yıl askerlik yaptı. Gazilik maaşı almadı Subay kılıcı ve askeri elbiseleri odasındaydı. İlk hanımı Fevzi Çavuşgildendi. 2. hanımı Ahırlılı Demirci Ahmet Yaman kızı Halime Hanım. 27 Mart 1954 tarihinde rahmetli oldu. Kabri Kadıburnu mezarlığında. Askerlik sonrası çiftçilik ve ufak çapta da olsa ticaret ile ilgisi vardı. 3 çocuk babasıydı. Halil İbrahim Zengin, İsmail Hakkı Zengin ve Hatice Tavukçuoğlu.

3 A

FOTO ALTI: Gazimiz Topçu Hüseyin Gençtürk Yemen’de İngilizlere esir düşmüştü.

MEHMET CEYLAN

1883 yılında doğdu. 1. Cihan Harbi'ne katıldı. 9 seneyi aşkın askerlik yaptı. 1920'li yılların başında görevi sona erince Akören'e döndü. Uzunca süre kar altında kalması sebebiyle 9 yılı aşkın felçli olarak yatalak kaldı. 17 Kasım 1930 tarihinde vefat etti. Rahmetlinin cenazesi Akören Orta mezarlığa kondu. Kör Omar'ın kızı Sıddıka Hanım’la evli olan gazimiz 4 çocuk babasıydı. Hüseyin Ceylan (dalgacı), H.İbrahim Ceylan, Huriye Çalış, Ayşana Mermer, gazimizin madalyası yoktu.

4 A

FOTO ALTI: 12 yıl askerlik yapan İsmail Arıcı, bir çift öküzü ve kağnı arabası ile İaşe Onbaşısı olarak görev yapmıştı.

HÜSEYİN GENÇTÜRK

1894 yılında doğdu. Baba Hasan, anne Cennet Hanım Topçu olan Gazi Hüseyin Gençtürk 1. Cihan Harbi'nde Yemen ve Kurtuluş savaşlarına katıldı. Yemen'de İngilizlere esir düştü ve rahatsızlandı, bu dönemde bir İngiliz askerinden iyilik gördü. Yemen Savaşı sonrası esir değişiminden yararlandı. Trenle Akören'e döndü. Çok geçmeden Kurtuluş Savaşı için Ege'ye gitti. Burada Topçu olarak başarılı oldu. Bir seferinde cephede makineli tüfek kullanırken hemşehrisi Karadeligilin Ali Hoca'yı (Zengin) farketti, onunla ancak el sallayarak selamlaşabildi. Terhis sonrası öküz çiftçi ile çiftçilik yaptı. 14 Şubat 1984 tarihinde 90 yaşında vefat etti. Konya Hacıfettah Mezarlığı’na defnedildi. Çocukları Hasan (Baklacı), Şerife Yavuz, Alimdudu Öğmen  vefat ettiler. S.Mehmet Gençtürk sağ Konya'da yaşıyor.

5 A

FOTO ALTI: Seyit Mehmet Gençtürk Gazi olan Rahmetli babasının kabri başında.

ALİ SAĞDIÇ

1 Temmuz 1883 Doğumlu, baba Veli, annesi Emine 8 yıl kadar askerlik yaptı. Çanakkale Savaşı’na katıldı. Madalyası yoktu. Maaş almamak istediği için müracaatta bulunmadı. Hanımı Fatma Hanım. Çocukları Hamdi, Rasime, Veli, Mevlüt. 10 Eylül 1955 yılında vefat etti Akören Orta Mezarlığa defnedildi.

6 A

FOTO ALTI: 8 Yıl askerlik yapıp Çanakkale’de savaşan Ali Sağdıç. Gazilik maaşına müracaat etmedi, kabri Orta Mezarlıkta.

MEHMET IPIL

1891 yılında Akören’de doğdu. Babası Tosbalakların Mehmet, anne Fatma 12 yıl askerlik yaptı. Doğu Cephesi ve 1. Dünya Savaşı’na katıldı. Kazım Karabekir Paşa’nın askerlerindendi. Askerde kırık ve çıkık işleriylede ilgilendi. Askerlik sonrası çiftçilik, hayvancılık ve bekçilik işleri ile meşgul oldu. 1964 yılında vefat etti kabri Akören Kadıburnu Mezarlığında 5 çocuk babasıydı, İbrahim Ipıl, Emine Bıyıklı, D. Ali Ipıl, Mustafa Ipıl, Fadime Aytar.

7 A

FOTO ALTI: Gazi Ali Zengin oğlu İsmail ve Torunu ile.

İSMAİL ARICI

Akören’de Arıcının İsmail Onbaşı olarak anılır, babası Mustafa annesi İmin 1 Temmuz 1884 tarihinde doğdu. 28 Aralık 1972 tarihinde vefat etti, kabri Akören Kadıburnu Mezarlığı’nda. 12 yıl askerlik yaptı. 8 yıl Yemen’de bulundu. Bir çift öküzü ve kağnı arabası ile iaşe onbaşısı olarak görev yaptı. Seferberlik’te 2 atını ve at arabasını Askeriye ücretini ödeyerek alan İsmail Arıcı gazimiz hayatı 2 at arabası ile Akören-Konya arasında nakliyecilik yaparak geçti. Çocukları Kazım Arıcı, Fadimana Özarslan (Nalbant Ahmet’in Hanımı) (Aşçı) Huriye Yalçın, Mustafa Arıcı.

8 A

FOTO ALTI: Gazi Hüseyin Karaman B Sınıfı Muallimlik Diplomasını Çumra’dan almıştı.

(ONBAŞI) MEHMET ÖZUYAR

1 Temmuz 1874 tarihinde Akören’de doğdu, babası Hüseyin Efendi. 16 yıl askerlik yaptı, 7 yıl Yemen’de 9 yıl muvazzaf. Askerlik sonrası bir çift camızı ile çiftçilik yaparak geçti. Hanımı Çatörenli Sıddıka Öksüz. Çocukları Emine Bozdağ, Alime Embel. 7 Şubat 1946 tarihinde vefat etti, Kadıburnu Mezarlığı’na defnedildi.

9 A

FOTO ALTI: Gazi İbrahim ve Hüseyin Gülkara kardeşler.

AHMET ÖZKIŞ

1 Temmuz 1891 tarihinde Akören’de doğdu. Baba Mehmet, anne Fatma. Çanakkale Savaşı’na katıldı, henüz 3-4 aylık askerken bomba patlaması sonucu vücudu beline kadar gömüldü, kolu koptu, Akörenli arkadaşının yardımı ile topraktan çıkarıldı. Hava değişi izni ile Akören’e geldi. 40 gün sonra vefat etti ve Orta Mezarlığa defnedildi (1916). Karahüyüklü Meryem Küllü hanımla evli idi. Gazimizin vefatından 40 gün sonra 1 Temmuz 1916 tarihinde Mehmet oğlu dünyaya geldi.

10 A

FOTO ALTI: Hüseyin Gülkara Gazilik belgesi ve madalyası.

11 A

FOTO ALTI: Fakış Ahmet in kabri Orta Mezarlık’ta.

12 A

FOTO ALTI: Gazi Hüseyin Karaman’ın kabri Orta Mezarlıkta.

Akşehirli Funda Çepel, otobüsünün kaptanı! Akşehirli Funda Çepel, otobüsünün kaptanı!

13 A

FOTO ALTI: Ali Zengin’in kabri Kadıburnu Mezarlığı’nda.

14 A

FOTO ALTI: Gazi Hüseyin Gülkara’nın kabri Tahtalı Mezarlıkta.

15 A

FOTO ALTI: İsmail Arıcı’nın Çumra Askerlik Dairesi’nden aldığı Terhis Cüzdanı. Askerlik tarihi 1905-1909 7. Kolordu, rütbesi nefer.

16 A

FOTO ALTI: 1964 yılında Rahmetli olan Mehmet Ipıl’ın kabri Kadıburnu Mezarlığı’nda.

17 A

FOTO ALTI: 9 Yılı aşkın askerlik yapan Gazi Mehmet Ceylan’ın kabri Orta Mezarlıkta.

18 A

FOTO ALTI: Gazi İsmail Arıcı’nın kabri Kadıburnu Mezarlığında.

19 A

FOTO ALTI: Kurtuluş Savaşı gazisi İbrahim Gülkara’nın kabri Tahtalı Mezarlıkta.

Kaynak: MUZAFFER TULUKCU