İBRAHİM BÜLENT AKCEYLAN

17 yaşında aramızdan ayrılan çiçeği burnunda, rahmetli İbrahim (Bülent) Akceylan 22 Mayıs 1971 tarihinde doğdu. Babası emekli öğretmen rahmetli Veli Akceylan (kabri Musalla Mezarlığı'nda), annesi Hacı Mahmutlardan Sarı İbrahimin Durmuş Sabancı'nın kızı Rasime (Rahime) hanım halen Dumlupınar mahallesinde yaşıyor. Rahmetli İbrahim en küçüğüydü. Meral Akceylan (emekli polis Mustafa Akceylan'ın eşi), Osman Akceylan (emekli Makine Mühendisi), Levent Akceylan (matematik öğretmeni). İbrahim Akceylan İhsan Özkaşıkçı İlkokulu'nda Fatma Bayrakçı öğretmende okudu. Mevlana Ortaokulu'nda eğitimini sürdürürken basketbol sporu ile ilgilendi. Evlerine yakın olan Fatih Endüstri Meslek Lisesi 1. sınıfında öğrenimini sürdürürken 29 Nisan 1988 günü Zafer Meydanı'nda bulunan Konyaspor Lokali'nde ani bir kalp krizi sonucu vefat etti. Doktorlar kalp krizini İbrahim Akceylan'ın küçükken minibüs çarpmasına bağladılar. Veli-Rasime Akceylan çiftinin dört çocuğundan en küçüğü olan İbrahim (Bülent) Akceylan bir gün sonra Musalla Mezarlığı'na defnedildi.

Lkhglgjkl

FOTO ALTI: 37 Yaşında 4 çocuğunu öksüz bırakan Zekeriya Taşkın.

ZEKERİYA TAŞKIN

1 Eylül 1954 tarihinde doğan, 5 Ocak 1991 tarihinde 37 yaşında vefat edip, geride dört yetim çocuk ve gözü yaşlı bir eş bırakan Zekeriya Taşkın'ın babası Konyalının Mehmet Taşkın, annesi Kocahaccanın kızı Fatmana Arbağ. Gazi Mustafa Kemal İlkokulu'nda 1. sınıfı Mehmet Bağcı, 2. ve 3. sınıfı Ali Osman Ataç, 4. ve 5. sınıfı Ali İhsan Sezgin'de okuyan Zekeriya Taşkın bir yıl Konya İmam Hatip Lisesi'nde okudu. O tarihte babası Konya Belediyesi'nde çalışıyordu, baba oğul beraber kaldılar. Okula ara veren Zekeriya Taşkın 4-5 yıl kadar Vakıflar Çarşısı'nda bulunan Oğuz Elektrik'te çalıştı. Daha sonra Akören'e giderek sarnıç üzerinde bulunan belediye dükkanına açtığı elektrikçi dükkanını çalıştırdı. Bu dönemde Çatören'e elektrik yeni gelmişti İsmail Ünver'in (Hoca) önderliği ve yardımıyla Çatören köyümüzün yarısının evlerine elektrik tesisatı döşeyerek hayatını kazandı. 1973 yılı sonunda Çatörenli Hasan Kara'nın kızı Fadimana hanımla evlendi. Askerliğini Ankara Mamak ve Kars'ta muhabere olarak yaptı. Libya'ya giderek dört yıl elektrikçi olarak çalıştı. Kazandığı parayla Konya'dan bir dükkan tuttu. Eşiyle birlikte İstanbul'a mal almaya ve küçük kardeşi Abdurrahman'ı ziyaret gitti. Hanımının çantasında bulunan parayı çektirince az bir mal ile Konya'ya döndü. Bir müddet sonra seyyar satıcılık yapmaya başladı. 7-8 yıl bu işi devam ettirdi. Seyyar arabasıyla sokak aralarında dolaşırken yağmura yakalandı ve rahatsızlandı. Rahatsızlığı artınca Belediye Hastanesi'ne getirildi ne var ki kalp masajı yapılırken 5 Ocak 1991 akşamı vefat etti. Ertesi günü Hacıfettah Mezarlığı'na defnedildi. 37 yaşında aramızdan ayrılan Zekeriya Taşkın geride dört yetim çocuk ve gözü yaşlı hanımını bıraktı. Çocukları;

1-Fadimana Sayar (1980).

2-Şerife Yüzbaşıoğlu (1983).

3-Emine (1989).

4-Mehmet (1990).

Sakin, yumuşak tabiatlı olan rahmetli Zekeriya Taşkın'ın, Abdurrahman Karakoç, İsmail Acar ve Mehmet Soycak yakın arkadaşlarıydı.

Ljkglkjgljg

FOTO ALTI: 1965 yılı güzünde Aktaş Cami inşaatında ayağına bir çivi batması neticesinde 36 yaşında Rahmetli olan Kadir Kocaer.

KADİR KOCAER

28 Kasım 1929 tarihinde doğan 27 Ekim 1965 tarihinde rahmetli olup 36 yaşında aramızdan ayrılan Kadir Kocaer in babası Niyazi, annesi ise Fatma hanımdır.

Khfjkhfkhjfk

FOTO ALTI: Yılmaz ve İsmail Yonca.

 Rahmetli Kadir Kocaer in Ayşe Akyol ve Havva Cartlak (Gürsoy) öz kardeşleri Mevlut Kocaer ve gençken ölen İmin rahmetli baba bir anne ayrı kardeşleriydi. İlkokula uç yıl kadar devam ettiği için okuması yazması vardı. Askerliğini Erzurum'da yaptı. Rahmetli M. Ali Karaaslan ve Süleyman Yoncalık askerlik arkadaşlarıydı. İyi tırpan (kosa) vurur, iş bulduğu zaman gündeliğe gider, kosa ile ekin biçerdi. En yakın arkadaşı İbrahim Kabakcı’ydı. On kişilik arkadaş grupları ile oturup eğlenmeyi sever, çoğu zaman onlarla beraber olurdu. Genelde akşamları toplanan ekipte Kör İbiş (Avcı) ud, Yamalı Hasan’ın Hasan saz veya keman, Mustafa Ertaş saz çalar, Şalcının Durali Kaçar def ve kaşık ile eşlik eder zaman zaman türkü söyler. Berber Hamdı Kınaç da aynı şekilde def veya kaşıkla çalgıyı kaynaştırır, zaman zaman da türkü asılırdı. Bostankara (H. İbrahim Bostan) ile Seroşgilin Mustafa iyi oynayarak ekibe renk katarlardı. Rahmetli Kadir Kocaer, İbrahim Kabakcı, Giyrekci’nin İbrahim, Ardıçlı’nın Adil ve Kör Ahmet (Gülkara) izleyici olarak yerlerini alırlardı. O dönemin hızlı gençleri olan bu ekibe kimse karşı duramazdı. Düğünlerde kama ortaya vuruldu mu Bayraktar ve Sağdıçlığa kimse cesaret edemezdi. Rahmetli Kadir Kocaer'in ömrü halen oğlu Abdurrahman Kocaer'in oturduğu Tülce mahallesi Irmak sokak 23 nolu evde geçti. 1965 yılı güz mevsiminde Aktaş Camii inşaatı devam etmektedir. Kadir Kocaer'in ayağına inşaatta bir çivi batar fakat herhangi bir şey olmaz. Bu olaydan üç gün sonra her zamanki gibi arkadaş grubu Gıyrekci İbrahim Yapıcı'nın evinde akşam yemeği sonrası çay içip sohbet ederler. Kendini keyifsiz hisseden Kadir Kocaer o günlerin meşhur ilacı Kinin çayına atar, bu arada şaka olsun diye birkaç arkadaşı da kendi kininlerini Kocaer’ in haberi olmadan onun çayına atarlar. Çay programı sonrası Kör İbiş (Avcı) ve İbrahim Kabakcı, Kocaer'le birlikte İbrahim Özkan'ın kahvehanesine giderek Solağın Hüseyin Aydemir ile geç saatlere kadar oyun oynarlar. Her zamanki gibi oyun sonrası evine dönen Kadir Kocaer aniden rahatsızlanır. İmdadına önce kardeşi Mevlüt ve Solağın Durmuş'un eşi Fadime teyze koşar. Haberi alan arkadaşları İbiş Avcı, Giyrekci İbrahim Yapıcı ve İbrahim Kabakcı koşarlar. Aynı yıllarda otobüsçülük yapan en yakın arkadaşı İbrahim Kabakcı muavinine seslenip arkadaşını Konya'ya hastaneye götürmeye kalksa da her şey boşunadır, 36 yaşındaki üç çocuk babası arkadaşlarının gözlerinin önünde can verir .Kadir Kocaer ertesi günü sabah saatlerinde Tahtalı Mezarlığa defnedilir. 15 Mart 1956 tarihinde Mülazımın kızı Fetiye hanımla evlenen Kadir Kocaer uç çocuk babasıydı.

Şerife Kocaer, Abdurrahman Kocaer, Gülsüm Çakır

Kjhkhgj

FOTO ALTI: Mehmet Özden askerliğini Mardin Midyat’ta yapmıştı.

İSMAİL YONCA

16 Eylül 1984 günü 19 yaşında sarılık hastalığına yakalanarak aramızdan ayrılan rahmetli İsmail Yonca 1 Aralık 1965 tarihinde Akören'de doğdu. Babası Guzrakcının Celal, annesi ise Tekkeli Edibenin İsmail'in kızı Gülsüm Hanım (Her ikisinin kabri de Tahtalı Mezarlık'ta). Rahmetli İsmail Yonca Gazi Mustafa Kemal İlkokulu'nda 1. sınıfı A. İhsan Sezgin, 2. ve 3. sınıfı Abdurrahman Altıntaş, 4. ve 5. sınıfı ise Mustafa Çalışkan öğretmenlerde okudu. İlkokul çıkışı bir yıl kadar Mustafa Akselek'in sekiz ay kadar da Ahmet Esgil'in yanında demirci çıraklığı yaptı. Ahmet Esgil'in yanında beraber çalıştığı aynı zamanda sınıf arkadaşı İsmail Koyuncu ile beraber Konya'ya giderek Doruklar Zirai Makina Aletleri ve Tarımsal Zirai Makina Aletleri firmalarında iki yıl kadar çalışarak mesleğini ilerletti. Bu dönemde eniştesi bisiklet tamircisi Abdurrahman Demirci'nin evinde kaldı. Daha sonra Akören'e döndü. Çoğu yaşıtlarının yaptığı amelelik, davar kişiği gibi işlerle uğraşırken sarılık hastalığına yakalandı. Konya Sosyal Sigortalar Kurumu Hastanesi'nde 20 gün tedavi gördü ve Akören'e döndü. Bir sure sonra tekrar rahatsızlanınca tekrar hastaneye geri geldi. Hastalık ilerlemişti, tüm tedavilere rağmen 16 Eylül 1984 günü rahmetli oldu cenazesi Akören'e getirildi. S. Mehmet Ersöz hocanın kıldırdığı cenaze namazı sonrası ilçemiz Tahtalı Mezarlığa defnedildi. Mustafa Akcan, İsmail Karabayır, Ayet Yoncalık, Abdurrahman Çetinkaya, Mustafa Özardıç, Ramazan Akkoç yakın mahalle arkadaşlarıydı. Sınıf arkadaşlarından İsmail Koyuncu başta olmak üzere Ali Yoncalık ve İsmail Çoban ile iyi görüşürdü. Arkadaşlarının ifadesine göre güvenilir mert bir yapısı vardı. Nevzat Bıyıklı' nın düğününde Bayraktar'dı. Tülce mahallesinde otururlardı. Abdurrahman Demirci'nin eşi Raziye Demirci, Zeynep Yonca öz ablaları, Ali Akselek'in eşi Rade Akselek ve Tontur Turizm'de çalışan Yılmaz Yonca öz kardeşleriydi. Baba bir anne ayrı kardeşleri ise H. İbrahim Kol'un eşi Rame Kol, Sıtkı Yonca ve Ali Osman Karabüber'in eşi Ayşe hanımdı.

Kjfhkjhgghjl

FOTO ALTI: Sait Özdemir askerliğini 1934-1936 yılları arasında İstanbul da topçu olarak yapmıştı.

TAHSİN DEMİRGAN

Emirlerden rahmetli Zali (Salih) Demirgan'ın 5 Mayıs 1961 doğumlu küçük oğlu Tahsin Demirgan yatmakta olduğu Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 14 Haziran 2009 Pazar gecesi 01.30 sularında vefat etti. 48 yaşında aramızdan ayrılan Demirgan bir gün sonra (15 Haziran 2009 Pazartesi) Aydoğdu Geçit Camii'nde öğle namazı sonrası kılınan cenaze namazını müteakip Kurtuluş Mezarlığı'na defnedildi. Annesi Arnavudun Halilin kızı Havva Tufan olan Tahsin Demirgan 14 Temmuz 2008 tarihinde MEDAŞ'tan emekli olmuştu. Emekli imamlardan Mehmet Çalışkan'ın (Sofu) kızı Ayşe hanımla evli olan Tahsin Demirgan üç çocuk babasıydı (M. Ali, Havva Yoncalık, Salih). Karaciğer tedavisi gören Tahsin Demirgan, son günlerinde Hepatit komasına girmişti.

J G H F K J H G L K H G

FOTO ALTI: Mehmet Özden Vakıflar Bankası Konya Merkez Şube’de uzun süre görev yapmıştı.

Soykırımla beraber Türk markaları arttı Soykırımla beraber Türk markaları arttı

U I Y O I T U Y O Y U O

FOTO ALTI: 17 Yaşında vefat eden İbrahim Akceylan anne, baba ve yeğenleri ile.

K F H J L K G J L

FOTO ALTI: Demirgan Ailesi oğullarının düğün gününde.

J G H D K J F H K

FOTO ALTI: Mehmet Özden’in çocukları: Aliye, Fazilet, Mümine ve Tuncer.

K H J F L K F H L

FOTO ALTI: Sait Özdemir’in oğlu Bayram Özdemir ve ailesi.

K F J F H M H Ö V N Ö

FOTO ALTI: İbrahim Akceylan Fatih Endüstri Meslek Lisesi’nde sınıf arkadaşıyla.

J K F H G H J K J H G

FOTO ALTI: Zekeriya Taşkın’ın Hacıfettah Mezarlığı’ndaki kabrini kardeşi Müzeyyen Taşkın ziyarette.

K F H L G H K L K H G L

FOTO ALTI: İbrahim Akceylan’ın kabrini Konya Hacıfettah Mezarlığı’nda ağabeyi Osman Akceylan ziyarette.

J G H K F H J K F H K

FOTO ALTI: MEDAŞ’tan emekli olan Tahsin Demirgan emekli olduktan 1 yıl sonra 14 Haziran 2009 tarihinde Rahmetli oldu ve Kurtuluş Mezarlığı’na defnolmuştu.

M Ö H G K L Ç J H Ş J H

FOTO ALTI: Mehmet Özden’in eşi Emine Hanım.

K F L H L Ö K H G L H G J L

FOTO ALTI: Kadir Kocaer’in hanımı Fetiye Hanım.

K H J L K G H L K H G L

FOTO ALTI: 19 Yaşında sarılık hastalığına kurban giden İsmail Yonca 1977 yılında Gazi Mustafa Kemel İlkokulu’ndan mezun olmuştu.

Kaynak: MUZAFFER TULUKCU