Konya'da 2 yaşındaki çocuk evin penceresinden düştü Konya'da 2 yaşındaki çocuk evin penceresinden düştü

AFAD Konya İl Müdürlüğü’nü 15 yıldır yürüten ve 34 yıldır da AFAD çatısı altında görev yapan Yıldız Tosun, yeni görev yeri Denizli'ye atandı. Tosun, bu süre boyunca Türkiye’de meydana gelen depremler, sel baskınları, maden kazaları, orman yangınları, mülteci kamplarının organizesinde görev aldı. Tosun ayrıca Konya Ovası Obruk Alanlarının Tespit Edilmesi Projesi’ni hayata geçirdi.

Türkiye'nin farklı illerinde Sivil Savunma memuru, Sivil Savunma Uzmanı, İlçe Sivil Savunma Müdürü ve İl Sivil Savunma Müdürü olarak görev yapan Yıldız Tosun, 2009 yılında Konya İl Afet ve Acil Durum Müdürü olarak 15 yıl boyunca görevini sürdürdü. 57 yaşında evli ve 1 çocuk annesi Tosun, bu yılın başında birçok ilin AFAD müdürünün değişmesiyle Denizli'ye atandı.

BİRÇOK AFETTE GÖREV YAPTI

Daha önce Sivil Savunma Teşkilatı olan kurumunda birçok afette görev alan Yıldız Tosun, 34 yıllık meslek hayatında 1999 Marmara depremi, 2011 Van depremi, 2020 Elazığ depremi, 2020 Ege Denizi depremi ve 2023 Kahramanmaraş merkezli depremlerde görev aldı. Yıldız Tosun, ekibiyle Kahramanmaraş'a ilk ulaşan kurtarma ekiplerindendi. Tosun ve ekibi ilk depremde 39 kişiyi enkazdan sağ kurtarırken, ikinci depreme de enkaz altında çalışırken yakalandı. Tosun, Batı Karadeniz Bölgesi'nde meydana gelen sel baskınlarında da birçok şehirde görev aldı. Yıldız Tosun, Soma ve Ermenek maden kazalarında hem arama kurtarma çalışmalarında görev alırken, hem de madencilerin ailelerinin acılarını paylaştı. Tosun, Manavgat orman yangını gibi birçok olayda çalışma yaparken, Suriye'deki iç savaştan kaçan sığınmacıların, Öncüpınar ve Nizip kamplarına yerleştirilmesi ve barınmasında görev yaptı.

OBRUK DUYARLILIK HARİTASI ÇIKARTILMASINDA ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPTI

Konya'da yer altı sularının çekilip, toprağın çökmesiyle oluşan obruklarla ilgili yapay zeka kullanılarak, 'obruk duyarlılık haritası' oluşturulmasında bilim insanlarıyla birlikte çalışmalar yapan Yıldız Tosun, Bu sayede yeni oluşacak obrukları, obruk duyarlılık haritasıyla ve eylem planları sayesinde yapılacak olan çalışmalarla tehdit olmaktan çıkarılması hedeflenmesinde önemli rol oynadı.

Yıldız Tosun, Türkiye'de mesleki bilgisinde pek çok konferansa, çalıştaya, panele sunum yapmak üzere katıldı. İran, İspanya ve Sırbistan’da Afet yönetimi konulu bildiri ve sunumlarıyla Türkiye'yi temsil etti.

Editör: Muhammed Esad Çağla