‘Asrın Felaketi’ 6 Şubat 2023 depremlerinin ardından bir yıldan fazla zaman geçti. Depremin oluşturduğu maddi ve manevi tahribat devam ederken, deprem bölgesinde yaşananlar vatandaşlar tarafından hala büyük bir hüzünle anılıyor. Konya’da hayvancılığın yanı sıra şarkı besteleriyle de uğraşan Ceylani Karaduman da depremi unutamayanlardan biri. Uzun yıllardır şarkı söyleyerek duygularını ifade eden 41 yaşındaki Karaduman’ın 2023 Ekim ayında çıkardığı ‘Nazar Oldu’ isimli depremde vefat eden bir çiftin hikayesinin yer aldığı şarkı, Türkiye gündeminde büyük yankı uyandırmıştı. Karaduman, şimdi ise klipini Hatay’da çektiği ve ‘Nazar Oldu şarkısına kardeş’ olarak tanımladığı ikinci şarkısı olan ‘Dost Ararım’ şarkısını yazdı. Karaduman, yazdığı şarkıların hikayesini anlattı.

5 1

‘BİR HAFTA BOYUNCA BÖLGEDE BİRÇOK OLAYA ŞAHİTLİK ETTİK’

Memleketi olan Taşkent’in Çetmi mahallesinde hayvancılıkla uğraşan 41 yaşındaki Ceylani Karaduman, şarkı yazmaya ve söylemeye küçük yaşlarda başladığını aktardı. Toplum konularına olan duyarlılığını da yazdığı şarkılarla dillendiren Karaduman, deprem döneminde tanıklık ettiklerini de kaleme aldığını aktardı. Kaldığı bir hafta boyunca birçok acı olaya tanıklık ettiğini ifade eden Karaduman, yaşadığı olayların yanı sıra bir olaydan daha fazla etkilenerek şarkının dilinden istemsizce döküldüğünü söyledi! 6 Şubat 2023 depremleri sonrası bölgede yaşadıklarını anlatan Karaduman, “Depremin ilk gününden bölgeye yardım etmek için yola çıkmak istesek de yollar karla kapalı olduğu için yola çıkamadık. Günler geçerken bedensel olarak orada olamasam da deprem bölgesinde yaşananları düşünmeden de kendimi alıkoyamadım. Depremin dördüncü günü yollar açılmıştı ve iznin çıkmasını beklemeden yola koyulduk. Bir hafta boyunca Hatay’da depremzede vatandaşlara ve enkaz altında kalanlara yardımcı olmaya çalıştık.” diye konuştu. Karaduman, verdiği desteklerden dolayı Taşkent Kaymakamlığına da teşekkür etti.

5 3-2

‘ENKAZDA GÖRDÜĞÜM MANZARA BENİ ŞARKI YAZMAYA İTTİ’

Deprem bölgesinde yaşadığı bir olayın etkisiyle Türkiye gündemine oturan Nazar Oldu şarkısını yazdığını söyleyen Karaduman, etkisinde kaldığı olayı şöyle anlattı: “Hatay’da enkaz çalışmaları doğrultusunda çevrede ihtiyacı olan bir insan ya da enkaza baktığımda bir beyefendinin enkaz başında beklediğini gördüm; koşarak yanına gittim. Enkazda birilerinin olup olmadığını sorduğumda içeride yeğenlerinin olduğunu öğrendim ancak boşta hiçbir ekip olmadığından henüz o enkaza müdahale edilememiş. Koşarak 4 kişilik bir ekip buldum ve çalışmalara başladık ancak diğer enkazlarda olduğu gibi yine korkunç ve istemediğimiz bir görüntüyle karşılaştık. Yıkılmış, yerle bir olmuş bir binadan ne beklenir ki? O enkazda gördüğüm eldeki yüzük, yeni nişanlanmış ve ilkbaharda düğünü olacak olan bir kıza; o beyefendinin yeğenine aitmiş. Bu olayın etkisiyle şarkımın ilk sözleri olan ‘Bir garip aşık vardı. Bir düğün günü vardı. Gayrı mahşere kaldı o sevda’ düzelerini yazdım.”

5 4

Küresel şeytanlar estetiğe özendiriyor! Küresel şeytanlar estetiğe özendiriyor!

KONSERLERİ SMA HASTASI ÇOCUKLAR İÇİN!

Şarkının sözlerini deprem bölgesinde yaşanan olaylara ithafen yakılan bir ‘ağıt’ olduğunu bildiren Karaduman, şarkının geri kalan kısmını ise yağmurun altında yürürken, cevapsız bekleyen birçok sorunun eşliğinde yazdığını söyledi. Şarkı çıktıktan sonra deprem bölgesinde ve diğer şehirlerde yaşayan pek çok insanın kendisine ulaştığını ifade eden Karaduman, “Çok şükür, hiç olumsuz tepki almadım. Aksine çok güzel teklifler aldım ama şu ana denk sadece SMA hastası çocuklar için konserler verdim.” diye konuştu.

KLİBİNİ HATAY’DA ÇEKTİ

Yeni eseri olan ve diğer şarkısına kardeş şarkı olarak belirlediği ‘Dost Ararım’ şarkısının da yine depremin acısını yaşayanlar için olduğunu anlatan Karaduman, bu şarkının klibini deprem bölgesi Hatay’da çektiklerini söyledi. Klip çekilirken Hatay’da kendisiyle karşılaşan vatandaşların kendisini tebrik ettiğini ve memnuniyetini dile getiren Karaduman, yeni şarkısının afet bilinci oluşması adına katkıda bulunmasını diledi.

HACER CEYLAN

Editör: Birkan Bakay