Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca kullanıma sunulan ve ülke geneli tüm şehirlerdeki toplu ulaşımlarda geçerli olan Türkiye Kart, Konya’da kullanılmaya başlandı. Pilot il olarak belirlenen Konya’da vatandaşlar PTT şubelerine giderek dakikalara içerisinde Türkiye Kart sahibi olabiliyor. Ücretinin 40 lira olarak belirlendiği kartla, özellikle yaşlı bireylerin gittikleri şehirlerde farklı bir kart almalarına gerek kalmayarak kolaylık sağlaması öngörülüyor.

4-5-14

Ekmeğini taştan çıkartıyor! Ekmeğini taştan çıkartıyor!

‘ŞİMDİLİK KONYA VE İSTANBUL’DA GEÇERLİ’

Şu anda Konya’daki toplu ulaşımda kullanılan Konya Kart yerine kullanılabilen Türkiye Kart, tüm PTT şubelerinden alınabiliyor. İlerleyen süreçte tüm ülke genelindeki birçok şehirde kullanılması beklenen Türkiye kart, şimdilik yalnızca Konya otobüs ve tramvay doğrulatıcılarında ve İstanbul’daki Marmaray’da kullanılabilecek. Ayrıca sivil ve öğrenci olmak üzere iki farklı kriterin yer almadığı kart için ilerleyen dönemde kişiselleştirilerek yeni özelliklerin gelmesi bekleniyor.

4-4 geniş

‘HER PLATFORMA GÖRÜLECEK’

Türkiye Kart kullanıcılarının kartı aldıktan sonra kullanabilmeleri için ilk olarak kartı etkinleştirmeleri gerekiyor. Kartı PTT ATM’lerinden etkinleştiren bireyler, en yakın ATM’lerden, PTT iş yerlerinden, TRKart internet sitesi ve mobil uygulamalardan lira yükleyip kartı kullanabilecek. Ayrıca gelecek dönemlerde kartın, yalnızca ulaşım amacıyla değil; alışveriş, bankacılık gibi platformlarda da kullanılması bekleniyor.

4-7-15

‘ÖZELLİKLE YAŞLI VE ENGELLİ BİREYLER İÇİN DÜŞÜNÜLDÜ’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgiler doğrultusunda Türkiye Kart sayesinde yaşlı ve engelli bireylerin daha sosyal ve özgür olmalarını hedefleniyor. PTT kartla entegre uygulaması sayesinde birçok belediye ile toplu ulaşımın Türkiye Kart ile yapılması konusunda anlaştıklarını kaydedildi. Ayrıca ilerleyen süreçte alzheimer gibi rahatsızlıkları olan bireyler için mobil uygulama ve çağrı merkeziyle entegre akıllı bileklik uygulaması ve kart uygulaması planlandığı da gelen bilgiler arasında yer alıyor.

‘ULAŞIM İÇİN HER TÜRLÜ KOLAYLIK SAĞLANACAK’

Farklı şehirlerde toplu ulaşım araçlarına tek bir ödeme yöntemiyle erişmeyi sağlayan TRKart sisteminde pilot şehir olan Konya; tüm toplu taşıma hizmetlerinin yolculuk deneyimini kullanıcılara tek bir dijital kanal üzerinden ulaştıran MAAS Platformunda da pilot şehir oldu.  Büyükşehir Belediyesi ile PTT Teknoloji A.Ş arasında Hizmet Olarak Hareketlilik Entegre Ulaşım Sistemi Uygulaması (MAAS) işbirliği protokolü imzalandı. Böylelikle şehiriçi veya şehirlerarası yolcuların bir mobilite platformuna erişerek; toplu taşıma, bisiklet, scooter, araç paylaşımı gibi farklı ulaşım hizmetleri seçimi için entegre seyahat planlama bilgisi almasına, rezervasyon ve ödeme yapmasına izin verilecek.

 HACER CEYLAN