Karatay Belediyesi tarafından restorasyon ve çevre düzenleme çalışmaları tamamlanan 800 yıllık “Obruk Kervansaray Müze Otel” açılışı gerçekleştirildi. 

‘KARATAYIMIZIN TARİHİ YAPISINI ARAYA KALDIRDIK’

Selçuklu Mimarisini yaşatarak tarihe sahip çıktıklarını ifade eden Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, "Ülkemiz coğrafi konumu itibariyle asırlar boyunca doğu-batı arasında bir köprü görevi gören tarihi İpek Yolu'nun, Anadolu'daki ticari hareketliliği artırmak ve güvenliği sağlamak amacıyla sahip olduğu yüksek kültürünü en canlı şekilde yansıtan hanlar inşa etmişlerdir. Her dönem medeniyetimizin kıymetli parçaları olmanın yanı sıra, Anadolu'da Selçuklu saltanatının kudretini ve sağlamlığını gösteren birer abidedir. Ve önemli Anadolu Selçuklu eserlerinden olan kervansaray da bu eşsiz abidelerden birisidir. İnşa edildikten sonra yüzyıllar boyunca konaklama amacıyla kullanılan bu kıymetli mirası korumak ve geleceğe taşımak amacıyla Karatay Belediyesi olarak çalışmalarımıza başlamıştır. 4 Yıl boyunca güttüğümüz çalışmalarımızın sonucunda Karatay'ımızın tarihi bir yapısını daha ayağa kaldırmış olduk. Şunu açık yüreklilikle ifade etmeliyim ki, bugün için çok çalıştık, çok çabaladık. Şimdi o çabalarımızın sonucunu alıyor olmanın da haklı gururunu, sevincini ve mutluluğunu yaşıyoruz, kıymetli misafirlerimiz. Ve Sultan Han'ın neredeyse ortasında bulunan kervansarayımızı özel yapan diğer husus, arkasında bulunan obruk gölüdür" Şeklinde konuştu. 

‘ÖNEMLİ ESERLERİN BAŞLANGICI OLACAK’

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ,"Büyüklerimiz bize o kadar güzel bir şehir bırakmış ki, nereye gözümüzü çevirsek Selçuklu'nun önemli eserlerini görme imkanımız var. Maalesef bunların bir kısmının bugün gün yüzüne çıkarılması ya da tahribattan kurtarılması mümkün olmamış. Ama bugün yapılan örnek iş, diğer eserler için de önemli bir başlangıç olacak. Bu vesileyle Karatay Belediye Başkanımız Hasan Kılca ve ekibine teşekkür ediyorum. İnşallah, Türkiye'ye örnek bir işi hep birlikte ortaya çıkarmış olacağız. Ecdada olan sorumluluğumuzu tam anlamıyla yerine getirmemiz mümkün değil, ama bu tür restorasyonlarla ve Konya'nın "Darül Mülk" vurgusuyla bunu yapma gayretindeyiz. Konya'yı bir turizm şehri yapmaya gayret ediyoruz. Onun için yeni turizm markaları oluşturma konusunda ciddi bir emek ve çaba sarf ediyoruz" dedi. 

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mandal Konya’ya Geliyor TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mandal Konya’ya Geliyor

‘BELEDİYELERİMİZ ÇOK GÜZEL İŞLER YAPIYOR’

AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek," Belediyelerimiz çok güzel işler yapıyor. Türkiye'ye uygun hizmetlerle yola devam ediyoruz. Büyükşehir belediye başkanımız başta olmak üzere tüm belediye başkanları canla başla çalışıyor tarihi bir araştırma projesi, yeniden hayata dönüş, geleceğe yatırım. Hükümet olarak, Cumhurbaşkanımızın gösterdiği istikamette gayreti gösteriyoruz. Konya olarak, görev aldığım dönemlerimde , 2004 yılında başlayan AK Parti belediyeciliği döneminde, Dünya Şehri Konya vizyonunu ortaya koymuş, misyon olarak da Konya'yı geçmişine kadar olana kadar ve başarılı bir geleceğe ulaşma misyonunu üstlenmiştik. Hamdolsun, bugün o noktada çok önemli mesafeler halindeydik. Buna katkı sağlayan herkese  teşekkür ederim" dedi. 

Muhabir: İBRAHİM HAKKI BÜYÜKHARBUT