Selçukya Kültür Sanat Derneği tarafından her hafta düzenlenen Selçukya Şiir Akşamları'nın bu haftaki konuğu akademisyen ve aynı zamanda derneğin danışma kurulu üyesi olan Prof. Dr. Hüseyin Muşmal oldu.

Program Koordinatörü Devriş Ahmet Şahin'in açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikte konuşan Prof.Dr. Hüseyin Muşmal, şiir yazmaya ilkokul çağlarında başladığını belirterek, “Kime Ne isimli ilk şiir kitabını 2010 yılında Eşrefoğlu mahlasıyla yazdığım bazı Hece ölçülü şiirlerimi de 2011 yılında Hecelerimin Cümlesi isimli kitabımda yayımladım. 2013 yılında yayımlanan Bir Elif Miktarı isimli çalışmada ise hem serbest hem de hece ölçüsü ile yazdığım bazı şiirlerim yer alıyor. 2013 yılından sonra ürettiğim serbest şiirlerimi Eşref Vakti, hece ölçüsündeki şiirlerimi de Zümrüdü Anka isimli kitabımda yayına hazırlamış bulunuyorum” dedi.

‘30 YILDIR ŞİİR İLE İÇ İÇEYİM’

 Yaklaşık 30 yıldır şiirle iç içe olduğunu belirten Hüseyin Muşmal, insanların şiirlerin nasıl yazıldığı ve kime yazıldığı konusunda iki soru üzerine odaklandığını ifade etti. Şairlerin mutlaka Kaf Dağının arkasındaki gibi bir gizeme platonik bir aşkla tutulmuş oldukları ve şiirlerin mutlaka birisine yazıldığı gibi bir efsaneye sorgusuz sualsiz iman edildiği gerçeğine dikkat çekti. Selçukya Kültür Sanat Derneği tarafından 7 yıldır her hafta düzenlenen şiir akşamlarının da  bir örneğinin olmadığını ifade eden Muşmal, tüm şiir severleri Selçukya şemsiyesi altında toplanmaya davet etti.

Konya Mistik Müzik Festivali’ne hazır Konya Mistik Müzik Festivali’ne hazır

 Konya kültür sanat camiasının yoğun ilgi gösterdiği programda  Hasan Ukdem, Ahmet Üresin, Kamil Baysal-, Mustafa Remzi Samancı, Mustafa Şen, Ahmet İnci, Cengiz Çelik, Özlem Maria Zafer, Yücel Uysal, Kazım Öztürk, Seyfi Yıldız, Ahmet Şener, Sevil Köse, Nesrin Erkan  Sabuncu, Mehmet Ceviz, Remzi Karanfil-,Zeliha Büyükcengiz, Hasan Karaca, Halime Doğru, Münibe Tuncer, Meliha Dumancı, Fatma Çetin Kabadayı, Hüseyin Elmaskaya, İbrahim Demirtaş, Tayyar Yıldırım, Yakup Çak, Salih Sedat Ersöz  ve  Derviş Ahmet Şahin güne özel şiirler okudular.

Program Koordinatörü Devriş Ahmet Şahin ve Selçukya Kültür Sanat Derneği Başkanı Av. Fatma Şeref Polat'ın Prof. Dr. Hüseyin Muşmal'a günün anısına plaket takdim etmesinin sonrasında Prof. Dr. Hüseyin Muşmal katılımcılara Bir Elif Miktarı adlı şiir kitabını imzalayarak hediye etti. Program günün anısına çekilen hatıra fotoğrafları ile sona erdi.

İBRAHİM HAKKI BÜYÜKHARBUT