Türk siyasetine ‘kara leke’ olarak geçen 28 Şubat Darbesinin üzerinden 27 yıl geçti ancak tarihte yaşananlar ve 28 Şubat sürecini yaşayanların acısı hala devam ediyor. 28 Şubat sürecinin ilk dönemlerinde Konya İl Müftülüğüne vekalet eden ve dini baskıları tüm şiddetiyle hisseden eski Konya İl Müftü Yardımcısı ve Müftü Vekili Mehmet Emin Parlaktürk, o dönemde yaşadıklarını aktardı.

‘İMAM HATİP MEZUNLARININ BAŞARISI RAHATSIZ ETMİŞ’

28 Şubat sürecinin ve o dönemde yaşananları hala derinden hissettiklerini bildiren Parlaktürk, Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) olarak hazırladıkları yazı ve raporlarla ‘eğitim’ noktasında gerkeli mercilerle görüştüklerini ancak konuyla ilgili dönemin Cumhurbaşkanlığı ile Genel Kurmay Başkanlığı’nın kendilerini kabul etmediğini belirtti. Parlaktürk, görüşmeler esnasında, sağ-sol, askeri- sivil hangi iktidar hükumet olursa olsun yıllarca görevini koruyan Milli Eğitim Müsteşarı Bener Cordan ile geçen ilginç diyalogu da paylaştı. Cordan’a imam hatip liselerine ve mezunlarına yönelik uygulanan yaptırımlara olan rahatsızlığını dile getirdiğini aktaran Parlaktürk, cevap olarak imam hatip okullarının ‘ülke ve rejim için tehlikeli bir hal aldığı cevabını anımsadığını aktardı. Bu kapsamda üniversitelerdeki çatışmaları da imam hatip mezunu öğrencilere başlayan Cordan’a korkularının yersiz olduğunu hatırlattığını sözlerinde belirten Parlaktürk, “Karşılığında cevap olarak ‘İmam hatip mezunları üniversite sınavlarına girdiklerinde yüzde doksan başarı elde ediyorlar, bu da diğer liselere göre onların üniversiteye giriş sayılarını çoğaltıyor!’ cevabı karşısında hayrete düştüm ancak söylediklerimle Müsteşarı ikna etmemiz mümkün değildi. Bu ziyaretten sonuç alacağımızı da sanmıyorduk ama hiç olmazsa görevimizi yapmıştık. Anlaşılan oydu ki, ortada bizim bilmediğimiz işler dönüyor, nerede ve kimler tarafından alındığı anlaşılamayan bir dizi karar, haksız ve hukuksuz olarak zorla uygulamaya konuyordu.” diye konuştu.

Meteoroloji uyardı! Fırtına geliyor Meteoroloji uyardı! Fırtına geliyor

‘İSLAM'DAN UZAKLAŞTIRMAK ADINA ALDIKLARI TALİMATLA GÖREVLERİNİ YERİNE GETİRDİLER!’

İlerleyen süreçte zorunlu ve kesintisiz temel eğitim yasa tasarısının kanunlaşmasıyla birlikte imam hatiplerin orta öğretim kısmının kapatılarak dini eğitim üzerinde yapılan baskıyı anlatan Parlaktürk, “Çoğu siyasiler engellemek için söz vermiş olsalar da yasa tasarısıyla birlikte imam hatiplerin orta kısmı kapatıldı, kuran kurslarına kayıtlar bitti, katsayı düzenlemesiyle imam hatip mezunlarının üniversiteye girişleri engellendi ve başörtüsü yasağı imam hatip liseleri ile ilahiyat fakülteleri dahil her yerde acımasızca uygulanmaya başlandı. Oysa ki hem dini hem de dünyevi ilimleri öğrenen İmam Hatiplilerin bu ülkeye ve devlete ne zararı olmuştu ki! Ama Müsteşar Bener Cordan ve benzeri 28 Şubatçılar, milletimizi İslam'dan uzaklaştırmak adına aldıkları talimatı yerine getirerek görevlerini yapmış oluyorlardı.” ifadelerini kullandı. 

Muhabir: İBRAHİM BÜYÜKHARBUT