banner5

Ülkeler ayrı, atmosfer aynı

İslam dünyası Ramazan’a ulaşmanın mutluluğunu yaşıyor. Ülkeler ve kültürel farklılıklar olsa da Ramazan ayı İslam dünyasını aynı atmosferde buluşturuyor. Endonezyalı Natha Bella, Konya’daki Ramazan atmosferinin ülkesindekinden çok farklı olmadığını anlattı  

Ülkeler ayrı, atmosfer aynı

İslam dünyası Ramazan’a ulaşmanın mutluluğunu yaşıyor. Ülkeler ve kültürel farklılıklar olsa da Ramazan ayı İslam dünyasını aynı atmosferde buluşturuyor. Endonezyalı Natha Bella, Konya’daki Ramazan atmosferinin ülkesindekinden çok farklı olmadığını anlattı  

16 Mayıs 2018 Çarşamba 07:30
Ülkeler ayrı, atmosfer aynı

İslam dünyası mübarek Ramazan ayına kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor. Tüm Türkiye’de olduğu gibi, İslam dünyasında da mübarek Ramazan ayı, coşkuyla karşılanacak. Ramazan ayında İslam dünyası farklı bir manevi atmosfere bürünüyor. Bu atmosferden Konya da nasibi alıyor. Ancak bu atmosferi ve farklı İslam ülkelerdeki Ramazan atmosferini farklı gözlerden dinledik. Ramazan ayı boyunca her gün farklı bir ülkeden Konya’ya gelerek eğitim hayatını sürdüren misafir öğrencilerimizin hem kendi ülkeleri hem de Konya hakkındaki düşüncelerine yer vereceğiz. Bu kapsamda bugünkü konuğumuz Endonezya’dan gelen Natha Bella. Bir buçuk yıldır Konya’da bulunan Natha Bella, Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Tıp Fakültesi 1. Sınıf öğrencisi. Endonezya’nın Açe şehrinden gelen Natha Bella, hem Endonezya hakkında bilgiler verdi hem de Konya’yı değerlendirdi. Özellikle Endonezya’nın ve Konya’nın Ramazan’daki atmosferini karşılaştıran Bella, çok büyük farkların olmadığına dikkat çekti. 

KÜLTÜREL ANLANMDA

BENZERLİKLER VAR

Bir buçuk yıldır Konya’da bulunan Endonezyalı Natha Bella, Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Tıp Fakültesi 1. Sınıf öğrencisi. Endonezya’nın Açe şehrinden gelen Natha Bella, hem Endonezya hakkında bilgiler verdi hem de Konya’yı değerlendirdi. Endonezya’nın kültürel özelliklerini anlatan Bella, Türkiye ile Endonezya arasında birçok benzerlikleri anlattı. Bella özellikle Ramazan aylarının Endonezya’da büyük bir coşkuyla idrak edildiğine dikkat çekti. Bu durumun Türkiye’de de aynı olduğunu söyleyen Bella, özellikle Konya’da Ramazan atmosferinin oldukça renkli ve güzel olduğunu dile getirdi. 

RAMAZAN’A ÖZEL 

PROGRAMLAR YAPILIYOR

Endonezya’da Ramazan’ı anlatan Bella,  “Ramazan’da Hıristiyan okulları bile tatil olur. Ramazan’da genellikle yiyecek ve içecek dükkanları gün içinde kapalı olur. Dükkanlar eğer açık olursa devlet tarafından cezalandırılır” dedi. Ramazan’da farklı bir atmosfere girdiklerini de dile getiren Bella, sokakların coşkulu bir şekilde Ramazan havasına girdiğini söyledi. Ayrıca Bella, Endonezya’da bir çok farklı mimarideki cami ve mescitlerde çeşitli programların düzenlendiğini, bu programlarla Ramazan’ın manevi havasının arttığına dikkat çekti. 

ÖZEL YEMEKLER

HAZIRLANIYOR

Bella, Ramazan’a özel hazırlıklara da dikkat çekti. Özellikle yemek anlamında özel hazırlıklar yapıldığını belirten Bella, “Endonezya kültürel anlamda oldukça zengindir. Bu anlamda yemekleri de aynı şekilde çok çeşitlidir. Daha çok baharatlı ve acılı yemekler yaparız. Baharat ve acı bizim için olmazsa olmaz. Etrafımızda deniz olduğu için deniz ürünlerini çok tüketiriz. En meşhur yemeğimiz rendang. Biz Endonezya’da iftar ve sahurda ağır yemekler yeriz. Türkiye ile bu anlamda farklılığımız var. Burada önce çorba içiliyor sonra yemek yeniyor. Biz önce tatlı yeriz sonra ağır yemek yeriz. Böylece yediğimiz yemek bizi daha tok tutar” diye konuştu. 

KONYA DAHA İSLAMİ BİR ŞEHİR 

Konya’yı neden tercih ettiğini anlatan Natha Bella, Endonezya’da birçok arkadaşının Türkiye’de eğitim gördüklerini, onlardan aldığı bilgiler doğrultusunda Konya’nın ön plana çıktığını söyledi. Kendisinin Endonezya’nın Açe şehrinden geldiğini hatırlatan Bella, “Açe, Endonezya’nın en İslami şehri diyebiliriz. Açe Konya’ya benziyor bu anlamda. Bu yüzden Konya’yı tercih ettim ve buraya geldim. Benden önce birçok arkadaşım Türkiye’ye geldiler. Konya’yı onlardan öğrendim. En iyi şehir neresi diye sordum? Konya senin için iyi olur dediler ben de buraya geldim” diye konuştu. 

ENDONEZYA KÜLTÜREL ANLAMDA ZENGİN

Endonezya’nın kültürü ve yaşantısıyla ilgili bilgi veren Bella, Endonezya’nın çok geniş bir geleneksel yapısının bulunduğunu söyledi. Endonezya’da Buda, Hindu, Hıristiyan olmasına karşın, nüfusun yüzde 87’sinin Müslüman olduğuna dikkat çeken Bella, sözlerine şöyle devam etti, “Endonezya’nın kültürü ve gelenekleri çok zengindir. Endonezya’nın nüfusunun yaklaşık yüzde 87’si Müslüman. Ama Buda, Hindu, Hristiyanlar da var. Karışık ama çoğunluğu Müslüman. O yüzden Endonezya’da Müslümanlar birbirini çok tutar. En çok Müslüman olduğu için kurallar daha çok İslam’a göredir. Kültürel anlamda çok zengin demiştim. UNESCO tarafından tanınan birkaç kültürel ürünümüz var saman dansı gibi. Endonezya’da mimari açıdan çok çeşitli cami ve mescitler görebiliriz. Yemekleri de aynı şekilde çok çeşitlidir. Daha çok baharatlı ve acılı yemekler yaparız. Baharat ve acı bizim için olmazsa olmaz. Etrafımızda deniz olduğu için deniz ürünlerini çok tüketiriz. En meşhur yemeğimiz rendang. Hatta uluslararası bir yarışmada rendang yemeği birinci oldu.”

TÜRKLERİ ÇOK SEVİYORUM

Konya’ya ilk geldiğinde bazı zorluklar yaşadığını ancak daha sonra alıştığını dile getiren Bella, “Ben Konya’ya ilk geldiğimde zorluk çektim. Daha çok yemekler konusunda zorlandım. İlk zamanlar hiç alışamadım. Ama şimdi çok seviyorum Türk yemeklerini hatta burada kilo bile aldım. Türk insanlarını çok seviyorum. Çok yardımsever, iyi kalpli, temiz insanlar olarak görüyorum. Bu nedenle Türkiye’yi ve Türkleri çok seviyorum” ifadelerini kullandı. 

ENDONEZYA’DA RAMAZAN’LAR ÖZELDİR 

Endonezya’nın Ramazan’larını da anlatan Bella, Endonezya’da Ramazan’ın çok özel bir yerinin olduğunun altını çizdi. Ramazan’a 1 ay kala Endonezya’da hazırlıkların başladığını, okulların Ramazan’da 2 hafta tatil edildiğini belirten Bella, şu bilgilere yer verdi, “Ramazan’da Hıristiyan okulları bile tatil olur. Ramazan’da genellikle yiyecek ve içecek dükkanları gün içinde kapalı olur. Dükkanlar eğer açık olursa devlet tarafından cezalandırılır. Bu çok büyük bir kuraldır. Ama iftara yaklaşırken öğleden sonra iftara hazırlık için dükkanlar bir bir açılmaya başlar. Bir de Endonezya’da devlet sokakta yemek satanlara izin verir. Para kazanmak veya eğlenmek için birçok kişi yiyecek ve içecek satar sokaklarda. Biz buna ‘Rabu birit’ diyoruz. İftara kadar vakit geçirmek için sokaklarda bu tür etkinlikler yapılıyor. Sokaklar çok dolu oluyor. Türkiye’de siz yemekleri daha düzenli yiyorsunuz. Mesela önce çorba içiyorsunuz, ardından ağır yemekler yiyorsunuz. Endonezya’da böyle değildir. Önce tatlı yenir, sonra ağır yemek yenir. Türkiye’de mesela çay vakitleri var. Yemekten sonra çay içiyorsunuz. Biz çayı yemekle birlikte büyük bardaklarla içiyoruz ama soğuk çay içiyoruz. Çünkü Endonezya zaten sıcak bir memleket. O yüzden soğuk içecekleri tercih ediyoruz. Ramazan’da camilerde birçok faaliyetler yapılır. Kur’an-ı Kerim ve ezan okuma yarışmaları olur. Hemen hemen her camide bir faaliyet yapılır. Sahurda vatandaşları kaldırmak için davulcular Endonezya’da da vardır. Ama bizim orada daha çok eğlence yönlüdür, hareketlidir. Çocuklar özellikle ‘Sahur, Sahur’ diyerek eğlenceli bir şekilde maniler söyler vatandaşların uyanmasını sağlarlar. Endonezya’da Ramazan’da genellikle birçok insan, Kur’an-ı hatim etmek için uğraşır. Ramazan’da biraz daha dikkatli davranır Endonezyalılar. İslami kuralları daha iyi uygulamaya çalışır.”

BAYRAMA TEMİZ GİRİLİR

“Endonezya’da bayram hazırlıkları da güzeldir” diyen Bella, ülkesindeki hazırların benzerinin Konya’da da yaşandığını aktardı.  Endonezya ve Türkiye’de hemen hemen aynı geleneklerin olduğunu dile getiren Bella, “Biz de Endonezya’da bayramda temiz giyiniriz. Özellikle beyaz renk çok tercih edilir. Özel yemekler yapılır, pastalar yapılır. Bayram sabahı hep birlikte kahvaltı yapılır. Büyüklerimizin ellerini öperiz, bayramlarını kutlarız. Onlar da bize para verirler. Bu tür gelenekleri burada da gördük” değerlendirmesinde bulundu. 

İKRAM YARIŞI ÇOK HORŞUMA GİTTİ

Konya’da 1 kez Ramazan geçirdiğini söyleyen Bella, Konya’da yaşadığı Ramazan ayıyla ilgili dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu. Konya’da Ramazan’ın oldukça güzel geçtiğini belirten Bella, “Konya’daki ikram yarışı çok hoşuma gitti. Herkes birbirine ikram etmek için yarışıyor. Benim arkadaşlarım da öyle. Ramazan’da birçok arkadaşım yemeğe davet etti. Çok hoşuma gitti bu durum. Konya’nın manevi atmosferini çok güzel bir şekilde hissediyorum. Hz. Mevlana’nın olması da bu manevi havaya büyük bir katkı sağlıyor. Bu anlamda Konya’da Ramazan çok güzel yaşanıyor. Burada Endonezya ile bir fark var; Kadınlar burada bayram namazı kılmıyor. Biz Endonezya’da kadınlar da bayram namazı kılar” diye konuştu. 

ABDULLAH AKİF SOLAK 

Son Güncelleme: 15.05.2018 15:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.