banner5

Teknoloji gelişiyor işletmeler kazanıyor

Elektra Elektronik ile Neo Enerji Mühendislik ve Danışmanlık iş ortaklığında Türkiye’nin ilk ve tek yerli üretim aktif harmonik filtresinin tanıtımı yapıldı. Filtreyle elektronik cihazların ömrü daha uzun hale gelecek

01 Kasım 2019 Cuma 12:32
Teknoloji gelişiyor  işletmeler kazanıyor

Elektra Elektronik ile Neo Enerji Mühendislik ve Danışmanlık ortaklığında Konya’da Enerji Kalitesi Çözümleri Semineri yapıldı. Bir otelde gerçekleşen sektörün paydaşlarının buluştuğu seminerde, işletmelerdeki elektronik cihazların ömrünü uzatan harmonik filtre teknolojisi tanıtıldı.

ELEKTRİK ENERJİSİNİ GÜVENLİ HALE GETİRİYOR

Elektra Elektronik ve Neo Enerji Mühendislik ve Danışmanlık iş ortaklığında tanıtılan ve işletmelerde elektronik cihazların ömrünü uzatarak minimum gider sağlayan makinalar Konyalı işletme sahiplerinin ilgi odağı oldu. Program ardından katılan misafirlere çekilişle hediyeler dağıtıldı. Elektra Elektronik AR-GE Müdürü Ender Kasım, “Türkiye elektronik sanayisinin öncü markası Elektra Elektronik, yoğun Ar-Ge çalışmaları sonucunda ürettiği Türkiye’nin ilk ve tek yerli üretim aktif harmonik filtresi ile işletmelerin yüksek meblağlarda reaktif güç cezası ödemelerinin önüne geçiyor. Aktif harmonik filtrelerin mühendisliğini, tasarımını ve üretimini tamamen kendi bünyesindeki uzman mühendis kadrosuyla gerçekleştiren Elektra Elektronik, bu ürünle enerji kalitesi sorunları yaşayan firmalara yüksek katma değerli çözüm sunmayı hedefliyor. Değişken enerji yüklerinden yoğun olarak etkilenen hassas üretim tesisleri, datacenterlar, ofis binaları, alışveriş merkezleri, rüzgar ve güneş santralleri gibi tesislerde kullanılan aktif harmonik filtreler, akım ve gerilim kirliliklerini ortadan kaldırarak elektrik enerjisinin sürekli ve güvenli olarak arzına olanak sağlıyor. Yeni teknoloji bu ürün, işletmelerdeki elektronik cihazların ömrünü uzatarak firmaları doğabilecek birçok ek maliyetten de kurtarıyor. Enerji kalitesi alanında 6 kıtada 60’a yakın ülkeye ileri teknoloji çözümler sunan Elektra Elektronik, Türkiye’de ilk ve tek yerli üretim olan aktif harmonik filtreleri ile sanayicileri büyük bir yükten kurtarıyor. Elektrik enerjisini verimli kullanmak için enerji iletim hatlarının ve şebekenin gereksiz yere yüklenmesine sebep olan ve kayıpları artıran reaktif gücü minimum seviyede tutmak gerekiyor. “Reaktif güç kompanzasyonu” adı verilen bu işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştiremeyen üretim tesislerinde, ihtiyaç duyulan aktif elektrik enerjisinden hariç olarak elektrik sistemi şebekeden düzensiz olarak güç çekiyor. Sürekli olarak çekilen ve tüketilmeyip üretim tesisine geri gönderilen bu reaktif enerji sonucu kaybedilen milli kaynaklar nedeniyle bu bedel işletmelere ceza olarak yansıtılıyor. Bu cezaya ise “reaktif güç cezası” deniyor. Elektra Elektronik, değişken elektrik enerjisi yüklerine sık rastlanılan otomotiv, beyaz eşya gibi sektörlerde kritik önem taşıyan reaktif güç kompanzasyonunu sorunsuz ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilen aktif harmonik filtreler sayesinde işletmelerin yüksek meblağlarda reaktif güç cezası ödemelerinin önüne geçiyor” ifadelerini kullandı.

‘KALİTESİZ ENERJİYE SON’

Endüstride ve ticari tesislerde elektriksel kirlilik anlamına gelen harmonik ve yüksek nötr toprak gerilimi kaynaklı enerji kalitesi problemlerinin önüne geçildiğini dile getiren Kasım sözlerine, “iş kayıplarını ve üretim verimsizliklerini ortadan kaldırmayıhedefleyen Elektra Elektronik, yoğun Ar-Ge çalışmaları sonucunda Türkiye’nin ilk ve tek yerli üretim aktif harmonik filtrelerini üretti. Dünya çapında sektördeki en yüksek performansa sahip aktif harmonik filtreleri üreten şirketlerden biri olan Elektra Elektronik, akredite test kuruluşlarında test edilip uluslararası standartlara uygunluğu tescil edilen bu ürünüyle Türk elektronik sanayisinin gerçek anlamda Ar-Ge gerçekleştiren sayılı firmaları arasında yer aldığını bir kez daha kanıtlıyor.Enerji kalitesi sorunları yaşayan firmalara yüksek katma değerli çözüm sunan Elektra Elektronik, işletmelerdekielektronik cihazların doğru ve tam randımanlı olarak taahhüt edilen zamana kadar sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayarak cihazların ömrünü uzatıyor. En güncel ekipmanlar ve en yeni teknolojiyle üretilen ElektraElektronik aktif harmonik filtreler, muadillerine göre daha az enerji harcıyor. Güç kalitesini iyileştiren ürün, işletmelerdeki enerji kalitesinin sürdürülebilir ve sürekli olmasını sağlıyor” şeklinde devam etti.

‘GÜVENLİ VE SÜREKLİ ELEKTRİK İÇİN KESİN ÇÖZÜM’

Kasım, “Elektra Elektronik’in ürettiği aktif harmonik filtreler, elektrik sistemlerinin güvenli ve stabil olmasının öncelikli ihtiyaç olduğu demir çelik, denizcilik, sağlık, tekstil, otomotiv ve bankacılık gibi sektörlerde enerji kalitesi açısından kritik önem taşıyor. Aynı zamanda elektrik şebekelerinde harmonik kirliliğin giderilmesinde büyük rol oynayarak düşük enerji kalitesinin sebep olduğu problemlerin de önüne geçiyor. Enerji şebekesinden sıklıkla etkilenen hassas üretim tesisleri, data centerlar, ofis binaları, alışveriş merkezleri gibi tesislerin yanı sıra rüzgar ve güneş santrallerinde de kullanılan bu yeni nesil ürün, değişken enerji yüklerinin yoğun olduğu işletmelerde akım ve gerilim kirliliklerini ortadan kaldırarak elektrik enerjisinin güvenli ve sürekli arzına olanak sağlıyor. Modüler yapısıyla kolaylıkla kapasite artırımına gidilebilen Elektra Elektronik Aktif Harmonik Filtreler, sistemdeki akım dengesizliğini düzenleyerek nötr hattının akımını yok ediyor. Yüksek performanslı ve güvenilir özelliğiyle öne çıkan bu ürünler, ihtiyaç duyulan değerlere göre kullanılmak üzere pano tipi ve duvar tipi olmak üzere iki farklı şekilde üretiliyor. Katılımlarından dolayı misafirlerimize çok teşekkür ederim” dedi.

‘ELEKTRONİK CİHAZLAR DAHA VERİMLİ’

Neo Enerji Mühendislik & Danışmanlık Elektrik Mühendisi Mevlüt Karahan’da, “Üretilen cihaz hem Konya hem de Türkiye genelindeki işletmeler için büyük bir maliyet düşürücü. İşletmelerdeki elektronik cihazlar daha verimli ve aktif şekilde kullanılmasına rağmen daha uzun ömürlü hale geliyor. Etkinlikte geliştirdiğimiz cihazın tanıtımını gerçekleştirdik. Umarım Konya halkı için faydalı olmuştur. Katılan Misafirlere teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

‘KALİTESİZ ENERJİ HER İŞLETMENİN ZARARINA’

Kalitesiz enerjinin işletmeleri olumsuz etkileyeceğine vurgu yapan Neo Enerji Mühendislik & Danışmanlık Elektrik Teknikeri Abdulkadir Tekin, “Enerji kalitesi düşük olan işletmelere kalıcı çözümler sunmayı hedefleyerek çıktığımız bu yolda, geliştirdiğimiz Türkiye’nin ilk ve tek yerli üretim aktif harmonik filtresinin tanıtımını yapmaktan mutluluk duyuyorum. Burada olan işletme sahiplerine katılımlarından dolayı teşekkür ederim” dedi.

BERKCAN BAŞ

Son Güncelleme: 11.11.2019 13:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.