banner5

Dualar Mehmetçik için!

Barış Pınarı Harekatının 3. Gününde camilerde Cuma hutbesinin konusu fetih oldu. Türkiye genelinde olduğu gibi Konya’da da omuz omuza saf tutan cemaat, operasyonda olan kahraman ordumuzun tez zamanda zafere ulaşması için dualar etti

Dualar Mehmetçik için!

Barış Pınarı Harekatının 3. Gününde camilerde Cuma hutbesinin konusu fetih oldu. Türkiye genelinde olduğu gibi Konya’da da omuz omuza saf tutan cemaat, operasyonda olan kahraman ordumuzun tez zamanda zafere ulaşması için dualar etti

11 Ekim 2019 Cuma 18:43
Dualar Mehmetçik için!

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emri ile başlayan, Fırat’ın doğusunda güvenli bölge oluşturmak ve oluşabilecek terör koridorlarını engellemek için Türk Silahlı Kuvvetleri ile Birlikte hareket eden Özgür Suriye Ordusu için 11 Ekim Cuma namazına katılan cemaat, Hutbe okunmasının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri ordusunun sağ salim dönebilmesi için dua edildi. "Gün Birlik ve Dayanışma Günüdür" Başlığı ile okunan hutbenin konusu barış pınarı harekatını konu aldı.

‘GÜN BİRLİK VE DAYANIŞMA GÜNÜDÜR’

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanıp ülke genelindeki camilere gönderilen hutbede cihat için birlik ve dayanışmanın önemine dikkat çekildi. Hutbede, “İman edip hicret eden ve Allah yolunda mallarıyla, canlarıyla cihad edenlerin Allah katındaki mertebeleri pek büyüktür. Muradına erecek olanlar da onlardır. Okuduğum hadis-i şerifte ise Resûl-i Ekrem (s.a.s) şöyle buyuruyor: "Ey insanlar! Düşmanla karşılaşmayı temenni etmeyin. Allah'tan, bela ve musibetlerden uzak kalmayı isteyin. Fakat düşmanla karşılaştığınız zaman da sabredin. Ve bilin ki cennet kılıçların gölgeleri altındadır. Millet olarak nice badirelerden geçtik. Bizi tarih sahnesinden silmek isteyenler hiçbir zaman bu emellerinden vaz geçmedi. Ancak her karış toprağı şehitlerimizin mübarek kanıyla sulanan vatanımıza göz dikenler, milletimizi parçalamak isteyenler dün olduğu gibi bugün de kaybetmeye mahkûmdur. Zira bizleri düşmanlarımıza karşı muvaffak kılan muazzam bir gücümüz vardır. Bu gücümüz, Allah'a olan sarsılmaz imanımız, din-i mübin-i İslam'a olan gönülden bağlılığımız, vatanımıza, ezanımıza, bayrağımıza ve bağımsızlığımıza olan sevdamızdır” denildi.

‘ADALETİ SAĞLAMAK İÇİN ONURLU BİR MÜCADELE’

“Müslüman, barış ve esenlik duygusunu kendisine bahşeden Allah'tan alır” denilen hutbede, “ O'na teslim olarak etrafına barış ve esenlik dağıtır. Bununla birlikte müminler, İslam dininin mukaddes ve dokunulmaz kabul ettiği değerlerin çiğnenmesine, yurt ve yuvaların işgal altına alınmasına asla rıza göstermez. Bozulan dengeleri düzeltmek, barış ortamını tesis etmek ve adaleti sağlamak için onurlu bir mücadele verir. Nitekim kahraman milletimiz, hep bu yolda mücadele vermiştir. Daima barışın temini, güven ortamının inşası için çaba göstermiştir. Hiç kimsenin toprağına göz dikmemiş, ancak kendi vatanına göz dikenlere, iman dolu göğsünü siper etmiştir. Vatanını çiğnetmemiş, bayrağını indirtmemiş ve ezanlarını dindirtmemiştir. Günümüz dünyası maalesef, karanlık tuzakların kurulduğu bir yer haline getirilmiştir. Masum insanlar yuvalarından sürülmüş, körpecik çocukların cansız bedenleri sahillere vurmuştur. İslam coğrafyasının dört bir köşesinde ateş çukurları açmak isteyenler, fitne, terör ve ihanet silahlarıyla kardeşi kardeşe düşürmüştür. Türlü hile ve desiselerle, plan ve tuzaklarla varlık ve bekâmız, istiklal ve istikbalimiz hedef alınmıştır” ifadelerine yer verildi.

‘MAĞDURLARIN VE MÜLTECİLERİN ÜMİDİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Bütün zorluklara rağmen kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla, milletimizin her bir ferdinin, yeryüzünde kötülüğün son bulup iyiliğin hâkim olması için çaba göstermesi gerektiğine işaret edilen hutbede, “Karanlık oyunları feraset ve basiretiyle bozacaktır. Dün olduğu gibi bugün de çaresizlerin çaresi, kimsesizlerin kimsesi, mağdurların ve mültecilerin ümidi olmaya devam edecektir. Bizler, gerektiğinde aç ve susuz kalırız; ancak hürriyet ve bağımsızlığımızdan, izzet ve şerefimizden asla taviz vermeyiz. Vatanımıza ve mukaddesatımıza, birliğimize ve beraberliğimize yönelik saldırılara her türlü fedakârlığı göstererek karşı dururuz. Bu cennet vatanımızın bir karış toprağını bile asla düşmana teslim etmeyiz. O halde, bizi birbirimize düşürmek isteyenlere fırsat vermeyelim. Gönüllerimizi iman kardeşliğiyle kenetlemeye devam edelim. Terörü, fitne ve fesadı körüklemek isteyenlere karşı uyanık olalım. Azmimizi, muhabbetimizi, birliğimizi, dirliğimizi zedeleyecek her türlü söylem ve eylemden uzak duralım. Geliniz, bu mübarek Cuma gününün şu icabet vaktinde Rabbimize hep birlikte niyaz edelim: Yâ Rabbi! İzzet ve onurumuza, istiklal ve istikbalimize kastedenlere, varlığımıza ve vatanımıza göz dikenlere fırsat verme! Ülkemizin güvenliği, milletimizin huzuru, bölgemizin barış ve selameti için sefere çıkan kahraman ordumuza yardım eyle! Askerlerimizi ve güvenlik güçlerimizi her türlü tehlike ve tuzaklardan muhafaza eyle! Fesadı ve terörü ortadan kaldırmak için çıktığımız bu yolda bizleri nusretinle ve kudretinle muzaffer eyle” denildi.

BERKCAN BAŞ

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.