banner5

‘Büyümeyi sürdüreceğiz’

1999 yılından akaryakıt sektöründe büyük katkılar sağlayan Hizmet Petrol, geçtiğimiz yıl Akören Yolu’nda yeni bir şube açmıştı. Büyümeyi sürdüreceklerini belirten Hizmet Petrol Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Yellice, kaliteden taviz vermeden yollarına devam edeceklerini vurguladı

‘Büyümeyi sürdüreceğiz’

1999 yılından akaryakıt sektöründe büyük katkılar sağlayan Hizmet Petrol, geçtiğimiz yıl Akören Yolu’nda yeni bir şube açmıştı. Büyümeyi sürdüreceklerini belirten Hizmet Petrol Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Yellice, kaliteden taviz vermeden yollarına devam edeceklerini vurguladı

14 Şubat 2020 Cuma 18:28
‘Büyümeyi sürdüreceğiz’

1999 yılından buyana Üçler Mezarlığı bölgesinde hizmet veren Hizmet Petrol, sektörde adından söz ettirmeye devam ediyor. Hizmet ağını genişletmeyi planlayan Hizmet Petrol, bu kapsamda geçtiğimiz yıl Akören Yolu’nda ikinci şubesini açtı. Yeni şubeler açarak büyümeyi hedefleyen Hizmet Petrol, kaliteden ve memnuniyet anlayışından vazgeçmeden, sektördeki ilerleyişini sürdürmeyi amaçlıyor.

BÜYÜME DEVAM EDECEK

Hizmet Petrol’ün çalışmaları ve hizmet portföyüyle ilgili bilgiler veren Hizmet Petrol Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Yellice, 7/24 hizmet anlayışıyla yollarına devam ettiklerini söyledi. Ülke ve şehir ekonomisine katkı sağlamak için büyük çaba sarf ettiklerini dile getiren Yellice, “Hizmet Petrol 1999 yılında Mehmet Yellice tarafından kuruldu. O tarihten buyana Üçler Mezarlığı’nın karşısında, Akçeşme Mahallesi’nde hizmet vermekteyiz. Motorin, kurşunsuz benzin gibi akaryakıtlar, LPG ve madeni yağlar satışımız var. 2 otomatik yıkama makinesi ile yıkama hizmeti vermekteyiz. 2019 yılının başlarında da Akören yolu üzerinde Sarıkız Şubesi’ni açtık. Orada da aynı şekilde Motorin, kurşunsuz benzin gibi akaryakıtlar, LPG ve madeni yağlar satışımız bulunuyor. Ayrıca orada da 1 adet otomatik yıkama makinesi ile yıkama hizmeti vermekteyiz. Şubelerimizi çoğaltmayı düşünüyoruz. Bu anlamda belirlediğimiz bazı alanlar var. Görüşmelerimiz devam ediyor” diye konuştu.

FİYATLAR ÜLKENİN İÇİNDE BULUNDURUMA GÖRE İYİ

Akaryakıt fiyatlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Yellice, Türkiye’nin bulunduğu şartlara bakınca fiyatların oldukça iyi durumda olduğunu söyledi. Konuyla ilgili ayrıntıları paylaşan Yellice, şunları kaydetti: “Akaryakıt fiyatları 1999 yılından buyana kadar gelen süreye göre değerlendirirsek büyük oranda yükseldi. Ancak son dönemi ele alırsak şu anda doların sabitlenmeye çalışılmasıyla sabitlenmiş bir şekilde duruyor. Ufak tefek inişler çıkışlar oluyor ama genel anlamda son dönemde sabitlenmiş durumda. Ama bu yükselme Arabistan’da da var. Şöyle örnek vereyim, Arabistan’da akaryakıtlar önceden Türkiye’ye göre 5’te 1 oranında fark ediyordu. Ama şimdi baktığımız zaman oradaki artışla bu fark kapanmış durumda. Örnek verecek olursak benzin burada 7 TL’yse orada da 3,5 veya 4 TL civarlarında. Petrolün çıktığı yer olan Arabistan’da fiyatlar bu kadar yükseldiyse, Türkiye’de fiyatlar çok çok iyi durumda diyebilirim. Aynı oranlarda artış söz konusu olmuş olsaydı şu an Türkiye en az 10 TL olması gerekiyordu. Ayrıca Avrupa’da bizden pahalı olan ülkeler var. Bizden aşağı satan ülkeler de var ama onlar bizimle kıyaslanacak ülkeler değil. Ayrıca devletin en büyük geliri akaryakıt, otomotiv vergilerinden. Ülkenin içinde bulunduğu durumda ortada. Biryandan Suriye’deki sorunlar, diğer yandan Yunanistan, Ermenistan’ın Türkiye’ye karşı olan tavırları derken dış politikada ciddi bir süreç yaşıyoruz. Bu anlamda devlet bu sektörlerdeki vergileri düşüremez. Bu anlamda akaryakıt fiyatlarının bundan daha aşağı düşeceğini sanmıyorum. Belki ufak yükselmeler olabilir ama çok büyük yükselmelerin de olacağını sanmıyorum.”

KAÇAK AKARYAKIT SORUNU DEVAM EDİYOR

Sektöre dair önemli açıklamalarda bulunan Yellice, hileli ve kaçak akaryakıt sorununun devam ettiğini bildirdi. Bu konuda gerekli önlemlerin ivedilikle alınması gerektiğinin altını çizen Yellice, “Kaçak akaryakıt dediğimiz olayı vatandaşlarımız yanlış algılıyor. Yani bu akaryakıt başka yerlerde üretilmiş bir akaryakıt değil. Kaçak akaryakıt demek KDV’siz akaryakıt demek. Özellikle Doğu bölgelerinin yüzde 80’inde bu durum böyle. Devlet denetlemeye gidemiyor, gittiği zaman da tersliklerle karşılaşıyor. Çok uzağa gitmeye gerek yok, Konya’nın bazı ilçelerinde de bu durumu görebiliyoruz. Bu durum bizi tabi ki olumsuz etkiliyor. Ben burada motorini 6.80’e satarken adam orada 5.80’e satıyor. 1 TL aşağısına veriyor. Bunu devletten çalmadan imkanı yok veremez. Fiş almıyor, fiş kesmiyor böylece kazancını artırmış oluyor. 1 arabada bile büyük bir kazanç var. Bunu toplama yaydığımız zaman önemli rakamlar ortaya çıkıyor. Bizim bunlarla rekabet etme şansımız yok” dedi.

‘HAVA BASMA DİYE BİR ŞEY YOK’

Otogaz noktasında halkın dilinde ‘hava basma’ diye bir tabir oluştuğunu ancak böyle bir durumun söz konusu olmadığını da paylaşan Yellice, “Bu durum petrolün pompasından değişir. Pompanın ayarsızlığı da etkiler. Yaz ayarı, kış ayarı var bu pompalarda. Onu yaptırmadıysa sorun oluşuyor. Bazen pompacıdan da oluyor. Bazen pompacılar gazı bastığını zanneder ama basmadan müşteriyi gönderir. Özellikle yoğun zamanlar bu tür şeylerle karşılaşılabiliyor.  Bir de gaz Türkiye’den çıkmıyor, dışarıdan alıyoruz. Cezayir gazı var, İtalya gazı var, başka ülkelerden gelen gazlar var. Dolayısı ile gazların kalitesi değişiyor. Bundan da kaynaklanıyor. Müşteriler de bunları bilmediği için hava bastılar diyor bu durum vatandaşlar arasında yayılıyor. Halbuki böyle bir şey söz konusu değil” dedi.

AKARYAKIT SEKTÖRÜ ZOR BİR SEKTÖR

Sektörün oldukça zor olduğuna dikkat çeken Yellice, karşılaştıkları olumsuzlukları şöyle paylaştı: “Bizim sektörde büyük zorluklar var. Vatandaşlarımızın araçların ufak bir sorun olsun, ilk suçlu yedek parçacılar sonra biz oluyoruz. Bu biraz da üzülerek söylüyorum ki bazı tamircilerden de kaynaklanıyor. İşini iyi yapmayan, özen göstermeyen tamirciler, arızayı buluyor, parçayı değiştirmiyor, yağı değiştirmiyor araç sahibine de değiştirdim diyor. Sonra turboda veya başka bir yerde sıkıntı olunca mazottan deyip geçiyor. Bu durum benim başıma da geldi. Halbuki mazotta, benzinde sıkıntılı bir durum söz konusu değil. Çünkü aklınıza gelen bu işin içindeki dev markalar akaryakıtı ya Kırıkkale’den alır ya da Mersin’den alır. Kırıkkale’de yerli üretim var, Mersin’e gelen de ithal ürün. Dolayısı ile hangi markadan alırsanız alın akaryakıtta çok fark olmaz.”

VATANDAŞIN CEBİNE HİTAP ETMEK LAZIM

“Vatandaşı memnun etmek için önce insanların cebine hitap edeceksiniz” diyen Yellice, “Dönem dönem hediyeler veriyoruz. Vatandaşımız bu noktada daha çok maddesel hediyelere bakıyor. Şimdi vatandaşlarımıza geçtiğimiz günlerde besmele olan bir hediye dağıttık ama birçok müşterimiz çok önemsemedi. Ama şuan reçel veriyoruz, duyan geliyor. Biz söylemeden istiyor vatandaşlarımız. Ya da ufak bir indirim yapıyorsunuz duyan geliyor. Bu anlamda vatandaşı memnun etmenin yolu cebe dokunmaktan geçiyor” diyerek sözlerini tamamladı.

ABDULLAH AKİF SOLAK

Son Güncelleme: 14.02.2020 23:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.