banner5

Böyle edepsizlik olmaz!

Hollandalı bir firma tarafından üretilen alkollü içeceğe "Rumi" ismi verilerek, alkollü içeceğin logosuna semazen figürü eklenmesi, İslam düşmanı emperyalist Batı'nın geldiği son noktayı gözler önüne serdi. Edepsiz tutuma karşı gerekli girişimlerde bulunulması bekleniyor 

Böyle edepsizlik olmaz!

Hollandalı bir firma tarafından üretilen alkollü içeceğe "Rumi" ismi verilerek, alkollü içeceğin logosuna semazen figürü eklenmesi, İslam düşmanı emperyalist Batı'nın geldiği son noktayı gözler önüne serdi. Edepsiz tutuma karşı gerekli girişimlerde bulunulması bekleniyor 

08 Mart 2019 Cuma 16:21
Böyle edepsizlik olmaz!

"Gel ne olursan yine gel" anlayışıyla insanlığı İslam'a davet eden ve dünyaya mal olmuş bir ilim adamı olarak dikkat çeken Hz. Mevlana, para kazanma uğruna edepsizliğin hedefi oldu. Hollandalı bir firma tarafından üretilen alkollü içeceğe "Rumi" ismi verilerek, alkollü içeceğin logosuna semazen figürü eklenmesi tepkiyle karşılandı.

Konya'nın hatta tüm İslam aleminin önemli bir değeri olan İslam alimi Hz. Mevlana, her fırsatta İslam'a saldıran ve hakaret eden medeniyet yoksunu Batı'nın yeni bir edepsizliğinin hedefi oldu. Hollanda'da yeni üretilen "Vodka" olarak bilinen içkiye, Hz. Mevlana'nın Avrupa'da bilinen ismi olan "Rumi" adı verildi. "Vodka"nın logosu ise semazen figüründen oluşuyor. Her fırsatta sözde medeniyet naraları atan Avrupa'da ortaya çıkan bu saygısız tutum, kapitalist ve emperyalist zihniyetin geldiği son noktayı da gözler önüne serdi. İslam dünyasının tepkisine neden olan bu saygısız tutuma karşı olayın müsebbipleri İslam'a saygıya davet edilirken, yetkililerden de yaşanan bu saygısız tutuma karşı girişimlerde bulunulması bekleniyor.

BÖYLE BİR EDEPSİZLİK KARŞISINDA HİÇ ÇEKİNMEYİN!

Hollanda'da meydana gelen bu saygısız tutumu Habertürk yazarı Tarihçi-Yazar Murat Bardakçı gün yüzüne çıkardı. Bardakçı, "Böyle bir edepsizlik karşısında hiç çekinmeyin, ağzınıza ne gelirse söyleyip rahatlayın!" başlığıyla okuyucularına sunduğu yazıda Hollanda'da üretilen yeni bir içkiye "Rumi" isminin verildiğinin bilgisini verdi. İçki şişesinin fotoğrafını da paylaşan Bardançı'nın yazısı şöyle, "Burada, üzerinde semazen çizimi bulunan bir şişenin fotoğrafını görüyorsunuz… Şişede “vodka” var, yani alkol bakımından en sert içkilerden biri! Hollanda’da sadece 1001 adet imal edilmiş, piyasaya birkaç ay önce çıkartılmış ve şişesi 30 eurodan satılıyor. Fiyat bakımından daha kalitelilerine göre hayli ucuz olan bu Hollanda işi müskiratın bizi alâkadar eden tarafı ismi ve logosu: Adı “Rumi”, yani “Mevlânâ”; logosu da bir semazen! Başlıkta “Ağzınıza ne gelirse söyleyebilirsiniz”, yani “Atış serbest!” dememin sebebi, işte bu! Gözünü para bürümüş birileri “Ne yapsak da keseyi doldursak” diye düşünmüş ve yeni bir içki markasında karar kılmışlar; vodka imal etmiş, içerisine şişenin alt tarafında yazdığına göre İran’a mahsus baharat, kendi sitelerine bakarsanız safran vesaire gibisinden birşeyler koymuşlar. Sonra dikkat çekecek bir marka aramış ve buram buram İran kokan vodkanın ismini hem Anadolu hem de İran ile bağlantılı çok önemli bir şahsiyetin, Mevlânâ’nın adının Batı’da bilinen şekli olan “Rumi” koymuşlar! Bir de logo bulup şişenin üzerine resmetmek lâzım ya… Semazen figürü ne güne duruyor? Çizdirmişler, gerçi semazenlerin giydiği bembeyaz tennûre simsiyah olmuş ama ne gam? “Rumi” sözünün tepesine logo niyetine bu kapkara semazeni koymuş, altına da Mevlânâ’ya atfedilen ve “Onları olduklarından başka hâle koyar” yani “içki, içeni değiştirir” mânâsına gelen “On çunân ro on çunânter mîkoned” mısraının Farsçasını İngilizcesini yazmışlar; nihayet buyurun sizlere “Rumî”, yani “Mevlânâ” vodkası!"

ASIL KABAHATLİ BİZİZ!

Yaşanan rezalete büyük tepki gösteren Bardakçı yazısında "asıl kabahatli biziz" diyerek özeleştiri de yaptı. Hz. Mevlana'yı kendi ellerimizle meta haline getirildiğine dikkat çeken Bardakçı, yazısının devamında şu görüşleri paylaştı, "İşin bu hâle gelmesinin suçunu sadece Mevlânâ’yı vodka markası haline getiren edep fakirlerine yüklemeyin, bu işte asıl kabahatli biziz! Mevlânâ’yı ticarî metâ haline getirdik! Kebapçılara, hamamlara, seyahat şirketlerine ve daha bin türlü mekâna ismini verdik, Mevlânâ’nın eserlerini tepe tepe kullanan okuma-yazma özürlüleri “Aman ne büyük âlim, neler de biliyor!” diye hiç durmadan pışpışladık ve “Mevlânâ aslında Moğol ajanıdır” diye saçmalayanların da “ilim adamı” olduklarını zannettik. Raks yahut ritüel değil, basbayağı bir ibadet olan semâ sâyemizde davetlerin, defilelerin, sünnetlerin, restoranların ve turistik mağazaların süsü oldu, semazenler de birer “döner sermaye”! Bu kadarla kalsak, âmenna! Müşterisi azalan lokantacı iki semazen kiralayıp masaların arasında döndürünce giden müşteri geri geldi, halıcı dükkânın cazgırı turiste kahvenin yanında bir-iki de semazen getirince halılar hemencecik satılıverdi! Türkiye’yi şereflendiren Yeni Zellandalı oyuncu Russel Crowe için Hocapaşa Hamamı’nın kurnasında Mevlevî Âyini tertip ettik, Amerika’da düzenlediğimiz Türk Günü’nde dansöz oynatıp Tarkan’ın şarkılarının refakatinde semazen döndürdük, bir Fransız şampanya markasının Esma Sultan Yalısı’ndaki tanıtım davetinde ortaya çıkıp tepinen pembelere bürünmüş, omuzu saçaklı bir herif “modern semazen” diye magazin sayfalarının manşeti oldu. Mevlânâ’dan daha bir şeyler elde edebilme uğruna daha neler neler ettik, saymakla bitmez! Devrinin en önemli din âlimlerinden olan ve eserleri sekiz asır sonra bile “en fazla okunan kitaplar” listesinde yer bulan bir zâtı bu şekilde pazarlama vâsıtasına çevirip yurt dışında da aynı maksatla kullanmamız üzerine birkaç uyanığın Mevlânâ’nın ismini olur-olmaz şeylere vermesi zaten kaçınılmazdı ve Mevlânâ’yı işte böyle vodka markası yapıverdiler!

Bazı dostlarım Mevlânâ, Mevlevîlik ve semâ ile alâkalı ne varsa artık tamamının devlet tarafından kontrol altına alınması gerektiğini söylüyorlar ama ben aynı kanaatte değilim; zira bu işi zapturapta almanın yolu yönetmelikten, yasaktan, denetimden, izinden vesaireden değil, sadece “edep”ten geçer. Ama edep perdesi bir yırtılmayagörsün: “Rumi” ismi vodkanın ardından daha nelere verilir, başka nerelerde kullanılır kimbilir!"

GEREKLİ GİRİŞİMLERDE BULUNULMALI

İslam alimi Hz. Mevlana'nın böyle bir saygısız tutumun hedefi olması, İslam dünyasınca tepkiyle karşılandı. Hollandalı bu üreticiler İslam'a saygıya davet edilirken, bu yanlıştan biran önce dönülmesi isteniyor. "Ben yaşadığım müddetçe Kur'an'ın kölesi ve Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)'in ayağının tozuyum. Benden kim bundan başka bir söz naklederse ben ondan da bîzarım, o sözden de" diyerek ömrünü İslam'a adayan, bunun kaini söyleyen her türlü söze karşı duruş sergileyen Hz. Mevlana'ya sahip çıkılarak, "bizar olmaması" adına yetkililerden yaşanan bu saygısız tutuma karşı girişimlerde bulunulması bekleniyor.

Son Güncelleme: 08.03.2019 16:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner50