banner5
banner68

‘Barolar, avukatların sesi ve soluğudur’

Konya Baro Başkanı Mustafa Aladağ ve beraberindeki avukatlar, Baroların avukatların sesi ve soluğu olduğuna dikkat çekerek, TBMM’ye sunulan barolarla ilgili düzenlemeleri de içeren kanun teklifine karşı olduklarını açıkladı

02 Temmuz 2020 Perşembe 12:12
‘Barolar, avukatların sesi ve soluğudur’

Konya Baro Başkanı Mustafa Aladağ ve beraberindeki avukatlar Adliye önünde düzenledikleri basın toplantısı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na sunulan barolarla ilgili düzenlemeleri de içeren kanun teklifine karşı olduklarını açıkladılar. Yapılan teklifle çoklu baro oluşumuna izin veren kanun değişikliğinin TBMM başkanlığına sunulduğunu hatırlatan Aladağ, Konya Barosu olarak bu kanun değişikliğine şiddetle karşı çıktıklarını vurguladı. “Baromuzun yanında diğer tüm baroların da karşı çıktığı bu tasarının kanunlaşması halinde mesleğimiz açısından telafisi imkânsız zararların ortaya çıkacağı tartışmasızdır” diyen Aladağ, sözlerine şöyle devam etti, “Yasa teklifinin TBMM başkanlığına sunulmasından önce kamuoyuna yansımasının ardından başlayan süreçte getirilmek istenen düzenlemeye karşı olduğumuzu defalarca ifade ettik. Süreç devam ederken 19 Mayıs 2020 ve 1 Haziran 2020 tarihlerinde 80 Baro Başkanı tarafından ortak bir açıklama yapılarak çoklu baro uygulamasını içeren teklifin mesleğimize, savunmaya, adalet sistemine, hak arama özgürlüğüne zarar vereceği mesleğin icrasıyla ilgili olarak kargaşaya ve kaosa yol açacağı açık bir biçimde ifade edilmiştir. Yine Baro Başkanlığımız tarafından yapılan iki ayrı açıklama ile teklifin yasalaşması halinde doğacak sorunlara dikkat çekilmiş bu sorunların avukatlık mesleğinin icrasını imkânsız hale getireceği bir kez daha vurgulanmıştır. Teklifin yasalaşması ve illerde birden fazla baro yapılanmasına izin verilmesi halinde başta meslektaş dayanışması olmak üzere disiplin, staj, adli yardım, CMK gibi uygulamalarda çözümü mümkün olmayan sorunların doğacağı tartışmasızdır. Birden fazla baronun varlığı meslektaşlarımızın ayrıştırıp ötekileştirdiği gibi var olan siyasi ve ideolojik görüş farklılıklarını da derinleştirir. Ayrıca devletin temeli olan adaletin tesisinde önemli bir role sahip adil yargılanmanın yılmaz bekçileri olan biz avukatları önemsiz ve değersiz hale getirir. Bu bölünme ve çoklu baro fikrinin uygulanmasının baroların siyasallaşmasına ve siyasete alet olmasına sebep olacağı şüphesizdir.”

‘BAROLAR SAVUNMANIN 150 YILLIK KALELERİDİR’

Baroların savunmanın 150 yıllık kaleleri olduğuna dikkat çeken Aladağ, “Yapılmak istenen değişikliklerin Avukatlar veya Barolardan daha çok vatandaşları ilgilendireceği, adliyelerde hak arayan, hakkındaki bir isnattan dolayı yargılanan insanların savunma ve adalete erişim hakkını kısıtlayacağı hatta ortadan kaldıracağı bilinmelidir. Savunma hakkının ancak özgür ve korkusuz Avukatlar eliyle sağlanabileceği, Avukatların özgürlüklerinin garantörünün ise kimseden emir ve talimat almayan; bağımsız, tarafsız, özgür ve güçlü Barolar olduğu açıktır.Avukat ancak, bağımsız, özgür ve güçlü bir Baroya mensup olmakla kamu gücü karşısında başı dik ve korkusuzca adalet arar ve bireylerin hakkını savunur.Güçlü ve bağımsız bir baronun Avukata sağladığı destek aslında mağdur, mazlum, hakkı elinden alınmış insanları korumak ve kollamak içindir. Avukatı bu güçten bu himayeden mahrum etmek aslında hak arayan ancak bunun için gereken gücü ve cesareti kendinde bulamayan bireyin mahrum edilmesidir. Barolar savunmanın 150 yıllık kaleleridir. Barolar avukatların sesi ve soluğudur. Barolar hak arama hürriyetinin merkezidir. Barolar hakkını arayan her vatandaşın başvurduğu ilk adrestir.Baroları bölerseniz savunmanın kalesini yıkarsınız.Baroları bölerseniz avukatın sesini soluğunu kesersiniz.Baroları bölerseniz hakkını arayan vatandaşın önünü kesersiniz. Baroları bölerseniz ortada ne avukat, ne savunma ne de adalet kalır. Son olarak mevcut yasa teklifi sebebiyle tarihi bir sorumluluk almış olduğunu düşündüğümüz milletvekillerimize bir kez daha sesleniyoruz. Erdemli insanların yücelttiği eksiksiz demokrasi arayışımızda doğruları bulmayı ve yanlışlardan dönülmesini sizlerden umuyor ve bekliyoruz” şeklinde konuştu. Açıklamanın ardından Konya Barosu’na kayıtlı avukatlar düzenlemeyi alkışlarla protesto etti. Avukatlar, ‘Savunma susmadı, susmayacak’ sloganları da attı.

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA

Son Güncelleme: 03.07.2020 09:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner49

banner50