banner5

Anadolu’nun direğiyiz!

15 Temmuz FETÖ hain darbe girişiminin başladığı daha ilk saatlerde hain girişime karşı meydanlara inen Konya, Anadolu’nun orta direği olduğunu bir kez daha gösterdi. Konya her zaman devletinin ve milletinin yanında yer aldı, FETÖ hainlerine geçit vermedi.

Anadolu’nun direğiyiz!

15 Temmuz FETÖ hain darbe girişiminin başladığı daha ilk saatlerde hain girişime karşı meydanlara inen Konya, Anadolu’nun orta direği olduğunu bir kez daha gösterdi. Konya her zaman devletinin ve milletinin yanında yer aldı, FETÖ hainlerine geçit vermedi.

13 Temmuz 2018 Cuma 18:25
Anadolu’nun direğiyiz!

15 Temmuz 2016 yılında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen darbe girişimi, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük ihanet girişimlerinden biri olarak tarihe geçti. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), yargı ve emniyet başta olmak üzere devletin içerisine yerleştirilmiş FETÖ mensuplarınca girişilen bu hain girişimle, Türkiye’de kaos çıkartılarak, Türkiye’nin dış güçlere karşı elinin zayıflatılması istendi. Ancak bu kirli plan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetin dik duruşu, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin hükümete verdiği destek ile Tük milletinin dirayeti, TSK, yargı ve emniyet içerisindeki vatansever kişilerce önlendi. Darbe girişiminin yaşandığı kara gecede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın Türk milletine yaptığı “Sokağa çıkın” çağrısıyla meydanları dolduran Türk milleti, iradesine ve devletine sahip çıkarak büyük bir destan yazdı. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Konya’da da hain girişime dur diyen vatandaşlar, kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla 7’den 70’e meydanlara dökülerek devletine sahip çıktı. Valisiyle, Emniyet Müdürüyle, Sivil Toplum Kuruluşlarıyla bir ve beraber olan Konya, o karanlık gecede FETÖ’ye göz açtırmadı, hain emellere fırsat vermedi. 

VALİ, EMNİYET MÜDÜRÜ ve JANDARMA ALAY KOMUTANI'NIN DİK DURUŞU

Tüm Konya hain darbe girişiminin yaşandığı o gece, dik duruşuyla dikkatleri üzerinde topladı. Vali Yakup Canbolat darbe girişiminin yaşandığı o ilk saatlerde FETÖ’nün Konya’da herhangi bir eylem yapmaması için görev başındaydı. Gerekli talimatları veren Vali Canbolat, FETÖ’ye teslim olmama çağrısı yaptı, gerekli adımların cesurca atılması için gereğinin yapılacağını vurguladı. Konya Valisi Hakkı Canbolat Hakkari tecrübesinin de etkisi ile Jandarma’ya dönük talimatları, mahalli idareler ve diğer birimlerin araçları ile birlikte yönetilmesi hatıralara kazındı. Vali Canbolat’ın Jandarma Komutanı’nı arayıp iki defa telefona çıkmaması üzerine, Emniyet Müdürü'ne verdiği ifade edilen, ‘Giriş çıkışlara izin vermeyin. İzinsiz giriş çıkış olursa her türlü tedbirde serbestsiniz’ talimatı kırılma noktalarındandı. Dönemin İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir de aynı duruşu sergileyerek FETÖ’nün Konya’daki hain girişimine engel oldu. Darbe girişiminin ilk saatlerinde FETÖ mensuplarınca Demir’e baskı yapılsa da, Demir hainlere karşı verdiği “Milletimin ve devletimin yanındayım” mesajıyla FETÖ mensuplarına fırsat vermedi. 

Konya’da darbe girişiminin yaşandığı gece, Jandarma Bölge Komutanlığı Kurmay Başkanı Kurmay Albay Mustafa Sakaoğlu’nun Konya İl Jandarma Komutanı Albay İsmet Cansaran'ı arayarak askerlerin dışarı çıkmasını emrettiği ancak bu emrin uygulanmadığı ortaya çıktı.

Emri tanımayan İl Jandarma Komutanı Albay İsmet Cansaran, yardımcısı ile birlikte Konya Valiliğine giderek Vali Yakup Canbolat’a devletin emrinde olduklarını söyledi. İl Jandarma Komutanı Albay İsmet Cansaran Konya’daki jandarma birliklerine kışlalardan dışarı çıkmamaları yönünde talimat verdi. Kurmay Albay Mustafa Sakaoğlu ise Konya Jandarma Bölge Komutanlığında darbe girişiminin olduğu gece polis tarafından yakalanarak çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

KONYALI DEVLETİNİN YANINDA DURDU

Darbe girişiminin yaşandığı ilk saatler neler olup bittiğiyle alakalı bilgi almaya çalışan Konyalı, henüz FETÖ’nün hain planından habersizdi. Ankara ve İstanbul’da sıcak saatler yaşanırken Konya, televizyon ve internet aracılığıyla yaşananları takip ediyor, olayı anlamaya çalışıyordu. Saat 23:00 sularında Başbakan Binali Yıldırım’ın olayın TSK içerisindeki bir gurubun “Kalkışma hareketi” olduğunu duyurmasıyla vatandaşlar biraz da olsa bilgi sahibi olmuştu. Ancak ne yapacağını bilmeden bekleyen vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Sokağa çıkın”, “Milli iradeye ve devlete sahip çıkın” çağrısıyla hiç tereddüt etmeden meydanlara indi. Önce Valilik binası önünde toplanan vatandaşlar, “devletin yanındayız” mesajı verdi. Konya’daki askeri kışlalarda hareketlilik olduğuna dair haberlerin yayılmaya başlamasıyla vatandaşlar bütün askeri birliklerin önüne giderek burada nöbet tutmaya başladı. 

BELEDİYELERDEN MİLLİ İRADEYE DESTEK 

Vatandaşlar milli iradeye ve devlete sahip çıkmak adına Valilik, meydanlar ve askeri alanların önünde nöbet tutmaya başlarken, Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Selçuklu, Meram ve Karatay belediyeleri de vatandaşlara destek verdi. Özellikle TSK içerisindeki FETÖ mensuplarının herhangi bir eylem yapmalarını engellemek adına belediyeler, otobüs, çöp kamyonu, iş makineleri gibi araçlarını askeri birliklerin kapılarına göndererek TSK’nın içindeki hain FETÖ mensuplarına adeta set çektiler. 

ODALAR, BORSA VE STK’LARDAN DESTEK

“Birlikte Konya’yız” sloganıyla Konya için en iyisini hedefleyen Oda, Borsa ve Sivil Toplum Kuruluşları, bu birlikteliği 15 Temmuz hain FETÖ darbe girişiminde de en güzel şekilde gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla meydana inen vatandaşlara destek veren Oda, Borsa ve STK’lar, vatandaşlara destek verdi, üyelerini milli iradeye sahip çıkmaya çağırdı. Darbe girişiminden olduğu geceden sonraki günlerde de bu desteği sürdüren Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası ve Konya Ticaret Borsası ortak bir bildiri yayımladı, “Devletin ve milletin yanındayız” mesajı verdi. Diğer sivil toplum kuruluşları da aynı doğrultuda bir bir açıklama yaparak, 15 Temmuz’dan sonraki günlerde tutulan meydan nöbetlerinde destek oldular. 

KONYA OPERASYONLARDA DA DEVLETİN YANINDA YER ALDI

15 Temmuz gecesi emniyet güçleri FETÖ mensuplarını kıskıvrak yakalamak amacıyla başlattığı operasyonlarını sonrasında da devam ettirdi. 16 Temmuz’da Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda oldukları tespit edilen FETÖ’cülere yönelik başlatılan operasyon, tüm vatandaşlarca duyuldu. Operasyonun duyulmasıyla vatandaşlar 3. Ana Jet Üs Komutanlığı önünde toplanarak, emniyet güçlerine destek oldu. 

KONYA NÖBETTEN DÜŞMEDİ

15 Temmuz 2016 FETÖ darbe girişimi sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, tehlikenin geçmediği gerekçesiyle vatandaşlara meydanlardan inmeyin çağrısı yaptı. Bu çağrıya kulak veren Konya, 16 Temmuz itibariyle 1 aydan fazla süreyle Mevlana Meydanı’nda nöbet tuttu. 7’den 70’e tüm Konya, sabahlara kadar nöbetten düşmeyerek, FETÖ’ye “Türk milleti burada” mesajı verdi. 

1.YILDA DA MEYDANLAR KIRMIZI BEYAZ OLDU

15 Temmuz’un ardından geçen süre içerisinde 15 Temmuz’un kötü izleri silinmeye çalışıldı. Bir yandan FETÖ mensuplarına yönelik operasyonlarla devlet içerisindeki kirli yapı temizlenirken, diğer yandan PKK başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle amansız bir mücadele başlatıldı. Tüm bunlar sürerken, 15 Temmuz’un ardından geçen 1 yıl sonunda, 15 Temmuz’un yıldönümü 15 Temmuz “Demokrasi ve Milli Birlik Günü ilan edildi. 15 Temmuz’un 1. Yıldönümü bu nedenle tüm ülke genelinde 15 Temmuz “Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak kutlanarak o kara gün yeniden hatırlandı ve şehitler dualarla yad edildi. Konya bu kutlamalarda da en ön saflarda yer aldı. 15 Temmuz’un 1. yıldönümünü Konya Mevlana Meydanı’nda geçirdi. Sabaha kadar nöbet tutan Konya, ellerde Türk bayrakları dillerde tekbirlerle hain terör örgütü FETÖ’ye ve dünyaya “Türk milletini yıkamayacaksınız” mesajı verdi. 

ALAN DOLDU TAŞTI

Geçtiğimiz yıl nöbetlerde yaşanan renkli görüntüler, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerinde de kendini gösterdi. Mevlana Meydanı’na kadar süren yürüyüşle başlayan etkinlikler Meydan’da devam etti. Vatandaşlar aileleri ile genç-yaşlı, kadın-erkek demeden ellerinde Türk bayrakları ve ay yıldızlı tişörtlerle alanı doldurdu. Müzikler eşliğinde coşan kalabalık, milli birlik ve beraberliğin en güzel tablosunu oluşturdu. 

ODALAR VE BORSA İKRAMDA BULUNDU

Alana gelen vatandaşlara binlerce Türk bayrağı dağıtıldı. Ayrıca Konya Sanayi Odası (KSO), Konya Ticaret Odası (KTO) ve Konya Ticaret Borsası (KTB) tarafından alana ikram arabaları kuruldu. Arabalardan vatandaşlara pilav, su ve ayran ikramı yapıldı. Böylece saatlerce meydanda duran vatandaşların ihtiyaçları giderilerek vatandaşların herhangi bir mağduriyet yaşamamaları sağlandı. 

COŞKULU ANLAR YAŞANDI

Mevlana Meydanı’nı dolduran on binlerce vatandaşlara dev ekranlardan 15 Temmuz hain FETÖ darbe girişiminde yaşanan acı olaylar izletilerek kara gün yeniden hatırlandı. Bu hain darbe girişimine karşı dimdik duran ve hainlere fırsat vermeyen şehitlerin cesaretleri gururla izlendi. 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminde yaşanan olayların izlenmesi sırasında hüzün, gurur, öfke bir arada yaşandı. O gün şehit olan kahramanların hikayeleri hüzünlendirirken, FETÖ’nün yaptığı hainliklerin yeniden hatırlanmasıyla FETÖ’ye olan öfke de vatandaşların yüzlerinden okunuyordu. Öfkelerini sloganlar atarak haykıran vatandaşlar “İdam” talebini yenilerken, açılan çok sayıda pankartla da FETÖ’ye ve işbirlikçilerine önemli mesajlar verildi. Ayrıca alan Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı tarafından çalınan marşlarla, ellerinde Türk bayraklarıyla coşan vatandaşlar, marşlara eşlik etti, hainlere korku saldı. 

YER-GÖK AY YILDIZ

Ellerinde Türk bayrakları ile vatandaşlar alanda güzel bir görüntü oluşturdu. Bu arada Meydan’a yakın binalara da Türk bayrakları asıldı. Yine Meydan’da Türk bayrağı şeklindeki balonlar göğe yükseltildi. Adeta yerin e göğün kırmızı beyaza bürünmesi, güzel görüntüler oluşturdu. 

ABDULLAH AKİF SOLAK

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.