banner5


Yaşlılar Haftası 18 – 24 Mart tarihleri arasında kutlanan, toplumda sosyal olarak yaşlıların değerini bilmek, sorunlarını dile getirmek ve çözmek, arzularını yerine getirmek amacıyla kutlanan bir haftadır. Yaşlılar toplumun en değerli varlıklarıdır. Yaşlılar manevi sermayeler olarak toplumda düğüm noktaları oluşturmaktadır.

Bizim toplumumuzda yaşlılara ayrıca değer verilmektedir. Düşkünler evinin yapılması yaşlarının dışlandığını değil, onlara bakımın ve sorunlarının çözülmesinin önemli olduğunu kurumsallaştıran bir olgudur. Bu bakımdan yaşlılara saygı duyulması, onların tecrübelerinden istifade edilmesi, onların değerinin bilinmesi gerekir.

Yaşlılar, toplumda üretme yeterliliğini kaybetmiş, sosyal olarak toplumun bakmak zorunda olduğu kişiler olarak görülmemelidir. Manevi bir değer olarak algılanmalı ve ona göre sosyal ilişkiler kurulmalıdır. Yaşlıların duası, tecrübesi gençlere bir hedef gösterir ve yol olur.

Yaşlılar daha çok sağlık sorunları yaşayan kişilerdir. Bu nedenle yaşlıların temel sorunları sağlık sorunlarıdır. Sağlık sorunlarının çözülmesi yaşlıları hayata bağlar. Hayata bağlılık yaşama arzusundan çok minnet duygusu ve huzur ile ilgilidir. Yalnızlıklarını gidermek için tedbirler almak kalıcı çözümler üretmelidir.

Devletin kurumsal olarak belediye hizmetleri bu alanda yetersiz olabilir. Bu nedenle bireysel olarak taşın altına elimizi koymamız ve gönüllü olmamız gerekir. Yaşlıların hürmet gördüğü bir toplumda ahlaki ve manevi değerlerin yerleşik hale gelmesi daha kolay olur. Manevi hazları yaşamak yaşlılar sayesinde olur ve bu insanlar için bir fırsattır.

İnsanlar, temel ihtiyaçları doğrultusunda hayatlarına devam ederler. İnsanlar yalnız başlarına yaşayamayan sosyal canlılardır. İnsan fıtratı aile kurma ve neslini devam ettirme üzerine kuruludur. Bu nedenle milletler ve devlet halinde yaşayan insanlar, toplumlar halinde paylaşma, dayanışma ve yardımlaşma içindedir.

Toplumda bazı değer ve tutumlar vardır. Bunlar ahlaki ve hukuki olarak ikiye ayrılır. İkisi de gelenek ve göreneklerde, örf ve adetlerden ve dini inançlardan beslenmektedir. Bizim toplumumuzda değerler eğitimi oldukça yerleşiktir.

Sevgi, saygı, merhamet, hoşgörü, adalet, vicdan, insaf kavramları toplumun hemen her kesimi tarafından uygulanan duygu ve düşünceler olarak davranış olgunluklarına dönüşmüştür. Toplumumuzda hürmet edilen kişiler yaşlılardır.

Yaşlılar, ihtiyarlık yıllarında elden ayaktan düşseler de düşmeseler de insani ilişkilere daha muhtaç hale gelirler. Bu nedenle toplumda hep hürmet edilen ihtiyarlar olmuştur.

İhtiyarların engin tecrübeleri ve derin gözlem yetenekleri, genç nesiller için nasihat edici, ders verici, yol gösterici, eğitici ve öğretici olmuştur. Yaşlılar, toplumu, aileleri bir arada tutan değerlerin vücut bulmuş halleridir.

Bir aileyi bir arada tutan, tek çatı altında toplayan ailenin en yaşlısı etrafında toplanılması sayesinde gerçekleştirilen değerler, yaşlılar sayesindedir. Ailenin bir arada olması, toplumun bir arada olmasıdır. Ailenin barış ve huzur ortamında olması, toplumun barış ve huzurudur. Ailenin bir ve beraber olması, toplumun birlik içinde olmasıdır.

Bu nedenlerle yaşlılar hürmet edilmesi gereken, değer verilmesi gereken, hizmet edilmesi gereken kişiler olarak toplumun genelinde çok değerli yerdedirler.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.