banner5

Bedesten'de kızımın öğrenci  evi için birkaç malzeme arıyordum.

Hiç bir şeye ihtiyacım olmasa da buralarda gezmek, bin yıllık tarihin içinde yürümek,mekanı paylaşmak  düşüncelerimi besler, duygularımı okşar.

Kapı camiinin oradan geçerken organize olmuş bir topluluk gördüm.   Tarihi elbiseli insanlar ile günümüz elbiseli insanlar toplanmışlar, bir kişi topluluğa hitap ediyordu. Konya Büyük Şehir Belediye Başkanı Uğur ibrahim Altay'dı konuşan.

Konunun  Ahilik haftası ile olduğunu çok geçmeden fark ettim. 

Hemen Selçuklu Kongre merkezinde Ahilik çalıştayı aklıma geldi.  Oraya da gitmek istiyordum.

Bir müddet izledim.

Ne kadar güzel bir fikirdi,  Ticaret erbapları ile, tarihi Bedesten'de   Ahilik sisteminin  geliştiği mekan ve insanlarla  konu işleniyordu.

Sonra esnafla bir yürüyüş de yapılacaktı.  Ben çalıştayı izleyeceğim için ayrıldım . Yürüyüş çok güzel olmuş.

Düşündüm de çok daha derin konuyu içselleştirebileceğimiz etkinlikler yapılmalı dedim. Bu gidişle yapılacağına dair ümidim arttı. Çalıştay'da gördüm ki Karatay Üniversitesi, Konya Ticaret Odası ve Büyükşehir Belediyesi   çalıştayı organize etmiş.

Karatay üniversitesi sanki Ahilik ile konunun sorumluluğunu üstlenmiş çok duygulandım.

Ama başta Ticaret Odası, Sanayi Odası ve bütün meslek odaları konuyu ortak ele alıp hayata geçirmeye doğru proje yapsalar, diye düşünmeden edemedim.

Ahilik Osmanlının kuruluşunda önemli rol almasına rağmen, neden yaşamımızdan çıktı, uzaklaştı bu konuları  tespit edip onların çözümünü arasalar.

Değişik meslek grupları ve üyelerinin Ahiiliği nasıl güncelleyip hayatımıza tekrar sokabileceğimizi  ortak payda haline getirseler.

Zira Doç. Dr Ömer Akdağ hocamın çalıştayda Ahilik ve Ekonomi sunumunda çok net ortaya koyduğu gibi, bugünkü dünyada bütün musibetlerin, tükenmişliklerin  sebebi  yanlış tarif edilen ekonomi tanımı.

Sayın Hocam  diyor ki:

* Kapitalizmde  iktisat şöyle  tarif edilir; «Sınırsız ihtiyaçların sınırlı imkanlarla karşılanmasıdır».

* Ahilikte iktisadın tarifi şöyledir; sınırsız ihtirasların sınırlı imkanlarla karşılanmasıdır.

Burada sınırsız olan ihtiyaç değil, ihtirastır .

Evet ihtiraslarımızı, ihtiyaç gibi   tanımlanarak  insanların tüketim alışkanlığı  teşvik ediliyor.  İhtiyaçtan fazlası ile yaşamaya alışan insan tüketirken, tükeniyor, köleleşiyor.

Ahilik tüketim odaklı değil üretim odaklı bir kültür.

Kültürümüzde iktisatlı olmak kavramı da Ahiliğin bu ekonomi yaklaşımının içinden doğmak.

Ahilik insan odaklı:

Modern ekonomi;

İnsanı  üretimin bir faktörü olarak görüp,belli bir süre faydalanıp ekonomi dışına çıkaran bir varlık bir sermaye unsuru olarak görüyor. sanki tüketimi arttırmak için insanı üretimin parçası yapmış.

Hatta   daha da vahşisi insanın posası çıkıncaya kadar kullanıp, ekonomik ömrünü dolduran bir araç olarak görüyor.

Ahilik; insanı yaşat ki devlet yaşasın diyen  Ahi Edep Ali'nin dediği gibi, insanı ekonomik varlığın bir parçası değil,  ekonomiyi insan iradesinin yönetebileceği bir  eylem olarak görüyor.

Onun için insanın sahip olması gereken özelliklere , meziyetlere sahip olabilmesi için ahilik; insanı ve insanlığı baş tacı edecek şekilde yetiştiren bir hayat okul haline gelmiştir.

Ahilik bir erdemler hazinesi. insanı  insan , devleti devlet yapan ilkler  deryası.  Kurumsallaşmanın sık ı disipline dilebildiği etik kuralların hakim kılındığı yaşam biçimi.

Ahilik toplumu paylaşımcı hale getiren öğretiler bütünü.

Eli, kapısı, sofrası açık olmak. Böyle kurallara bürünmüş insanlık  savaş yapabilir mi. Devletler düzeyinde düşünürsek, bu yaklaşım sömürgeciliğin emperyalizmin panzehiri olmaz mı.

Ahi insanın gözü, Beli, Dili kapalıdır.

Bugünün gelişmiş ülkelerinin devlet adamlarını bile gözlesek insanlığın mutsuzluğunu anlarız. Süper devletlerin başkanlarının edebe dair  noksanlıkları, akılları dillerine yetişmeyen halleri,, her şeyin müstakbel sahibi duygusu ile doymayan gözlerinde toplumların neden uçurumun yakınında dolaştıklarını artık hepimiz fark edebiliyoruz.

İçinde edep olmayan, meslek ahlakı gelişmemiş, ahlaklı görünse bile bunu rol icabı yapan, her şeyi maddi kazanca göre ayarlayan, güce göre yerini belirleyen, insanlığı gücü oranınca yaşayacağına inanan  insanların ağırlığı toplumda arttıkça, insanlık elbette yerlerde sürünecek.

Bu ahilik haftasında ümitlerim yeşerdi.

Bedestendeki toplantı, Kongre merkezindeki çalıştay, haftanın  anısına, Karatay üniversitesinin hazırladığı, Ticaret Odasının desteklediği kitap, Büsan Sanyii kooperatifinin bastırdığı kitap ve büroşür muhteşemdi.

Ahilikten neden bu kadar uzaklaştık bunun çok iyi analiz edilmesi gerekiyor.

Ahilik gelişme evresinden günümüze güncellenerek gelse idi  eminin bugün sadece ülkemiz değil, insanlık bugünkü durumundan çok daha mutlu olacaktı.

Mesela bugünkü kırizleri yaşamayacaktık.

Toplumsal yapı çok daha kuvvetli olacaktı.

Belki de bugün dünyada ileri teknolojiyi biz temsil edecektik.

Karatay Üniversitesine teşekkür ediyorum.  Ahiliği yeniden, güncelleyerek  bunu geliştirecek insanlar yetiştirerek toplumun geleceği adına ümit tohumları ekmiş.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.