banner5

Kurtuluş reçetesi: Akademi!

Son yıllarda her alanda önemli atılımlar yapan Konyaspor Futbol Gelişim Akademisi Tatlıcak Tesisleri’nin faaliyete geçişinden itibaren adeta şahlandı. Akademi takımları bulundukları liglerde zirveyi zorlarken, her yaş grubundan pek çok oyuncu milli takım forması giymeye başladı

Kurtuluş reçetesi: Akademi!

Son yıllarda her alanda önemli atılımlar yapan Konyaspor Futbol Gelişim Akademisi Tatlıcak Tesisleri’nin faaliyete geçişinden itibaren adeta şahlandı. Akademi takımları bulundukları liglerde zirveyi zorlarken, her yaş grubundan pek çok oyuncu milli takım forması giymeye başladı

12 Kasım 2019 Salı 17:03
Kurtuluş reçetesi: Akademi!

Konyaspor altyapısına büyük yatırım yaptıklarını belirten İttifak Holding Konyaspor As Başkanı Zahir Renklibay, “Türk kulüpleri büyük bir ekonomik çıkmaz içinde. Bunun çözümü altyapıdan oyuncu yetiştirmek. Konyaspor’un kurtuluş reçetesi burası” dedi.

2011 yılında gelen transfer yasağı cezası Konyaspor gençleri için büyük bir fırsat olmuştu. O dönem A takıma çıkan bazı oyuncular halen Konyaspor forması giyiyor. Fakat o dönemden sonra altyapıdan beklenen süreklilik bir türlü sağlanamadı. Son olarak profesyonel olan Ali Karakaya’ya kadar alt yapı tandanslı isimler Konyaspor’a yükselme başarısı gösteremedi. Ancak son yıllarda yapılan yatırımlar meyvesini verecek gibi görünüyor. Türkiye’nin en modern altyapı tesislerine kavuşan Konyaspor Akademisi, her yaş grubundan pek çok oyuncuyu milli takımlara göndermeye başladı. Bulundukları liglerde de zirveye oynayarak takım başarısında da kendini kanıtlayan Konyasporlu gençler, gelecek adına umut veriyor.

Son dönemde alt yapıya önemli yatırımlar yaptıklarını belirten İttifak Holding Konyaspor As Başkanı Zahir Renklibay, Türk kulüplerinin ekonomik anlamda bir çıkmazda olduğunu bunun çözümünün de alt yapıdan oyuncu yetiştirmek olduğunu belirtti. Renklibay, “Konyaspor’un kurtuluş reçetesi altyapısıdır” dedi.

İYİ ALTYAPI İÇİN İYİ TESİS

İttifak Holding Konyaspor As Başkanı Zahir Renklibay, son dönemde altyapıya yapılan yatırımları ve Konyaspor Futbol Gelişim Akademisi’nin geldiği son noktayı Konya Yenigün Gazetesi’ne anlattı. Renklibay’ın açıklamaları şöyle;

Ben 1957 yılında Konya’da doğdum. Evliyim ve üç erkek evladım var. Spora ise 1972 yılında Konyaspor Futbol Okulu’nda başladım. Konyaspor Futbol Okulunu, Hasan Altıoklar ve rahmetli Mustafa Güzelipek kurmuştu. Minik takımda oynadım ilk olarak. Daha sonra Konyaspor genç ve Konyaspor amatör takımlarında yıllarca futbol oynadım. Futbol yaşantım Yolspor ve Selçukspor’da devam etti. Ve yaklaşık 35 senedir Selçukspor’da başkanlık görevini yürütüyorum. Son iki yıldır da Konyaspor yönetim kurulunda görev yapıyorum. Bizim buradaki amacımız Konyaspor’u en iyi şekilde temsil edebilmektir.

Göreve geldiğimiz günden bu yana başta Konyaspor Başkanı Hilmi Kulluk ve yönetim kurulu olarak altyapıya çok önem veriyoruz. İyi bir altyapı olabilmesi için iyi bir tesisleşme olması gerekiyor bilinci ile hareket ediyoruz. Tesislerimiz modernize ederek, Tatlıcak Tesisleri’ni altyapıya ayırdık. Avrupai bir sistem oturtmaya çalıştık ve faaliyetlerimiz bu yönde devam ediyor.

YETENEKLİ ÇOCUKLARI TARADIK

Futbol okulu çalışmalarını geliştirmek için Konya’daki okullarda futbolcu taraması yaptık. Diyanet İşleri ile irtibata geçerek yaz kurslarına giden çocuklarımız arasında da futbolcu taraması yaptık. Buralarda yetenekli olan sporcularımızı futbol okullarına dahil ettik. Şu an Konya merkez ve diğer ilçeler ile farklı şehirlerde olmak üzere yaklaşık olarak 24 tane futbol okulumuz var ve aralıksız olarak faaliyetlerine devam ediyorlar. Buradaki yetenekli çocuklarımızı altyapımıza dahil etmek için gayret içerisindeyiz.

Burada tesisleşmenin ardından yetenekli çocuklarımızın altyapıya kazandırılması ile kendilerine gerekli antrenmanlar hocalarımız tarafından yaptırılmaya başlanıyor. Çocukların tüm konaklama ve diğer giderleri kulübümüz tarafından karşılanıyor. Şu an Tatlıcak Tesisleri’nde 50 sporcumuz kalıyor. Her gün 3 öğün yemek çıkıyor ve 300’e yakın sporcumuz buradan faydalanıyor.

2-3 YIL İÇİNDE MEYVE VERECEK

Son dönemde Türkiye’deki futbol kulüpleri ekonomik anlamda bir çıkmaz içine girdi. Bunlardan bir tanesi de biziz. Bunun çözümünün altyapıdan geçtiğini biliyoruz. Altyapıdan Konyaspor’a ve Türk futboluna oyuncu kazandırabilirsek bu bizim gurur kaynağımız olacak. Aynı zamanda kulübümüz maddi yükten de kurtaracak. Bizim hedefimiz bu şekilde ve aynı doğrultuda çalışmalarımız devam ediyor. Şu anki durumda 2-3 yıl içinde Konyaspor A Takımı’nda oynayabilecek oyuncularımız çıkacak diye tahmin ediyoruz.

OYUNCULARA ŞANS VERİLMELİ

Tabi en önemli konulardan bir tanesi bu oyuncuların A takımda şans bulabilmesi. A takımı çalıştıran hocalarımızın altyapıdan yetişen gençlere şans vermesi gerekiyor. Biz yönetim olarak bu konuyu çok önemsiyoruz. Şu an altyapımızdan 17-18 genç sporcumuz milli takımlara davet ediliyor. Demek bunlardan bir yetenek var. Neden A takımımızda görev almasın? Bugün Kayserispor’dan 15 yaşındaki Emre Demir çıkıyor ve Süper Lig’de gol atıyorsa, neden bizden oyuncu çıkması diye sormaktan kendimizi alamıyoruz. O yüzden geleceğin Konyaspor’unu oluşturmak için altyapıdan oyuncu yetiştirmemiz gerekiyor. Ve aynı zaman Konyaspor’da görev alan teknik adamların da bu iş üzerinde hassasiyetle durması gerektiği kanaatindeyim.

MUKAYESE BİLE EDİLEMEZ

Ben Konyaspor’a 1972 yılında giriş yaptım. O dönemde bu yana tesisleşme anlamında fersah fersah değişiklik var. Biz o yıllardan stadyum içinde veledromun yanında bulunan 1 buçuk metrelik çimde antrenman yapardık. Ve biz sabah 6’da idmana geliyorduk. Konyaspor’dan önce maçlarımızı oynardık ve maçın ardından boynumuza kumbara takarak seyirciden para toplardık. O paralar ile kendimize malzeme alırdık. Şimdi günümüzdeki imkanlarla kesinlikle mukayese edilmez. Şimdi burada futbolcu olmamak için uğraşmak gerekir. Buraya gelen sporcu biraz istekli olursa ve gayret ederse futbolcu olmaması için bir sebep yok. Ailelerin de bu işe faydası olması gerekiyor.

FIRSAT VERİLMEZSE OLMAZ

Bizim bünyemizde bulanan çok yetenekli oyuncular var. Bunlara fırsatların verilmesi gerekiyor. Bugün önümüzde bir Trabzonspor örneği var. Transfer yapamadığından dolayı bu oyuncuları oynatmak zorunda kaldılar. Onlar da kendilerini ispatladı. Bizim bünyemizde yetenekli oyuncular var. Burada görev yapacak olan teknik adamların bu işe önem vermesi gerekiyor. Buradaki çocukları izleyerek bir an önce A takıma kazandırmaları lazım. Ama gelen teknik adamlara baktığımız zaman. Herkes hazır futbolcu oynatmak istiyor. Altyapıdaki oyunculara fırsat verilmiyor. Fırsat verilmezse bu çocuklar zaten oynayamaz. Çıkacak oynayacak ve kendini gösterecek.

İDDİALIYIZ

Eğer şu an Konyaspor A takımında 2-3 futbolcumuzu oynatabilirsek, geleceğin Konyaspor’u futbol akademisinden çıkacak diye düşünüyorum. Bu kadar iddialı konuşuyorum. Ama önemli olan fırsat verebilmek. Akademi liglerinde aldıkları sonuçlar belli. Demek ki başarılılar ki bu sonuçları alabiliyorlar. Akademi ligleri kötü bir lig değil, çok elit bir lig. Çok zor ve kaliteli oyuncular var. Yine Emre Demir’den bahsetmek gerekirse, bize karşı akademi liginde oynadı. Şimdi de Süper Lig’de fırsat verildi. Konyaspor’da ise Ali Karakaya var, uzun zamandır Konyaspor ile idmanlara çıkıyor. Uzun süre sonra çıkan oyunculardan bir tanesi inşallah ona da fırsat verilir.

NEDEN YILDIZ OYUNCULAR ÇIKMASIN?

Altyapı uzun bir süreç ister. Ama son olarak Konyaspor’dan 94 doğumlu oyuncular milli takıma gitmişti. Antrenmanları ve gelişimi ile uzun bir süre ama siz bunları tamamladıktan sonra oyuncu zaten kendini gösterecektir. Burada her gün sabah akşam gece gündüz demeden hummalı bir çalışma işine girdik. Başta Altyapı Koordinatörü Taner Ay ve hocalarımız olmak üzere herkes elinden geleni yapıyor. Burada konaklayan çocuklarımız sürekli kontrol altında. Gece nöbetçi hocalarımız kalıyor tesiste. Altyapı olayı ciddiyet isteyen bir iş. Ciddiyet verdikten sonra önemsedikten sonra neden sizden de yıldız oyuncu çıkmasın.

İKİLİ İLİŞKİ İLE BU TABLO ORTAYA ÇIKMAZ

Milli takımlara onlarca oyuncu gönderiyoruz. İkili ilişkiler ile olmuyor bunlar. Tamamen burada yapılan çalışmaların karşılığı. Bu şekilde yapılan açıklamalar çok talihsizce. Buradaki çalışmaları ben her gün takip ediyorum. Bu tür yaklaşımları biz kesinlikle hak etmiyoruz. Çok üzücü şeyler bunlar. Buradaki emeklere saygısızlık. Orası milli takım, kimsenin babasının yeri değil. Torpille oraya adam gönderildiğini iddia etmek çok acımasızca. Böyle şeylerin olması mümkün değil.

ALTI DOLU GELİYOR

Biz gerekli yatırımları buraya yaptık ve sonucunda oyuncularımız milli takımlara gitmeye başladı. Konyaspor’un kurtuluş reçetesinin altyapı olduğuna inanan bir yönetimimiz var. Çabamız tamamen oyuncuların yetişmesi ve Konyaspor’un geleceğini oluşturması yönünde. Bu şekilde disiplinli çalışmaya devam edeceğiz. Konyaspor altyapısı Avrupa çapında modern tesislere sahip. Gereken her şey yapıldı. Kısa süre içinde buradan oyuncu çıkacağız. Ayrıca bu sadece tek jenerasyon değil. Altını doldurduk. Alttan da çok iyi oyuncularımız geliyor.

BİRAZ SABIR…

Taraftarımız müsterih olsun. Biz burada Konyaspor’un geleceğini oluşturmak için gece gündüz demeden hummalı bir şekilde çalışmalar yapıyoruz. Buradan mutlaka oyuncularımız yetişecek ve taraftarımıza gönül rahatlığı ile maç izleteceğiz. Bunu çok kısa süre içinde yapmanın gayreti içindeyiz. Taraftarımızdan biraz daha sabır bekliyoruz.

YUNUS ALTINBEYAZ / MUHAMMED SAYDAM

Son Güncelleme: 12.11.2019 17:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ORHAN 2019-11-13 16:46:46

O kadar futbol okullarında gelişime açık oyuncular varken tutuyorsunuz il dışından diğer il ve ilçelerden transfer yaparak maddi kayba neden oluyorsunuz. Halen futbol okullarında yetenekli kendini göstermiş hocalarının taktirini almış 3-4 ve 5 yıldır futbol okulu adı altında futbola devam eden Konya'mızın değerli çocukları var. Ama maalesef torpil yok denilen üst kademe U09-10-11-12-13 -14 -15 -16 -17 yaş gruplarında topa vurmaktan aciz oyuncular var. Önce hak ve Adaleti gözetin futbol okulu açmakla hiçbir şey olmuyor. Önemli olan açtığın okullarda kendi değerlerine fırsat vermendir. Reklam ve lafla icraat olmuyor.