banner5

Konyaspor iyi yerlere layık

Özkafa: Konyada spor denildiği zaman akla Konyaspor geliyor. Bu şehrin takımı çok daha iyi yerlere layıktır

Konyaspor iyi yerlere layık

Özkafa: Konyada spor denildiği zaman akla Konyaspor geliyor. Bu şehrin takımı çok daha iyi yerlere layıktır

23 Mart 2009 Pazartesi 15:21
Konyaspor iyi yerlere layık
Konyaspor’un Süper Lige yükselmesinde büyük emeği olan ve yeşil-beyazlı takıma sevdalı olduğu herkes tarafından bilinen Saadet Partisi Konya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Özkafa, dün spor basını ile bir araya geldi. Gazete yöneticileri, spor yazarları ve spor muhabirlerinin büyük ilgi gösterdiği toplantıda öncelikli olarak Konyaspor konuşuldu. Saadet Partisi Selçuklu Belediye Başkan Adayı A.Selim Laleli, Meram Belediye Başkan Adayı Lütfi Yalman ile Karatay Belediye Başkan Adayı Mehmet Şen’in de katıldığı basın toplantısında, adaylar spora yapacakları yatırımlarla ilgili bilgi verdi. Konuşmasına dünya sporundan örnekler vererek başlayan Özkafa, özellikle Konyaspor konusunda çok hassas konulara değindi.
Pek çok konuda heyecanlanıyoruz, inanıyoruz ve büyük işler yapmak istiyoruz. Bir şeye tam inanmadan, heyecanlanmadan büyük idealleri ve hedeflere varmak mümkün değil. 15 yıllık tecrübemiz ve 5 yıllık dinlenme ve gözlemlerimiz sonucunda her alanda heyecanlandığımız gibi spor alanlarında da heyecanlanıyoruz. Her şeyden önce kabul etmeliyiz ki Konya’da spor denildiği zaman hemen Konyaspor akla geliyor ve bu da normaldir. 1. gündem maddesi olarak buradan başlarsak Konyaspor Süper ligdedir. Bu son derece memnuniyet verici bir durumdur. Çünkü Konyaspor’un veya her hangi bir ilin takımının süper ligde temsil edilmesi pek kolay olmamaktadır. Bugün Adana, İzmir gibi en büyük şehirlerin takımları yoktur. Göztepe yok, Altay yok, Karşıyaka yok, Adana Demirspor yok, Adanaspor yok. Yani Süper Lig’de olmak büyük önem arz ediyor. Bir sıkıntı doğduğu zaman da bunun telafisi çok zor oluyor. Koca bir İzmir, koca bir Adana ve saydığım vilayetler bunu hemen telafi edememişler ve bu takımlardan bir kısmı 10-15 yıldır süper lige hiç çıkamıyorlar. Öyleyse Konyaspor süper ligde her zaman olmalıdır ve bunun için her türlü gayret sarf edilmelidir. Ancak şunu da söylemek gerekmektedir, süper ligde bulunmak da Konya ve Konyaspor’u tatmin etmemektedir. Zaten seyircimizin bazı maçlara olan ilgisi de bunu ispat ediyor, tribünlerimizin yarısı anca doluyor.
STADI YENİDEN İNŞA EDECEĞİZ
Mevcut stadyumun mükemmel bir şekilde sil baştan yeniden inşası ile sağlayacağız. 30 Mart günü 4-5-6-7 çok önemli gündem maddesi belirleyip, hepsiyle ilgili komiteler kurup bir seferberlik ilan edip işe başlamak durumundayız. Bu gündem maddelerinden biriside Konyaspor ve Konya stadyumudur. Bütün çevresi ile birlikte yeniden ele alınarak, yeniden dizayn edilerek dünyanın bütün merkezlerinde o ambiyansın, o atmosferin tam sağlandığı bir futbol arenasında kozların ve heyecanın doruk noktasında paylaşıldığı bir stadyuma 2-3 yıl içerisinde hemen kavuşmak durumundayız. Bu bizim kesin bir seçim vaadimizdir. Bizleri tanıyorsunuz, 15 yıl görev yaptık ve sizlerle beraber olduk. Kayıtlarda pek çok sözümüz vardır. Söz verip de yerine getiremediğimiz bir husus varmıdır? Biz her türlü hizmetin yapılma sözünü verdik ve yaptık. Halkımızda bunu oyları ile bunu tescil etti. Verdiğimiz sözleri tutmanın neticesinde Konya’da yüzde 45 ile 65 arasında oyları aldık. Bu inançla diyoruz ki, biz Konya stadyumunu kesinlikle bulunduğu yerde inşa edeceğiz. Konyaspor’un dünya kulübü olması için, Konyaspor’a bu proje içinde kalıcı gelirler temin edecek bütün unsurları da proje safhasında stadın içerisine yerleştireceğiz.
Alt yapının güçlendirilmesi şarttır. Bunu da dünya kulüpleri nasıl yapıyorsa o şekilde yapmak durumundayız. İstikbal vadeden futbolcuların uygun şartlarda Konyaspor’a kazandırılması ile ilgili bir takım kulüplerimiz öne çıkmıştır bu aynı şekilde Konyaspor içinde geçerli olacaktır. Diğer bir husus iyi bir yönetim, iyi bir alt yapı ile istikbal vadeden futbolcuların erken yaşlarda Konyaspor’a kazandırılması yanı sıra flaş transferler de mutlaka yapılacaktır. Alt yapıyı ne kadar güçlendirirseniz güçlendirin ki bu şarttır. Bütün faaliyetleri yapıp ama bir dünya kulübünün flaş transferleri olmadan da dünya gündeminde olması mümkün değildir. Her alanda her şey gerçekleştirilecektir.
YALMAN: KONYA LİDER OLMALI
Dünyada Türkiye’nin konuşulduğu dönemlere baktığımız zaman güreş ve halterde zirvede olduğumuzu, futbolda zirvede olduğumuzu gördük. Güreşte zirveye çıkmışız, Türk gibi güçlü gibi konuşulmaya başlanmış. Halterde Naim Süleymanoğlu döneminde başarılar elde etmişiz Türkiye konuşulmaya başlanmış. Kore’de dünya 3.’sü olmuşuz Türkiye konuşulmaya başlanmış. Demek ki işin bir reklam boyutu da var. Sporcuların temelinin alt yapısı olmasından gelir. Belediyeler, yerel yönetimler spora destek vermeli ki tüm sporcularımız yetişmiş olsun. Büyük sporcularımız Konyamızla anılmış olsun. Konya’ya dünyanın büyük takımlarının geldiğini veya büyük organizasyonların Konya’da yapıldığını düşündüğümüz zaman ekonomik alanda da katkılar sağlayacağını biliyoruz. Biz belediyeler olarak ciddi manada spora destek verdiğimiz zaman ferdi sporların çalışmalarını da yürütmüş oluruz. Konya’dan her branşta Türkiye şampiyonları çıksın. Sporun her alanına amatörlere ve ferdi dallarına destek vermeye devam edeceğiz.
LALELİ: SPORA DESTEK VERECEĞİZ
Spor çok yönlü bir iletişim aracıdır. Bunların başında insanımızın sağlıklı sıhhatli kalması için, uzun ömürlü olması ve bunu sağlıklı geçirebilmesi için spor kültürünün çok önemli olduğunu görüyorum. Spora yatkın olmayışımızın çeşitli nedenleri olabilir. Ancak burada toplum önderlerinin ve basın mensuplarının sporu hala sevdirmek için üzerlerine bir vazife düştüğüne inanıyorum. Halk kendi bölgesinde, kendi parkında, kendi parkında yürüyüş yapan toplumun önderlerini gördüğü zaman, bir spor aktivitesinin içerisinde gördüğü zaman onlara daha çok ilgi gösteriyor. Bu anlamda da bizlere ciddi görevler düştüğünü düşünüyorum. Diğer taraftan spor, reklam ve tanıtım aracı olarak fevkalade etkili bir araçtır. Bu anlamda da sadece futbol değil bütün spor dallarımıza diğer spor branşları karatesi, judosu bütün branşlara top yekun olarak ilgi, alaka ve destek vermemiz gerekiyor. İnşallah göreve geldiğimiz zaman bu desteğimizi vereceğimizi belirtiyoruz.
ŞEN: SPOR KÜLTÜRÜMÜZ OLMALI
Sporun halkımıza ve Konyamıza bir kültür olarak kabul ettirilmesi noktasında çaba göstermek lazım. Yemek, giyim kuşam, ev, şehir kültürümüz var ama Konya olarak, daha doğrusu Türkiye olarak yeterli bir spor kültürüne sahip değiliz. Bu konuda merkezi idare ile birlikte yerel idareyle büyük görevler düşmektedir. Bunların temelinde aslında ekonomik konular yatmaktadır. Halkımız niçin sporla ilgilenmiyor. Niçin sadece izleyici durumunda kalıyor.  Daha önceki hizmet dönemlerimizde sporun sadece futbol açısı ile değil, mahallelerimize hanımlarımıza bir kültür olarak yayılma noktasında çaba gösterdik. Bunu inanarak ifade ediyoruz. 30 Mart’tan sonraki hizmet dönemimizde mahallelerimizde sadece gençlerimize değil hanımlarımızın da mutlaka spor ve onun değişik fonksiyonları ile tanışması sağlıklı bir beden, sağlıklı bir aile ve sağlıklı bir toplum oluşmasına sporun mutlaka büyük katkıları vardır. Biz meseleye bu açıdan bakmaktayız. Sporumuzu toplumumuza bir kültürel faaliyet noktasında yerleştirmenin çabasını vereceğiz.  Herkesle el birliği yapacağız ve ilk başta Konyamıza spor kültürünün kazandırılması noktasında çabalarımızı göstereceğiz.

 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.