banner5

Konya Şeker 44'ten 39'a yükseldi

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından her yıl gerçekleştirilen Türkiye'nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu 2013 Araştırmasının sonuçları açıklandı.

Konya Şeker 44'ten 39'a yükseldi

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından her yıl gerçekleştirilen Türkiye'nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu 2013 Araştırmasının sonuçları açıklandı.

24 Haziran 2014 Salı 13:43
Konya Şeker 44'ten 39'a yükseldi

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından her yıl gerçekleştirilen Türkiye'nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu 2013 Araştırmasının sonuçları açıklandı. Sanayi Devleri arasında ilk 50'de 7 gıda şirketi yer alırken, ilk yüzdeki tek kooperatif şirketi Konya Şeker Türkiye'nin 39'uncu büyük şirketi oldu. Türkiye'nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu sıralamasında Konya'dan Konya Şeker ile birlikte 9 şirket yer alırken, Konya Şeker özel şirketler arasında 35'nci büyük olarak listeye girdi. İSO 500 listesinde ilk 50 içerisinde kendisine yer edinen ve istikrarını bozmayarak büyümesini sürdüren Konya Şeker , 2013 yılındaki cirosunu bir önceki yıla göre 334 milyon lira artırarak 1,781 milyon 169 liraya çıkararak ciroda yüzde 23,1'lik bir büyüme performansı sergiledi. Konya Şeker, bir önceki yıl yüzde  20.2'lik büyüme ile İSO 500'de 44. sırada yer almıştı. Bu yıl cirosunu 334 milyon lira artıran Konya Şeker son 15 yıldır istikrarlı bir şekilde büyümesini sürdürürken sanayi devleri arasında son iki yıldır basamakları 5'er 5'er çıkmasıyla dikkatleri üzerine çekti.  İlk 50 içerisinde 25 fabrikalı kamuya ait Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.'nin 2.746 milyon liralık satış hasılatıyla 18.sırada yer aldığı listede 39'uncu sıradaki Konya Şeker'den sonra şeker sektöründe faaliyet gösteren Kayseri Şeker de 101'nci sırada yer aldı. Konya Şeker ile birlikte yer alan Konya Merkezli 9 şirketin toplam satış hasılatı 4 Milyar 173 Milyon 380 Bin 185 TL oldu.

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, İSO 500 sıralamasında gurubun sadece Amiral Gemisi Konya Şeker'in ciro rakamlarının yer aldığını hatırlattı ve Konya Şeker dışında Kangal Termik Santrali, Panogro, Beta Ziraat, Panplast, Çobanyıldızı gibi filonun diğer gemilerinin de yolda olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: "Konya Şeker ile istikrarlı bir şekilde ilk 50 içinde sürekli yükselen bir performans sergiliyoruz. Konya Şeker'in ciro rakamlarına Panagro, Çobanyıldızı, Beta Ziraat, Panplast gibi diğer üretim şirketlerimizin ciroları dâhil değildir. Panagro herkesin malumu sadece Türkiye'nin değil dünyanın en büyük üretim kapasitesine sahip Et-Süt Entegre Tesisini bünyesinde barındıran şirketimiz. Keza, Beta Ziraat'ın bünyesinde Ham Yağ Fabrikamız mevcut. Çobanyıldızı Şirketimizin en büyük elektrik üretim santrali Kangal'ı 2013'ün 2'nci yarısında devraldık ve O'nun ciro rakamları henüz araştırmaya yansımadı. Panplast sulama sistemleri üreten bir şirketten PVC ve Korige Boru Üretim Tesisleri, Çuval Fabrikası ve Enjeksiyon ile Streç Film Üretim Tesisleri ile bir plastik sanayi devine dönüştü. Yani amiral gemimiz Konya Şeker yolu açtı peşinden bir filo yola çıktı. İnşallah üretimdeki ve satıştaki performanslarıyla önümüzdeki yıllardan itibaren ilk 500'de Konya Şeker bayrağını dalgalandıran kocaman bir filomuz olacak. Bizim büyümemiz, bizim üretimdeki büyümemiz üreticinin de büyümesi demektir. Bizim daha çok ürettirmemiz demektir. Konya Şeker son 13 yıldır istikrarlı bir şekilde yatırım yapıyor. Daha çok üretmek, daha çok ürettirmek için yatırım yapıyor. Bizim sloganımız belli, Konya Şeker ismini biz Türkiye'nin üreten gücü olarak tarif etmiştik. Bu bir inancın, iddianın ve hedefin ifadesiydi.  Biz o iddia ve inancın gereği olarak hedefimizi her yıl bir önceki yıldan daha çok üretmek olarak belirledik. Bu iddia ve inançla yola çıkıp, hedeflerimizi de birer birer gerçekleştirince İSO'nun her yıl açıkladığı listede Konya Şeker'in istikrarlı bir şekilde üst sıralara tırmanması da zaten doğal bir sonuçtur." Recep Konuk, Konya Şeker'in Türkiye Sanayisinin sadece belli bir coğrafi bölgede kurulu olursa gelişim gösterebileceği ya da başarılı olabileceği ezberini de, tarımsal sanayinin rantabl olmadığı yanılgısını da, çok ortaklı şirketlerle ilgili yanlış algıları da, kooperatif şirketlerin başarılı olamayacağı ön yargısını da son on yılda gösterdiği performansla yerle bir ettiğini, Anadolu'dan da, tarım sektöründen de sanayi devleri çıkabileceğini, kooperatif şirketlerin de başarılı olabileceğini tüm Türkiye'ye ispatladığını, bunun da İSO'nun açıkladığı sıralama ile teyit edildiğini belirtti.

HABER MERKEZİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.