banner5
banner68

Hedef yeniden Avrupa!

Konyaspor Başkanı Hilmi Kulluk Konya Yenigün Gazetesi’ne önemli açıklamalarda bulundu. Göreve geldikleri günden beri kurumsallaşma anlamında çok önemli hamleler yaptıklarını belirten Kulluk, “Yeni sezondan bizim de beklentilerimiz yüksek. Amacımız yeniden Avrupa’da ülkemizi temsil etmek” dedi

08 Eylül 2019 Pazar 14:09
Hedef yeniden Avrupa!

Spor Toto Süper Lig temsilcimiz Konyaspor büyük bir heyecan ve umutla yeni sezona başladı. Yeşil beyazlılarda yeni sezonun hedefi Avrupa olarak belirlendi. Teknik heyetten futbolculara kadar her ke­sim Avrupa hedefinin altını çizerken bağlayıcı açıklama Konyaspor Baş­kanı Hilmi Kulluk’tan geldi. Başkan Kulluk, “Yeni sezondan bizim de beklentilerimiz yüksek. Amacımız yeniden Avrupa’da ülkemizi temsil etmek” dedi.

Konyaspor’un son haftalarda ligde kaldığı tartışmalı bir dönemin ardından yönetimi devraldınız. 1 yıl sonunda da genel kurul kararı alarak, güven tazelediniz. Başkan seçildiğiniz günden itibaren yaşanan süreci ve geçen sezonu değerlendirebilir misiniz?

Konyaspor üst üste yaşadığı iki başarılı sezonun ardından hem mali, hem de sportif açıdan diğer Süper Lig takımları arasında önemli bir noktaya gelmişti. Mevcut durum sür­dürülebilir olsaydı bugün bambaşka şeylerden bahsediyor olabilirdik. İkinci kez Avrupa Kupalarına katıldı­ğımız sezonun başında çok sayıda transfer yapılması, takımın kimya­sının değişmesi ve transfer edilen isimlerin neredeyse tamamının takı­ma hiçbir katkı sağlamaması bunun­la birlikte kulübe getirdikleri mali yük bütün dengeleri alt üst etti.

Buna düşme korkusuyla, devre arasında kadro mühendisliğinden uzak bir tutum içinde yüksek maliyet­lerle yapılan transferleri de işin içine katarsak, sanırım durumu net bir şekilde özetlemiş oluruz. Biz göreve geldiğimizde hızla yapılması gere­ken işler vardı. Jens Jonsson birkaç gün sonra serbest kalıyordu. Hızla o konuyu çözdük. Ardından menajerle­rin dikte etmeye çalıştığı oyuncuları ve bu menajerleri kulübümüzden uzak tutarak, makul sayıda trans­ferler gerçekleştirdik. Konyaspor’u­muzun mali yapısını darmadağın edecek yüksek maliyetleri olan Samuel Eto’o gibi isimlerle yolları­mızı ayırdık. Aynı anlayışa bu sezon başında da devam ettik. Biz göreve gelmeden önce yüksek rakamlarla transfer edilen Adis Jahovic, Yata­bare gibi futbolculara hizmetleri için teşekkür ettik. Yeni bir standart ve ücret dengesi oluşturmak için devam etmek istediğimiz ama belirlenen rakamların üzerinde tekliflerle karşı­mıza çıkan futbolcularla da anlaşma sağlamadık.

Geçtiğimiz sezonun geneline baktığımızda hedeflediğimiz pua­nın biraz gerisinde kaldık. Ancak bir önceki sezona baktığımızda taraftar­larımıza düşme korkusu yaşatma­dığımız ve üst sıralar için mücadele verdiğimiz için mutluyuz. Daha iyisi olabilir miydi? Evet olabilirdi. Fakat kendi evimizde oynadığımız karşılaş­malarda skor açısından beklentileri karşılayamadık. Bunun hepimiz tara­fından bilinen çok önemli sebepleri vardı. Her şeyden önce geçtiğimiz sezon sıra dışı sakatlıklar nedeniyle kadro kurmakta zorlandık. Sezonun ikinci yarısından itibaren neredeyse ideal 11 ile üst üste iki maç sahaya çıkamadık. Kadro derinliği geniş olmayan takımlarda bir futbolcunun bile ne kadar önemli olduğunu düşü­nürsek, biz her hafta cezalı ve sakat futbolcularımız nedeniyle 5-6 eksikle müsabakalara çıkmak zorunda kal­dık. Bu durum sezonun sonuna kadar devam etti. Böyle bir ortamda tüm bu parametreleri bir araya getirdiğimiz­de sezonu 8. sırada tamamlamak bizim için önemliydi.

İlk sezonunuzda Konyaspor’un kurumsallaşması, tesisleşme ve taraftar ile uyumlu projelerle öne çıktınız. Geride kalan zaman zarfında yapılanları ve kulübün geldiği noktayı özetleyebilir misiniz?

Göreve gelmemizin hemen ar­dından yaptığımız toplantılarda ön­celikli olarak Konyaspor kulübünün her alanda temsil kabiliyetini yüksel­tebilmek için adımlar attık. Özellikle, profesyonel takımımızın çalışma ve yaşam alanlarını standartların üzeri­ne çıkardık. Özellikle sezon bittikten sonra yoğun bir çalışma temposuyla Kayacık tesislerimizi mükemmel de­nilebilecek bir hale getirdik. Burada aklınıza gelecek gelmeyecek hiçbir ayrıntıyı göz ardı etmedik. Isınma, ısıtma, aydınlatma vb tesisatların hepsi elden geçirildi, neredeyse sı­fırdan yeniden ve çok daha güçlü çok daha ekonomik bir şekilde hizmete sunuldu. Teknik heyetimizin görüş­leri alınarak tesisin yapılaşmasıyla ilgili önemli değişikliklere gidildi. Mümkün olduğunca hepimizin he­defi Kayacıkta futbolcularımızın daha uzun zaman geçireceği bir ortam oluşturmak. Bunun için çeşitli proje­leri kısa zaman aralıklarıyla hayata geçirmeyi düşünüyoruz. Futbolcu­larımız ne kadar bir arada zaman geçirirlerse aralarındaki bağ o kadar artacak ve bu sahaya yansıyacak. Bunun için uzun süre vakit geçire­cekleri çalışma ve yaşam alanlarını Türkiye standartlarının üzerine çıkar­dık. Sahalarımızın bakımları çevre düzenlemelerini eksiksiz yaptık. Rekreasyon alanları oluşturduk.

Tabi sadece Kayacık değil, Zafer ve Tatlıcak tesislerimize de önemli yatırımlar yaptık. Daha önce pilot takımımız 1922 Konyaspor’umuzun kullandığı Tatlıcak tesislerimizi ta­mamen futbol akademimizin hizme­tine sunduk. Tesisi baştan aşağıya yeniledik. Tribün altlarında kullanıl­mayan atıl vaziyetteki odaları faal duruma getirdik. U17- U19 ve diğer takımlarımızın maçlarını burada oy­nayabilecek duruma getirdik. Tatlı­cak tesislerimiz an itibariyle herhan­gi bir Süper Lig takımının kalacağı antrenman ve kamplarını yapacağı bir düzeye getirilmiştir. Eğer alt ya­pıdan futbolcu çıkarmayı hedefliyor­sak önce onlara yatırım yapmalıyız. Yönetim Kurulu olarak sözde değil fiiliyatta altyapımıza sahip çıkarak onların mevcut şartlarını iyileştirerek verimli geri dönüşler alabileceğimi­ze inanıyoruz. Çocuklarımıza onların değerli olduklarını hissettirmek isti­yoruz. Özgüvenlerini ve aidiyetlerini artırarak Konyaspor’a hizmet etme­lerinin yolunu açıyoruz. Kısa süre içinde yaptığımız yatırımların sonuç­larını alacağımızı düşünüyoruz.

Diğer taraftan Zafer tesislerimi­zin durumu iç açıcı değildi. Orayı da baştan sona yaşanabilir bir hale getirdik. 2005’ten beri kullanılan ancak ekonomik açıdan kulübe külfet getiren ısınma, ısıtma ve aydınlatma sistemlerini bugünün imkânlarıyla yeniledik. Burayı 1922 Konyaspor’u­muzun hizmetine sunduk.

Tesislerimizde madde madde neler yapıldığını yazmaya kalksak inanın sayfalar dolusu bir kitap çıkar karşımıza. Sizlerin de bildiği üzere bu çalışmalarımızı sezon içinde peri­yodik olarak bir kitap haline getirdik ve tüm gelişmeleri sizin kanalınızla kamuoyu ile paylaştık, paylaşmaya da devam edeceğiz. Konyaspor’un her bir kuruşunun nereye nasıl harcandığını kamuoyunun bilmesi açısından bu şeffaflığa son derece önem veriyoruz.

Stadyuma gelince…

Mescitler, tuvaletler, kulüp idari binası, riyaset locası, çimlerin değiş­tirilmesi, elektronik aksamla ilgili fa­aliyetler, localar, yedek kulübelerin­deki koltukların değiştirilmesi, kuzey ve güney tribünlere sabit, dayanıklı koltukların yaptırılması, yayıncı ku­ruluş için dinlenme odasının hayata geçirilmesi, passo lig gişelerinin kaldırılıp kurumsal kimlikle yeniden hizmete açılması, stadyum ve mü­zemizin internet üzerinden gezile­bilmesi vb birçok alanda çalışmalar gerçekleştirdik.

Bu icraatları kendi imkân ve öz kaynaklarımızla hayata geçirdik. Di­ğer taraftan özellikle stadyumumu­zun yıpranan zeminin değiştirilmesi hususunda çok kıymetli büyükşehir belediye başkanımız Uğur İbrahim Altay’ın, Tatlıcak Tesislerimizin çev­re düzenlemesi ve önümüzdeki gün­lerde yapımına başlanacak sentetik sahanın kulübümüze kazandırılması konusunda büyük emekleri olan Ka­ratay Belediye Başkanımız Hasan Kılca’ya teşekkür ediyoruz.

Konyaspor yeni bir sezona başladı. Önümüzdeki sezondan taraftar ve camianın beklentisi büyük. Yeni sezondan sizin beklentileriniz nelerdir? Konyaspor’un bu sezonki nihai hedefi nedir?

Konuya taraftarın bir numaralı gündeminden başlayalım. Transfer yapmak çok kolay, parayı verirsin istediğin futbolcuyu getirirsin. Fakat bunu yaparken koskoca bir şehrin ve kulübün geleceğini ipotek altına ala­mazsın. Bizin yönetim kurulu olarak bu şehrin ve bu takımın geleceğini düşünmek gibi önceliklerimiz var. Elbette saha içinde de sportif anlam­da başarıyı yakalamak için elimizden gelen gayreti gösterdik. Orada güçlü olmamız ve ligin üst sıralarını zorla­mamız bizi maddi açıdan da rahatla­tacak. Ancak yayıncı kuruluş ile TFF arasında gerçekleşen görüşmeler kısa bir süre önce neticelendi. Bi­zim gelirimizin büyük bir bölümünü yayıncı kuruluştan gelen meblağlar oluşturuyor. Öte yandan Finansal Fair Play çerçevesinde Türkiye Fut­bol Federasyonu’nun sezon başla­madan önce kulüplere uyarıları oldu. Bu prensipleri aşan kulüplere TFF puan silme cezası başta olmak üzere bir takım yaptırımlar uygulayacak. Dolayısıyla parayı her zamankinden daha iyi yönetme mecburiyetimiz var. Bu sezon taraftarımızın beklen­tilerinin farkındayız. Takımımız için ne gerekiyorsa yapacağız. Diğer kulüplerde de benzer sorunlar var. 15-16 futbolcuyla sezon açan takım­ları görüyoruz. Çok şükür geçtiğimiz sezondan hazır vaziyette sözleşme­leri devam eden çok sayıda futbol­cumuz vardı. Hatırlanacağı üzere göreve gelir gelmez iç transferde birçok oyuncumuzla sözleşme uzat­tık. Şimdi diğer takımlara oranla bu konuda biraz daha rahatız. Transfer dönemi bitmeden uygun şartlarda ve maksimum verimle kadromuza katacağımız isimleri değerlendirdik. Yeni sezondan bizim de beklentileri­miz yüksek. Amacımız yeniden Avru­pa’da ülkemizi temsil etmek.

Geçmiş dönemlerde temeli atılan 100. Yıl Vizyonu’nu önemsiyor musunuz? 100. Yılda şampiyonluk Konyaspor açısından gerçekçi bir hedef midir?

100. yılda şampiyon olabilmek hepimizin arzusu. Kim istemez ki; ama bu hedeflere yürümek için ayağımızı yere sağlam basmak zo­rundayız. Öncelikle iki kez Avrupa’ya giden ve mali yapısını düzelten Kon­yaspor’un sadece bir sezonda yerle yeksan olan mali yapısının düzeltil­mesi gerekiyor. Önce inşallah bunu düzelteceğiz, sonra daha gerçekçi hedefler koyacağız. FFP kriterleri sonrasında Anadolu takımları düz­gün yönetilebilirse muhakkak kısa dönem içinde İstanbul dışından bir takım şampiyonluğu göğüsleyecek­tir. Bu neden Konyaspor olmasın. Kurumsallaşmasını neredeyse ta­mamlamış, herkesin gıpta ile baktığı bir kulüp haline gelen Konyaspor’un yakın gelecekte şampiyonluğu asla sürpriz olmayacaktır. Ancak yukarıda da önemle izah etmeye çalıştığım gibi paranın yönetimini maksimum düzeyde dikkat ve doğru tercihler­le yapmak zorundayız. Buna bir de sportif başarıları ekleyebilirsek 100. Yılda çok daha güçlü ve ligin zirvesi­ne doğru emin adımlarla yürüyen bir kulüp hüviyetinde olabiliriz.

Bu tür durumlarda asıl hedef Süper Lig’de kalıcı bir kulüp ola­bilmektir. Asansör takım diye tabir edilen tanımlamalar artık Konyaspor için kullanılmamalı. Sürdürülebilirlik ana gayemiz olmalı. Eğer bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da teknik heyetimize, futbolcularımıza, profesyonellerimize taahhütlerimi­zi zamanında yerine getirebilirsek Konyaspor gerçek manada öncelikli olarak tercih edilen kulüpler arasın­da yerini sağlamlaştıracaktır. Dola­yısıyla hem kulüp yapımıza uygun hem de çok daha nitelikli isimleri kadromuzda görebileceğiz.

Kısacası şampiyonluk güzel bir hedef ve bunun için elimizden gelen bütün gayreti sarf edeceğiz. Ama önümüzdeki süreci iyi yönetmemiz ve 100. Yıla Konya’nın bütün dina­miklerinin tam desteğiyle bugünden hazırlanmamız gerekiyor. Bu sadece Konyaspor yönetiminin yapabileceği bir konu değil. Topyekûn destekle ulaşılamayacak hedef yoktur.

Yönetimin bugüne kadarki eylem ve söylemleri bir plan dahilinde hareket edildiği imajını uyandırıyor. Hilmi Kulluk yönetiminin Konyaspor tahayyülü nedir? Bir gün başkanlıktan ayrıldığınızda geride nasıl bir yapı bırakmak istiyorsunuz?

Konyaspor’da görev alan yö­netimler arasında belki de en çok yönetim kurulu toplantısı gerçekleş­tiren ekip biziz. Her toplantıda Kon­yaspor’un A’dan Z’ye bütün sorunları en ince ayrıntısına kadar tartışılır ve çözüm bulana kadar o konu kapa­tılmaz. Dolayısıyla attığımız bütün adımlar o toplantılarda en ince ya­rıntısına kadar konuşur hesap edilir ve hayata geçirilir. Başından itibaren şeffaflık politikamız gereği hem Kon­yaspor’da yaşananları camiamızla paylaştık hem de en önemlisi hayal satmadık. Gerçekleri hep olduğu gibi bütün ayrıntılarıyla sizlerle paylaştık. Yönetimi bıraktığımızda her şeyden önce bütün camia arkamızdan şunu söyleyecek buna bütün kalbimle inanıyorum. ‘Hilmi Kulluk ve yöne­timi Konyaspor’un tek kuruşunu dahi heba ettirmemiştir. Kendisine ver­diğimiz emaneti layıkıyla korumuş kollamış ve halel getirmemiştir.’ Bu benim ve yönetim kurulu üyelerimiz için olmazsa olmazımız. Diğer ta­raftan her şeyden önce Futbol Aka­demimizden çok ümitliyim. Oradan birçok futbolcuyu yakın gelecekte A takımımızda görebileceğimize ina­nıyorum. Profesyonel takımımızın konuşlandığı tesislerimizi de yeni projelerle bambaşka bir düzeye ta­şımak istiyoruz. Sportif açıdan ise hedeflerimiz belli. Bu süreç içinde tek hedefimiz Konyaspor’un mevcut başarısının üzerine koymak ve şehri­mizi çok daha önemli organizasyon­larda temsil etmek istiyoruz.

Yeni sezonda taraftarın heyecanı yüksek. Kombine satış rakamları da bu durumun bir göstergesi. Hem yeni sezon ile ilgili hem de genel olarak taraftara ve camiaya vermek istediğiniz mesajlar nelerdir?

Biz kendi bildiğimiz en doğrusu­dur ve bunun dışındaki düşünceler bizim için önemli değildir diyen ve bu doğrultuda hareket eden bir yö­netim olmadık. Eleştirileri, önerileri, projeleri önemsedik, taraftarın sesi­ne kulak verdik. Bize gelen düşünce­leri oturup konuştuk ve bize makul, mantıklı gelen her türlü girişimi, öneriyi destekledik. Bundan sonra da aynı şekilde hareket etmeye devam edeceğiz. Taraftarı önemsiyoruz çün­kü; onların tribündeki varlığı, gücü sahayı direkt etkiliyor. Geçtiğimiz sezon uzun süre iç sahada üç puan alamadık. Taraftarımızın tribünde daha güçlü yerini alması muhak­kak bu dengeleri etkileyecektir ve olumlu anlamda katkı sağlayacaktır. Tabi bunun diğer tarafı da mümkün. Takım ya da ferdi olarak zaman za­man futbolcularımız beklentilerin altında performans sergileyecektir. Çünkü her futbolcunun aynı grafikle üst düzey futbol oynaması mümkün değil. Dünyanın en iyi futbolcu dahi olsanız zaman zaman vasatın bile altına düşebilirsiniz. İşte bu dönem­lerde taraftarımızın daha çok teknik heyetimizin ve futbolcularımızın ya­nında olmasını istiyorum. Hepimiz hata yapıyoruz. Bu tür durumlarda futbolculara olumsuz baskı yapmak yerine motive etmek sahadaki fut­bolcuya daha büyük sorumluluklar yükleyecektir. Bu ayrımı bu sezon yapacağımıza ve sahada Konyaspor forması için ter akıtan futbolcularımı­za hep birlikte tam destek vereceği­mize eminim. Bunu gerçekleştirelim desteğimizi esirgemeyelim ve geri kalanını sahada futbolcularımıza bı­rakalım. Takımımız muhakkak sezon sonunda bizleri hak ettiğimiz yere taşımış olacaktır. Biz taraftarımıza teknik heyetimize futbolcularımız güveniyoruz.

Onların da bize inandığını gü­vendiğini biliyoruz. Biz bize yeteriz. Gerisinin çok önemi yok.

YUNUS ALTINBEYAZ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner49

banner52