banner5

Beşiktaş'ta radikal kararlar!

Kulüp başkanı Orman: "Bir projesi, cesareti olan varsa çıkar aday olur"

Beşiktaş'ta radikal kararlar!

Kulüp başkanı Orman: "Bir projesi, cesareti olan varsa çıkar aday olur"

06 Mayıs 2013 Pazartesi 07:21
Beşiktaş'ta radikal kararlar!

Beşiktaş Kulübü Olağanüstü Tüzük Değişikliği Genel Kurul Toplantısı başladı.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, mevcut tüzüğün Beşiktaşlıları memnun edecek durumda olmadığını, bu nedenle de tüzükte bazı değişiklikler yapılması mecburiyeti doğduğunu söyledi.

BJK Akatlar Spor ve Kültür Kompleksi'nde gerçekleştirilen Beşiktaş Kulübü Olağanüstü Tüzük Değişikliği Genel Kurul Toplantısı'nda söz alan başkan Orman, mevcut tüzüğün seçilenlere büyük serbestlikler tanıdığını ifade ederek, "Kimse unutmamalıdır ki şu anda Beşiktaş yönetimi için en rahat çalışılacak tüzük, bu tüzüktür. Bu tüzük her şeyi yapmaya bize müsaade etmektedir. Yeni tüzük radikal kararlar içermektedir. Yeni tüzükte ibra edilmeyen yönetimin 30 gün içinde seçime gitme zorunluluğu, herkesin kendi döneminin harcamalarını yapabilmesi ve başkanlık süresinin sınırlandırılması gibi konular vardır" ifadelerini kullandı.

Kimsenin genel kurul önüne getirmeye cesaret edemediği yeni tüzüğü gündeme getirdiklerini savunan Orman, "Art niyetli fikrimiz olsa, mevcut tüzük bize her kolaylığı sağlamaktadır. Tek amacımız, en doğru şekilde genel kurulun mutlak hakimiyeti olan bir tüzük oluşturmaktır" diye konuştu.

-Seçim konusu-

Yeni tüzük taslağında seçimlerin mayıs ayında yapılması konusuna da değinen Fikret Orman, derneklerin olağanüstü toplantı yapmasının, olağan toplantı yükümlülüğünü ortadan kaldırmayacağı yönünde hükümler bulunduğunu belirtti.

Orman, hızlıca genel kurulu yapma durumlarının bulunduğunu ifade ederek, ''Kanunlar gereği yapılması gereken bir şeydir. Bizim amacımız da en kısa sürede, hızlı bir şekilde oluşturduğum yönetim kurulunu revize etmektir. Buraya daha katkı sağlayabilecek arkadaşlarımızla beraber, gelecek hafta başlayacak stat yatırımımızla birlikte yeni bir yönetime zaman tanımaktır" şeklinde görüşlerini aktardı.

"Seçim korkulacak bir şey değildir" diyen Orman, "Bir projesi, cesareti olan varsa çıkar aday olur, bu genel kurulun karşısından kaçılacak bir durum değildir" ifadesini kullandı.

Tüzüğün yüzde 95'inin komite tarafından hazırlandığını anlatan başkan Orman, yeni tüzükte değiştirilmesi düşünülen denetleme kurulu üye sayısının 3 yerine 5 olması, aynı kurulun ibrası, üyelik konusunda da yüzde 5 kısıtlama gibi maddelerde ısrarlarının olmadığını kaydetti.

"Kongreden korkmayın"

Yönetim olarak kongreye gitmek için bu çalışmaya ihtiyaçları olmadığını kaydeden başkan Orman, şöyle konuştu:

"Dernekler masasından aldım. Kongreye gideceğim. Kongreden korkmayın. Beşiktaş'ın şubat ayında mutsuz olacağını düşündüğünüz için mi bu şekilde karar veriyorsunuz? Gelin aday olun. 2014 yılının ocak ayında seçim olacak. O dönemle bu dönem arasındaki fark ne? Kötü gittiğinde mi aday çıkaracaksınız?"

Aidat ücretlerinin kendisinin genel kurulda yaptığı konuşmanın ardından bin 200 liraya indiğine dikkati çeken siyah-beyazlı kulübün başkanı, "Siz indirmediniz, benim genel kurulda yaptığım konuşma üzerine inmiştir. Aidatların affedilmesini ben istedim. Yüzlerce mektup geliyor. Çok önemli insanlardan geliyor. Aidatlarını ödeyemediklerini, üyeliklerinin devam etmesini istedikleri yönünde mektup geliyor. Kararı genel kurul veriyor. Önüne getirdik. Bu mu suç? Lütfen seçim ve gövde gösterisine dönüştürmeyelim" ifadelerini kullandı.

-Maddeler tek tek görüşülüyor-

Toplantıda değişiklik için üyelerin önüne getirilen maddeler tek tek görüşülerek karara bağlanıyor.

Görüşmeler sırasında üyelerin önergeleri de değerlendirmeye alındı ve buna göre maddeler oylamaya sunuldu.

Bu arada, kulübün renkleri, bayrağı ve arması maddesinde bir üyenin armaya kartal görseli eklenmesi talebi, üyeler tarafından kabul edildi.

-Levent Erdoğan tribünde-

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman ile tüzük değişikliği konusunda ters düşen yönetim kurulu üyesi Levent Erdoğan, yöneticilere ayrılan bölümde oturmadı.

Erdoğan, delegelerin oturduğu tribünlerde toplantıyı takip etti.

-Üyelik başvurusu konusundaki görüşmeler uzadı-

Tüzük değişikliği toplantısında en uzun görüşmelerden biri üyelik başvurusu konusunda oldu.

Bu maddenin "Üyelikte 5 yılını dolduran dolduran her bir üye, 1 takvim yılı içinde en fazla 10 aday üyeyi takdim edebilir. Kulübe her yıl alınacak üye sayısı, bir önceki yıl sonu (31 Aralık) itibariyle üyeliği devam eden üye sayısının yüzde 5'inden fazla olamaz. Açık kalan kontenjan miktarı bir sonraki yıla aktarılamaz. Bir önceki yılın üye sayısının yüzde 5'inden fazla üyelik başvurusu olduğu takdirde, başvuru tarih ve sıra numarasına göre üye girişleri yapılır; fazla başvurular öncelikli olarak değerlendirilmek üzere bir sonraki yıla aktarılır" şeklindeki e fıkrası yönetim kurulunun önerisiyle 10. maddeden çıkarıldı.

-Bazı üyeler salonu terk etti-

Üyelik başvurusu ile ilgili 10. madde nedeniyle toplantıda sert tartışmalar yaşandı.

Bu madde birkaç kez oylamaya sunulunca lehte ve aleyhte oy kullananlar tepki gösterdi. Bazı üyeler "Rezalet" diye tempo tuttu. Son oylama sonunda 60'a karşı katılanların çoğunluğunun oylarıyla maddenin kabul edildiği açıklandı.

Oylamanın sonunda aleyhte oy kullanan ve aralarında Beşiktaş Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Levent Erdoğan'ın da bulunduğu bazı kişiler salondan ayrılmak üzere hareketlendi. Ancak Erdoğan'ın bir süre sonra yerine döndüğü görüldü.

Bu arada bazı üyeler "Divan istifa" şeklinde bağırdı. 

-Toplantıda gerginlik-

Genel kurul toplantısında üyelerden Ali Rıza Dizdar ile Cengiz Sarıkaya arasında gerginlik yaşandı.

Üyelik başvurusu konusunda görüşlerini açıklamak üzere kürsüye gelen Sarıkaya, Dizdar'a yönelik eleştirilerde bulundu. Geçmiş yıllarda kira gelirlerinin kırdırılmasıyla ilgili toplantıyı yöneten Ali Rıza Dizdar'a bu yönde eleştirilerde bulunan Sarıkaya'ya, Dizdar sert tepki gösterdi. Diğer üyeler araya girerek Dizdar'ı sakinleştirdi.

Öte yandan, tüzük değişikliği toplantısına saat 12.00 itibariyle bin 425 kişinin katıldığı açıklandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.