banner5

Alzheimer tehlikesine dikkat çektiler

Nöroloji uzmanları, Türkiye'de 85 yaşın üzerinde her 2-3 kişiden birinin Alzheimer tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, vatandaşları kolesterolden uzak durulması, bol yürüyüş yapılması, sebze meyve ağırlıklı beslenilmesi ve depresyondan uzak durulması gerektiği konusunda uyardı. 

Alzheimer tehlikesine dikkat çektiler

Nöroloji uzmanları, Türkiye'de 85 yaşın üzerinde her 2-3 kişiden birinin Alzheimer tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, vatandaşları kolesterolden uzak durulması, bol yürüyüş yapılması, sebze meyve ağırlıklı beslenilmesi ve depresyondan uzak durulması gerektiği konusunda uyardı. 

19 Aralık 2018 Çarşamba 14:27
Alzheimer tehlikesine dikkat çektiler

Medicana Konya Hastanesi Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Büyükgöl, unutkanlık şikayetinin toplumda çok fazla görülen bir şikayet olduğunu söyledi. Yrd. Doç. Dr. Büyükgöl, "Polikliniğe de bu şikayetle başvuran hasta sayısı oldukça fazladır. Her yaş grubundan hasta bu şikayetle başvurmakta. Yani 20'li yaşlarda da hasta ben unutuyorum diye gelebiliyor, 60'lı, 70'li yaşlarda da hasta ya da hasta yakını ben unutuyorum ya da bu hasta unutuyor diye bu şikayetle gelebilmekte. Tabii unutkanlığın bir çok sebebi vardır ama bu unutkanlığı sorgulamak gerekiyor. Hangi yaş grubunda olduğu, neleri unutup unutmadığı, şikayetlerinin ilerleyip ilerlemediği ve bu unutkanlığın günlük yaşamını etkileyip etkilemediği dikkatle sorgulanması gerekiyor. Bazı unutkanlıklar bazı vitaminlerin eksikliğinden, troid ya da fonksiyon testlerindeki bozukluktan da kaynaklanabiliyor. Ya da B12 eksikliği gibi bazı vitamin eksikliğinden de kaynaklanabilmekte. Aynı zamanda günlük yaşamın koşuşturmacası, yoğunluk, yeterince konsantre olamamak, bazen bu durum da hastalarda unutkanlık gibi algılanabilir, unutkanlık şikayeti diye bize aks ettirebiliyorlar. Unutkanlığın yaşı ve diğer bulgularla birlikte değerlendirilmesi önemli" dedi. 

İleri yaşlarda Alzheimer hastalığın görülme sıklığının arttığını vurgulayan Doç. Dr. Büyükgöl, "65 yaş üzerinde her 100 kişiden 10'unda bu hastalık görülürken, 85 yaşın üzerinde neredeyse her 2-3 hastadan birinde Alzheimer görülebilmekte, bu oran katlanarak artmakta. Bazen hasta yakınlarıyla birlikte geliyor unutkanlık şikayetini belirtmek için. Bu süreçte tabii ki tanımızı netleştirdikten sonra ilaç tedavilerine başlıyoruz. İlaç tedavisiyle o unutkanlık sürecini geciktirmeye çalışıyoruz ama Alzheimerin kesin bir tedavi şekli yok. Yaptığımız tedavi ise süreci biraz durdurmakta" ifadelerini kullandı. 

‘BU UNUTKANLIĞI DAHA ÇOK HASTA YAKINLARI FARK EDER’ 

Nöroloji Uzmanı Dr. Faik İlik ise hastalığın belirtilerinden bahsetti. Uzm. Dr. İlik, ilk başlangıç belirtilerinde hastaların daha önceden rutin yaptığı şeyleri yapamaz olduğunu ifade ederek, "Öğrenmede güçlük çekerler. Günlük hayatta bazı basit işleri yaparken bazı zorluklarla karşılaşırlar. Eskiden kolayca yapabildiği şeyleri artık daha zor yaparlar. Eskiden kolayca öğrenebildiği bir çok olayı, bir çok kendisi için günlük yaşamına etki eden durumu eskisi gibi öğrenemez duruma gelirler. Bir de bu hastalarda unutkanlık meydana gelir. Buradaki unutkanlık, şundan dolayı önemlidir, daha çok hasta yakınları fark eder bu unutkanlığı. Çevresinde yaşadığı, eşi, çocukları, bunlar hastaların unutkan olduğunun daha çok farkına varırlar" diye konuştu. 

Nöroloji Uzmanı Dr. Faik İlik, Alzheimerin başladıktan sonra ilerleyici bir hastalık olduğunu belirtti. Uzm. Dr. İlik, kolesterolden uzak durulması, bol yürüyüş yapılması, sebze meyve ağırlıklı beslenilmesi ve depresyondan uzak durulması gerektiğini, bunlara dikkat edilmesinin, ileride Alzheimer olmamak açısından önemli olduğunu söyledi. 

İHA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.