banner5
banner68

70.yılını kutlayan NATO bu yılda devleri Londra’da buluştuyor. NATO‘nun temel hedefi üye bulunduğu devletlerce milli güvenliği sağlamak ve ortak çıkarlar üzerine hamleler yapabilmektir. Çıkarları bağlamındaki ilk basamağı terörizm, siber güvenlik, son dönemde en çok Türkiye’yi ilgilendiren Suriye sorunsalı ve devamında Türkiye için önem arz eden terör koridorudur.

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı konsey Londra’da gerçekleşiyor. Toplantı boyunca Türkiye’nin bahsini açacağı konular Dünya Çapında ses getirecek mahiyette ve tam anlamıyla NATO‘nun açılımıyla denk düşen milli güvenlik sorunudur.

NATO 70 yılını geride bırakırken, Dünya tarihinin seyrini değiştiren Suriye iç savaşı da 9. yılını geride bıraktı…

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve ABD Başkanı Trump NATO görüşmelerinden önce biraraya gelmiş ve Macron “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti “açıklaması herkesi şaşırtmaya yetmişti. Ardından aldığı tepkilere rağmen sözlerimin arkasındayım diyen Macron öncelikle işe terörizmin tanımının yapılmasıyla başlanması gerektiğini söyledi.

Türkiye ve NATO görüşmelerinin sert geçeceği şimdiden esen rüzgarlardan belli …

Ulusal güvenlik için çok büyük önem arz eden terör koridoru ve sığınmacılar Türkiye’nin gündeme getireceği ana başlıklarından olup dünyanın gözünün diktiği yer altı petrol kaynaklarının göbeğidir.

Aslında yapılması gerekenler başlığı altında Macron’un söyledikleri üzerinden gidilmesi belki de doğru bir sonuca varmamıza yardımcı olacaktır. Aynı masa etrafında toplanan insanların terör tanımları ortak olmak zorundadır. Lakin en büyük ortaklık düşman ortalığıdır…

Bu zirve tüm bunların konuşulması için hem ortak hem de büyük bir fırsattır. Türkiye’nin bahsedeceği olaylar tüm kamuoyunun önünde yapmış olduğu şeylerdir. Neredeyse dünyanın hiçbir yerinde emsaline rastlanmayan asker gücünü sonuna kadar kullanmak, sığınmacılara milyon dolar bütçe ayırmak.

NATO’ya üye bulunan diğer devletler bu olayların yaşanmasına sadece seyirci kalırken Türkiye topyekun hem savaşı durdurmaya, hem terör koridorunu engellemeye, hem de sığınmacılara kapılarını ardına kadar açmıştır. Peki bu direniş kime karşı?

Yine aynı masa etrafında oturduğu insanlara karşı. Büyük balık küçük balığı yer politikasıyla NATO da aradan çekilince yıllardır olanlar oluyor. Tüm bu olanlara bir dur verilmezse ya çok büyük bir dünya savaşı kapıda ya da etkisi yıllarca sürecek olan soğuk savaş dönemi kaçınılmaz olacaktır. Görüşmeler boyunca ülke olarak geri durmayacağımızdan emin olup, kimseden destek beklemediğimizi de belirtmek istiyorum fakat bizim destek beklemememiz onların köstek olmasına izin veriyor galiba kiminle dost olmazsak ilk onunla düşman oluyoruz.  Saraylar da, Meclisler de, görüşmeler de her ne kadar stratejik olursa olsun halkın arasında ki savaş, Türkiye’ye uzanan namlular gayet düşmanca ve küstahça. Her şey bir gün son bulur mu bilmiyorum ama onlar vurdukça biz söndürmeye biz söndürdükçe de onların yakmaya devam edeceklerini pek tabii biliyorum.

Ülke olarak NATO’nun beyin ölümünün gerçekleşip gerçeklemediğine hep beraber toplantılar sonucunda karar vereceğiz, eğer ki o ölüm gerçekleştiyse çekinmeden NATO’yu gömmeyi de bilmemiz gerekir. Öfkeyle kalkmak değil bahsettiğim şeyler, sadece protokollerde kalmış ve zaman zaman toplantılar yapıp gündeme gelen bir kurumun gerçek savaşlara gücü yetmez eğer ki yetiyorsa bu gücünü bugün ki Suriye’de olanlardan esirgememesi gerekir, lakin kurum 70 yıllık savaş 9 yıllık söylediğim gibi büyük balık küçük balığı yer…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
gonyalı 2019-12-06 09:21:10

NATO uluslararası terör örgütüdür. Nokta.

banner49

banner52