banner5
banner68
Merhaba değerli okurlarım,
Bu günkü konumuzda küreselleşen dünyamızda etkisinde kalarak yozlaşan kültürümüzden bahsedeceğim.
Tabiiki küresel dünyaya ayak uydurmak teknolojik gelişmeleri takip etmek ve yararlanmak toplum olarak Bizim de görevlerimiz arasındadır.Fakat dikkat etmemiz gereken çok önemli hususların olduğunu unutmamamız gerekir.Malüm dünya dediğimiz zaman çok çeşitli kültürlerin inançların örf ve adetlerin yaşandığı çok geniş bir kültürler manzumesi olduğunu bilmemiz gerekir.Küreselleşeceğiz derken kendi örf ve adetlerimizi gelenek ve göreneklerimizi kaybederek yerine başka örf ve adetleri koymanın da bir anlamı yoktur, kimliğimize ve kültürümüze sahip olmak ve yaşatmak geleceğimiz açısından çok önemli bir görevimizdir.En büyük tehlike burada başlar.Yozlasma dediğimiz bu farklı kültürel alıntılar toplumumuzu farklı yönlere götürerek bizi bizden koparır.
Günümüz dünyasında geçmişine sahip kültürüne sahip çok ülkeleri görmek mümkündür bizde kendi kültürümüzü geliştirerek onu yaşatmalıyız.Örneğin günümüz japonyası halen daha çatal yerine iki değnekle pilav yiyor yaşantıları yıllar öncesinin Japonyasını yaş atmasına rağmen dünya teknolojisinde kendisinden söz ettirmesini de bilecek kadar küreselleşmeyi takip etmektedir.
Maalesef Bizler toplum olarak kendi göreneklerimize bu derece hassasiyet gösterdiğimizi söyleyemeyiz.
Elbette ki bu yozlaşma ile teknolojik gelişmeleri doğru anlayamadığımız ve yerinde Kullanmadığımız bir gerçektir.Cep telefonları çıktı çocuklara oyuncak diye aldık ve atari gibi kullanıldı Telefonun ana gayesi bu mudur.Televizyonlar çıktı sinema seyreder gibi bakmak için seyredildi. televizyonun gayesi bu mudur.Seyredilen yayınlar diziler konuşmalar tamamen gerekli olan konuların dışında bizleri yozlaştırır edep ve ahlakımızıa
 uymayan, kültürümüze yakışmayan konuları içeren diziler ve programlar yayınlanarak insanlarımızın kafalarını bulandırarak meşgul etmekte ve yozlaştırmaktadır..Bunun yanında yanlı taraflı yapılan programlar ise daha başka bir sorun.Televizyon yayınlarının amaçlarının bunlar olmaması gerekir.
Ayrıca alınan kültürlerin bize yakışmıyor olduğunu, edep ve adabımızın dışında olan kültürler olduğunu görüyoruz.
Toplum olarak millet olarak Türk milleti çok asil çok köklü görenekleri olan soylu bir millettir.Bir zamanlar dünyaya örnek teşkil ederken şimdi bunların bozulmalarını hiç istemiyoruz.
Cocuk cinayetleri ,kadın cinayetleri istismarlar neyin nesi bu milletin kültüründe böyle aşağılık kültürler yoktur.Bu toplum içerisinde bu tür olaylara meydan verilmemesi ve önlenmesi için her türlü ahlaki ve manevi değerlerimize sahip çıkılması gerekir.Mutlu huzurlu ve başarılı bir gelecek istiyorsak millet olarak buna mecburuz.Bir aileye veya bir ferdine düşen gözyaşı unutmayalım ki bu milletin hepsini ıslatır.
Kültür ve ahlakımıza sahip çıkamıyorsak, ezilmi, aşağılanmış, yoksul kalmış,  sömürülmüş toplumlardan ne farkımız kalır.
Selam ve saygılarımla.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner49

banner50