banner5
banner68

Arı sütü 6-12 günlük genç işçi arıların başlarındaki salgı bezlerinden salgılanan, besin değeri oldukça yüksek, beyaz renkli, peltemsi, hafif acımtırak, asit yapıda (pH=5) bir arı ürünüdür. Kreliçe arı olarak bilinen ana arının tek besin kaynağıdır. İşçi arılar ortalama 45 gün yaşarken, arı sütü ile beslenen kraliçe arının 10 yıla kadar yaşayabildiği bilinmektedir. Arı sütü yüksek besin değerine sahip; gençleştirici ve onarıcı etkilere sahiptir. Ayrıca kraliçe arının doğurganlık oranı oldukça yüksektir.  Bir günde kendi ağırlığının yaklaşık iki katı kadar yumurta bırakır. Bu güçlü besleyici etkiye sahip olan arı sütünün insanda da faydalı etkiler yarattığına yönelik araştırmalar mevcuttur. 

Arı sütünün bileşiminin çok büyük kısmını (yaklaşık %66) su ve sulu maddeler oluşturur. Su içeriğinin fazla olması ve zengin besin değerine sahip olması arı sütünün çabuk bozulmasına ve oksitlenmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle yaş arı sütü özel taşıma şartları gerektirir. Soğuk zincir ile taşınmalı ve saklanmalıdır. Liyofilize arı sütü ise bu dezavantajı ortadan kaldırır. Taze saf arı sütünün dondurularak kurutma tekniği ile dondurulur ve böylece içerisinde bulunan su ve sulu maddeler çekilerek konsantre toz haline getirilir. ZADE VİTAL Arı Sütü’de liyofilize formdadır. Liyofilize arı sütü taşıma ve kullanım kolaylığı sağlar. Ayrıca kurutma yönemi ile üretildiği için konsantre haldedir.  Bir kapsülde 100mg liyofilize arı sütü bulunur bu değer 400mg yaş arı sütüne eş değer bir içeriktir.

İçerisinde 10-hidroksi 2-dekanoik asit (10HDA) bileşeni oldukça önemlidir. Bir arı sütünün kaliteli olması bu değerle ölçülür. Biyolojik aktivitelerinin temelinde yatan etken maddelerden biridir. Zade Vital Arı Sütü’nde bu değer en ideal orandadır (%4).

Tüm arı ürünlerinde olduğu gibi arı sütü tüketimi esnasında alerjik reaksiyonların yaşanabileceği unutulmadan tedbirli davranılmalıdır. 

Kaynaklar:

Uçar M., Arı Sütünün Büyüme, Yaşlanma ve Üreme Sağlığına Etkisi. Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dergisi. GÜSBD 2018; 7(1): 193-202.

Peng CC., Sun HT., Lin IP. The functional property of royal jelly 10-hydroxy-2decenoic acid as a melanogenesis inhibitor. BMC Complement Altern Med. 2017; 17: 392

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner52