banner5
banner68

Bu hafta 11-12 Eylül tarihlerinde ‘’3. Türkiye Bilim ve Teknoloji Merkezleri Konferansına’’ katılmak üzere Kayseri’ye gittim. Birincisinin Konya Bilim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleşen konferansın bu yıl ki teması ‘’okul dışı öğrenme’’ olarak belirlenmişti. TÜBİTAK öncülüğünde gerçekleştirilen programa TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal açılış konuşmasını yapmak üzere katılım sağladı. Türkiye’de bilim dünyasının üyelerinin konuşmacı olarak katıldığı programda Konya Bilim Merkezi Borsa İstanbul Laboratuvarı Koordinatörü Mehmet Ali Tulukçu’da sunum gerçekleştirdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Borsa İstanbul İşbirliği çerçevesinde yürütülen BISTLAB projesinin bir ilk olması bütün katılımcıların ilgisini çektiğini söylemeliyim. Türkiye’de ekonomi üzerine yoğunlaşan gündem göz önüne alındığında bu tür çalışmaların ne denli önemli olduğu anlaşılmaktadır. Borsanın ve yatırımcı olmanın öneminin ne boyutlarda olduğu hissettiğimiz bugünlerde, Konya Büyükşehir Belediyesinin böyle bir girişimde bulunması da ayrıca kıymetlidir. Borsada yerli yatırımcının oransal anlamdaki düşüklüğü ve gençlerin piyasa üzerine olan bilgilerinin azlığının dert edinilerek ortaya konan projenin desteklenmesi, Türkiye’nin geleceği açısından kritiktir. Öyle ki akademik eğitimin teori çerçevesinde kalması, akademiden mezun olan gençlerin piyasada zorlanmasına sebep olmaktadır.

Ayrıca yeni dönemde yoğunlaşarak devam edecek olan ve ilk denemeleri gerçekleştirilen ‘’Liseler İçin Finansal Okuryazarlık’’ çalışmasının da ne kadar kıymetli olduğunu belirtmek zorundayım. Son yıllarda bütün dünyanın üzerine eğildiği erken yaşlarda ‘’finansal okuryazarlık’’ eğitimlerinin yine Konya’nın öncülüğünde büyük bir azimle başlatılmış olmasına dikkat çekmek istiyorum. Piyasayı, değişen ekonomik parametreleri, hızla dönüşüm gösteren kariyer ve iş planlamalarını erken yaşlarda farkındalık sağlanacak olması, ileriye dönük projeksiyonda büyük katkı sağlayacaktır. Bu anlamda yeni bir işbirliği anlamına da gelen bu çalışma muhakkak desteklenmeli ve sürdürülebilmelidir.

Program sürecinde atölyeleriyle de konferansa katkı sağlayan Konya Bilim Merkezi bütün bir programda ilgiyi üzerine toplamıştır. Atölye standına bir zat katılan TÜBİTAK Başkanının, atölye çalışmalarının tamamını deneyimlemesi ve memnuniyetini belirtmesi de Konya adına sevindiricidir. Konuşmacıların önemli bir bölümünün Bilim Merkezleri üzerine değindikleri hemen hemen her alanda Konya’ya atıf yaptıklarına şahit olmakta güzeldi.

                                   *** *** *** ***

Konferans arasında ziyaret ettiğimiz ‘’Dursun Çiçek’’ sohbetine de değinmeden geçemeyeceğim. Birikimi ve çalışmaları ile Kayseri ve bütün Türkiye’de ‘’Şehir Düşüncesine’’ büyük katkılar sağlayan Dursun Çiçek, çok kıymetli konulara değindi. Medeniyetimizin en önemli ayağını teşkil eden şehir bilincinin hatırlanması ve yeniden oluşturulması için çaba harcayan Dursun Hoca  ve BÜSAM bütün Türkiye’ye örnek olmaktadır. Şehrin ve medeniyetin hafızasını oluşturmak adına akademiler düzenleyen hoca ve kurum bu alanda gençlerde farkındalık yaratmaktadır.

Bu akademilerin neticesinde iki güzel dergi çıkarmaktadırlar. Rahmetli Akif Emre’nin ismini koyduğunu öğrendiğim ‘’Düşünen Şehir’’ dergisi muhakkak takip edilmelidir. Bunun yanında Kayseri’yi konu edinen ‘’Şehir Dergisi’’de oldukça güzeldir.

Sohbetinde sürekli Şehir bilinci ve medeniyetimiz açısından Konya’nın önemine değinen Dursun Hoca’nın yakın zamanda Konya’ya bir söyleşiye geleceğini de duyurmak isterim. Ali Güney’in çevresinde gelişen ‘’Hoşaf Gençlik Dergisi’’ ve bu derginin söyleşilerine büyük bir zevkle katılacağını belirten Dursun Çiçek bizi ziyadesiyle memnun ve mutlu etti.

Ali Ağabey tarafından bir söyleşiye benim de davet edildiğim ‘’Hoşaf Söyleşileri’’ şehrimiz adına takip edilmeli ve Konya’nın kültür sanat alanına katkıları adına tebrik edilmelidir.

Bütün bu programa katılımımızı sağlayan Konya Bilim Merkezi ve yöneticilerine teşekkür ederim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner49

banner50