banner5

OSMAN GAZI  (Ö.1326)

Osman Gazi, Ertuğrul Bey'in üç oğlundan birisidir. Babası vefat ettikten sonra diğer bütün beyler, ittifakla Osman Bey'i aşiretin reisi olarak tanıdılar. Osman Bey, beyliğin başına geçtiği zaman,23 yasında idi. Osman Bey, 1287'de Karacahisar'ı fethetti.1280'de Domaniç'te Bizanslıları yenerek Bilecik'i fethetti ve Selçuklu Hükümdarı tarafından uç beyliğine verildi. 1299'da İnegöl fethedildi. Selçuklu Devleti yıkıldı ve Osman Bey müstakil beyliğini ilân etti. 1300'de Yenişehir ile Köprühisar, 1302'de ise Akhisar ve Koçhisar fethedildi. Osman Bey'e babasından kalan arazinin genişliği 4800 km. kare idi. Kendisi vefat ettiğinde ise, beyliğin toprak genişliği 16.000 km. kareye ulaşmıştır.

ORHAN GAZI  (Ö.1360)

Osmanlı Türk Devletini Osman Gazi kurmuştu. Fakat onu teşkilâtlandıran ve büyük bir devlet haline getiren Orhan Gazi idi. Babasından 16.000 km. kare olarak teslim aldığı topraklar altı misline çıkararak 95.000 km. kare yapmıştır. Orhan Gazi devletin muntazam bir idare sistemine bağlanması lüzumunu görmüş ve teşkilât isini ise, Alâeddin Pasa ile Şeyh Edebali'nin bacanağı Çandarlı Kara Halil Paşa'ya havale etmişti. Orhan Bey'in büyük oğlu Süleyman Pasa, kendisinden önce vefat etmiştir. Kendi sağlığında iken başkumandanlık vazifesini ikinci oğlu Murad'a devretmiştir. Osmanlılar tarafından yaptırılan ilk cami (1333 - 1334) senesinde İznik'te yapılan "Hacı Özbek" Camiidir. Ve Orhan Gazi yaptırmıştır. Bursa Medresesini Orhan Bey yaptırmış ve ilk "Sultan" lâkabı da O'nun zamanında kullanılmıştır. Yine ilk Osmanlı parası da Orhan Bey zamanında basılmıştır. Müslüman Türkler Avrupa'ya ilk defa Orhan Bey zamanında geçmişlerdir. İstanbul'un Anadolu yakası tamamen Orhan Bey zamanında Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Yeni fethedilen Hıristiyan topraklarında yasayan yerli Hıristiyan halktan Osmanlı hayranlığı, yeni fetihleri de kolaylaştırmıştır. Zamanında fethedilen yerler:1326'da Bursa, 1329'da İznik, 1337'de Gemlik'i fethetti ve Bizanslılara karşı Palekanon (Maltepe) zaferini kazandı. 1345'de Karasi Beyliği ilhak edildi. 1354'de Ankara ve Gelibolu fethedildi. Orhan Gazi 1360 senesinde 79 yaşında vefat etmiştir.

I. MURAT  (Ö.1389)

Bütün hayatı sınır boylarında ve harp meydanlarında geçmiştir. Hiç durmadan Rumeli'den Anadolu'ya, Anadolu'dan Rumeli'ye seferler yapmıştır. Orhan Gazi'nin vefatında 95.000 km. Kare olan toprakların genişliğini 500.000 km. Kareye çıkardı. Zamanında alınan yerler:1362'de Edirne, 1363'de eski Zağra ve Filibe fethedildi. 1364'de Sırpsındığı zaferi kazanıldı ve Haçlılar perişan edildi. 1365'de Kara Biga Osmanlı topraklarına katıldı. 1369'da Hayrabolu, Kırklareli, Pınarhisar ve Vize alındı.1370'de Bulgar Krallığı Osmanlılara tâbi oldu. Bir müddet sonra da Çamurlu savaşı kazanıldı. 1371'de Çirmen zaferi elde edildi, Haçlılar bir defa daha yenildiler. 1372'de Çatalca Bizans'tan alındı. 1374'de Sırbistan Osmanlılara tâbi oldu. 1375'de Nis fethedildi. 1378'de Kütahya Vilâyeti Osmanlı topraklarına katıldı.1382'de, Sofya fethedildi. 1383'de Candaroğulları Osmanlılara tâbi oldu. 1385'de Arnavutluk’un kuzeyi tamamen alındı. 1388'de Silistre, Zistovi, Niğbolu, Plevne, Lofça, Deliorman ve Dobruca Türk hâkimiyeti altına alındı. 1389'da Haçlılar bir defa daha perişan edildiler ve Türk ordusu Kosova Meydan Muharebesini kazandı.

YILDIRIM BEYAZİD  (Ö.1403)

4. Osmanlı padişahı. Tahta çıkar çıkmaz Sırbistan bölgesindeki huzursuzlukları, ardından Osmanlıya baş kaldıran Anadolu Beylikleri'nin çıkardığı ayaklanmaları bastırdı. İzmir haricinde bütün Batı Anadolu'yu Osmanlı idaresine kattı. Yıldırım Beyazid, bir kaç kere İstanbul'u da kuşatmış, bu maksatla Anadolu (Güzelce) Hisarı'nı yaptırmıştır. Fakat her defasında kuşatmayı yarım bırakmak zorunda kalmıştır. 1396 Niğbolu zaferi Osmanlı'nın, Avrupa devletlerine karşı kazandığı en önemli savaşlardan birisidir. Bu zafer Batı dünyasının yani sıra doğuda da Osmanlı Türk devletinin tanınmasına sebep olmuştur. Mısırdaki Abbasi Halifesi, Yıldırım Beyazid'e gönderdiği tebrikte "Sultan-i İklim-i Rum " diye hitap etmiştir. Öte yandan Yıldırım'ın güneyde Fırat boylarına kadar genişlettiği fetih hareketi, Bizans'ın İstanbul Boğazı ve İzmit Körfezi'ni vurması üzerine yarım kaldı ve Yıldırım Beyazid İstanbul'a dönerek tekrar kuşattı. Ancak bu sefer de doğuda Timur tehlikesi baş gösterdi. Ankara Çubuk ovası çetin bir muharebeye sahne oldu. Esir düşen Yıldırım, 7 ay sonra bu esarete dayanamayarak 1403'de vefat etti.

FETRET DÖNEMİ

1402 Ankara savaşında Beyazed’in Timur karşısında yenilmesi ile Osmanlı bir duraklama dönemine girdi. Beyazid’in oğulları arasında taht kavgaları başladı. Bu dönemde de İstanbul rahat bırakılmadı. Musa Çelebi İstanbul’u kuşatmasına rağmen feth edemedi. 11 yıl süren fetret döneminden sonra Beyazid’in küçük oğlu Çelebi Mehmet bütün kardeşlerini saf dışı ederek Osmanlıda birliği yeniden sağladı.

ÇELEBİ SULTAN MEHMED  (Ö.1421)

 Evvela Anadolu'nun birliği için kardeşleri ile mücadele etti. 1410 senesinde Süleyman Çelebi'yi, 1413 senesinde de Musa Çelebi'yi tasfiye ederek birliği sağladı. Osmanlı tahtında yalnız kalınca ilk işi etrafındaki beylikleri itaati altına almaya girişmek oldu. 1414'de Karaman'a sefer yaptı ve Karaman Bey'ini esir aldı. Candarlı Beyliği'ni de hâkimiyeti altına aldı. 1415'de Venediklilerle ilk deniz savaşı yapıldı. 1416 ve 1417 senelerinde Avrupa'ya akınlar düzenledi, büyük zaferler kazanıldı.1419'da Tuna Nehri tekrar geçildi. 1420'de Eflak Voyvodası bir harpte öldürüldü, yerine kardeşi tayin edildi. Candar Beyliği ise tamamen Osmanlı topraklarına katıldı. 1420'de Şeyh Bedreddin, fakir fukarayı sizi zengin yapacağım vaadiyle, gayri müslimleri ise "Sizin dininiz de haktır" diyerek etrafında topladı. Birçok yerlerde mühim tahribatlar yaptı. Sonunda yanındakiler dağıtılıp kendisi yakalandı ve mahkeme edildi. Mahkemede suçunu itiraf ederek idam edilmesini bizzat kendisi istedi ve idam edildi. Çelebi Sultan Mehmet 1421 yılında 32 yaşında iken Edirne'de vefat etti.

II. MURAD  (Ö.1451)

 18 yaşında tahta çıktı. 1422'de İstanbul'u muhasara etti. 1423'de Mora yeniden alındı. 1428'de Germiyan Beyliği Osmanlılara katıldı. Venedik ve haçlılara karşı Güvercinlik zaferi kazanıldı. 1430'da Selânik yeniden alındı. 1438'de Bosna'ya hâkim olundu. 1439'da Belgrad muhasara edildi. 1443'de haçlılara karşı İzlâdi Derbendi zaferi kazanıldı.1444 Temmuz'unda Segadin antlasması yapıldı. Bu antlaşmadan sonra Murad Han tahtını oğlu Mehmed’e bıraktı. (Belki de Kutlu Müjdeyi gerçekleştirecek olan kişinin oğlu Mehmed olduğu içine doğmuştu Murad Hanın. Fakat hiçbir şey vaktinden önce gerçekleşmiyordu bu dünyada. İstanbul’u feth etmek Murad Hana nasip olmadığı gibi, bu kutlu olayı görmekte onun kader çizgisine yazılmamıştı.) Kasım 1444'de Varna Zaferi kazanıldı. 1445'de Mora ve Arnavutluğa sefer açtı. 1448 senesinin Ekiminde haçlılar yeniden saldırdılar. Bu defa da 2. Kosova Zaferi kazanıldı. 1451 senesinde Sultan Murad 47 yaşında Edirne Sarayında vefat etti.

BİTTİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner49

banner50