banner5

Hepimiz zaman zaman medyada yer alan ’insanlar zehir soluyorlar’ haberlerini belli dönemlerde  görüyoruz.

Ya görmediğimiz dönemler hava kirliliği bitmiş mi oluyor; tabiî ki hayır sadece unutmuş oluyoruz..

Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği oranlar bazında havası tek temiz kent Rize oldu.Dünya sağlık örgütü hava kirliliğini görünmez katil olarak değerlendiriyor çünkü her yıl 7 milyondan fazla kişi bu nedenle hayatını  kaybediyor..Evet hayatını kaybediyor…

Hatta Türkiye de gerçekleşen  2 Bin 876 Erken ölümün sebebinde yine hava kirliliği sebep olmakta.Yapılan istatiksel çalışmalara göre Türkiye de hava kirliliğinden ölenlerin sayısı trafik kazasından ölenlerin sayısından 8 kat daha fazla..

Evet sayılara bakıldığında çok korkunç bir durumdayız.

Gelelim insan sağlığı üzerindeki etkisine,

Hava kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki etkileri, atmosferde yüksek miktardaki zararlı maddelerin solunması sonucu ortaya çıkar.Havanın doğal yapısını bozan ve kirleten maddelerin başka bir deyişle kirli havanın solunması, özellikle akciğer dokularını tahrip edici ve öldürücü olabilmektedir. 

Karbon monoksitin oksijen taşıma kapasitesini azaltması sonucunda kandaki oksijen yetersizliği nedeniyle kan damarlarının çeperleri, beyin kalp gibi hassas organ ve dokularda fonksiyon bozuklukları meydana gelir..

Hava kirletici en yaygın emülsiyon  kükürtdioksit (SO2) dir.Solunan yüksek konsantrasyondaki kükürt dioksitin %95’i üst solunum yollarından absorbe olur. Bunun sonucu olarak, bronşit, anfizem ve diğer akciğer hastalık semptomları meydana gelir.

NOx’ in atmosferdeki bulunuşu yaklaşık olarak yarı yarıya taşıt egzosu ve sabit yakma tesislerinden dolayıdır. Azot dioksitin sağlık üzerine etkileri; çeşitli kesimlerdeki bireylere değişik konsantrasyonlar uygulanması ile tesbit edilmiştir. Bronşitli kişilerde akciğer fonksiyon değişimleri gözlenmiştir.


Partikül maddelerin fiziksel yapısı ve kimyasal kompozisyonu sağlık açısından oldukça önemlidir. Kanser yapıcı organik kimyasallar (PAH, dioksin, furan gibi) içeren partikül maddeler sağlık açısından çok tehlikelidir. Partikül maddelerin sağlık üzerine etkileri akuttan daha çok kroniktir.

Bu olumsuz etkiler sonucunda ortaya çıkan önemli rahatsızlıklar arasında; pulmoner fonksiyon bozuklukları, kronik bronşit vakalarında artış, bronşiyal mukoza silialarının temizleme hızında artış, solunum yolları epitel dokusunda kalınlaşma gibi sağlık problemleri örnek olarak verilebilir.

Kurşun,kadmiyum,nikel birde etkisi altında kaldığımız ağır metaller..

Her yılın 15-21 Aralık tarihlerinde  en azından birazda olsa dikkat çekilmeye çalışılan hava kirliliği haftası belki biraz olsun ne durumda olduğumuzu anlamamıza yardımcı oluyordur..

Peki bu kadar olumsuz etmene karşı biz neler yapıyoruz ve neler yapmalıyız?

Öncelikle kesinlikle burundan nefes almayı hem sağlığımız açısından hem de hava kirliliğinden korunmamız açısından en başta yapmamız gereken bir hareket.

Sonrasında ise ağız ve burnu örtmek,sanayi bölgelerine yakın oturmamak,kalitesiz yakıt kullanmamak,akşam saatlerinde dışarı çıkmamak,iç ortam kirliliğini önlemek,bacalara filtre takmak bireysel olarak herkesin yaşadığımız dünyayı güzelleştirmek adına yapması gereken vatandaşlık görevimizdir..

Bırakın çocuklarımız daha temiz bir dünyada doğup büyüsünler..

Bunun için sizinde yardımınıza ihtiyacımız var..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.