Anasayfa »

SAĞLIK

Yaşlıların stresle başa çıkması daha zor
Beyninin ön bölgesinde stresle başa çıkmayı sağlayan işlevsel alanlar bulunduğu, yaşlandıkça Başkent Üniversitesi Konya Uygulama ve Araştırma Hastanesinde görevli psikiyatr Prof. Dr. İshak Özkan, yaptığı yazılı açıklamada, stresin, yaşam sürecini zora sokan fizik, fizyolojik ve psiko-sosyal uyaranlar olduğunu belirtti.
Fast-food gıdalar böbrek düşmanı
Tüketilen fast-food gıdaların böbrek hastalığına davetiye çıkardığını belirten İç Hastalıklar Uzmanı Dr. Abdullah Aksoy, çocukların, böbreklerin başlıca düşmanı olan fast-food gıdalardan mutlaka uzak tutulması gerektiğini vurguladı
Sütte ağır metal riski tehdit ediyor
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat Akın
Sigara timleri oluşturulacak
Kapalı mekanlarda tütün ürünlerinin kullanım yasağı ile ilgili Konya'da kamu kurumlarından sigara ekipleri oluşturuluyor.
Demir eksikliği gelişimi olumsuz etkiliyor
Çocuklarda iştahsızlığa, huzursuzluğa, uyku düzensizliğine, ilerlemiş haliyle zeka parametrelerinde düşüşe neden olan demir eksikliği, ilerleyen yaşlarda kalıcı hastalıkları da beraberinde getiriyor.
Diyet kişiye özgü olmalı
Yrd. Doç. Dr. Mehmet Akman, kitaplardan veya dergilerden görülerek uygulanmaya çalışılan, kişiye özgü olmayan diyetlerin başarı şansının zayıf olduğunu söyledi
Erken teşhis hayat kurtarıyor
SÜ Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çetin Çelik, kanserde erken teşhis hayat kurtarıyor
Kanserden ölümler sürekli artıyor
Dünyada her yıl artan kansere bağlı ölümlerin 2020 yılında 7 milyondan 11 milyona, hastalığa yakalanma sayısının ise 11 milyondan 17 milyona yükselmesinin beklendiği bildirildi
Kalitesiz güneş gözlüğü gözleri tehdit ediyor
Baharla birlikte güneşin yüzünü göstermesiyle güneş gözlüğü satışı başladı. Ancak uzmanlar kalitesiz güneş gözlüğü konusunda uyarıda bulunuyor.
Fazla macun diş etlerini eritiyor
Diş fırçalaması sırasında fazla macun kullanmanın diş etlerini erittiği belirtildi. Diş hekimi Sadettin Pay, aşırı kullanılan diş macunun ağızdan tamamen temizlenmesinin mümkün olmadığını belirterek "Fazla macun içeriği sebebiyle diş etlerinin erimesine sebep oluyor" dedi.
Göz sulanması ihmale gelmez
Uzmanlar, göz sulanmasının tedavi edilmezse enfeksiyonlara sebep olacağını belirterek, tedavinin geciktirilmesi durumunda görmeyi tehdit edecek durumların ortaya çıkacağı uyarısında bulundu
Greyfurtu dikkatli tüketin!
Kadirli Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir, birçok derde deva olan greyfurtun tüketilirken dikkatli olunması gerektiğini söyledi. İspir, "Narenciye ürünlerinden en değerlisi olan greyfurtun suyunun dikkatli kullanılması gerekir.
Çocuklarda ‘Ateşli Havale ve Tedavisi’ semineri
Sarayönü Devlet Hastanesi sağlık personeline yönelik ''Çocuklarda ateşli havale ve tedavisi'' konulu seminer gerçekleştirildi.
Her yıl 2 milyon kişi veremden ölüyor
Dünyada her yıl 8 milyon kişinin tüberküloz (verem) hastalığına yakalandığı ve yaklaşık 2 milyon insanın bu hastalık nedeniyle öldüğü belirtildi.
Atık yağları lavaboya dökmeyin
Yağlık bitkilerden elde edilen kızartma yağlarının kullanıldıktan sonra lavaboya dökülmesi halinde 1 litre yağ 1 milyon metreküp suyu kirletiyor.
Kaynatılan sütün besin değeri düşüyor
Yapılan araştırmalarda, açıkta satılan sütteki mikropları öldürmek için 10- 15 dakika kaynatılması nedeniyle vitaminlerin yüzde 12 ile 66 oranında azaldığı belirtildi.
Gıdaları sağlıklı ortamda saklayın
Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hatice Kalkan Yıldırım, gıdaların sağlıklı saklanması konusunda bilgi verdi.
Orta kulak iltihabına dikkat
Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Tuncay Özdemir, orta kulak iltihabının genellikle bakterilere bağlı olarak geliştiğini söyledi.
Zaping epilepsi hastalığını tetikliyor
Televizyon kanallarını sürekli değiştirmenin epilepsi hastalığını tetiklediği bildirildi.'Epilepsi hastası, televizyonu iyi aydınlatılmış odada ve mutlaka 2.5 metre mesafeden izlemeli' diyen uzmanlar, hasta yakınlarının da duruma hassasiyet göstermesi gerektiğine vurgu yapıyor.
Okul çantaları hafifleştirilmeli
Okul çantasının ağırlığının, çocuğun kilosunun yüzde 15'ini geçmemesi gerektiği bildirildi. Uzmanlar, okul çantalarının daha hafifleştirilmesi gerektiğini söyledi
 240  241  242  243  244  245  [246]  247  248  249  250  251      
Gazeteler
Gazeteler
Düğün Fotoğrafçısı