Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.
Taklacı kuşlar kapışılıyor!

Taklacı kuşlar kapışılıyor!

18 Ocak 2013 Cuma 13:12

Attıkları taklalarla ve renkleriyle kuş severlerin gönlünde taht kuran, fiyatı da 5 ile 500 lira arasında değişen taklacı kuşlar el üstünde tutuluyor


Her haftasonu Muhacir Pazarı'nda kurulan, rengarenk ve yetenekli kuşların sergilendiği pazar, kuş severlerin uğrak adresi oluyor. Pazarda kuşların yanı sıra tavşan, tavuk, horoz, kaz ve benzeri hayvanlar da alıcısını ya da satıcısını buluyor. Pazarın en çok dikkat çeken hayvanı ise taklacı kuşlar. Pazarda satılan taklacı kuşların tamamının evcil kuşlar olduğunu belirten kuş satıcısı Yusuf Kaya, pazarın kalabalık olduğunu ancak pek alıcının bulunmadığını, ancak pazarın gözdesinin ise taklacı kuşlar olduğunu aktardı. Attıkları taklalarla fark yaratan taklacı kuşların daha çok beğenildiğini, bu yeteneğin fiyatlara da yansıdığını dile getiren Kaya, becerikli olan ve renkleriyle beğeni toplayan taklacı kuşların fiyatlarının 500 liraya kadar çıktığını belirtti.
KUŞ SEVGİSİNİ SİGARAYA BENZETTİ
Kuş severlerin hemen hemen her pazar kuşları görmeye geldiğini belirten Kaya, kuş severlerin kuş almasa bile kuşlar hakkında fikir sahibi olduğunu söyledi. Başta taklacı kuşlar olmak üzere kuşlara olan ilginin bitmeyeceğine değinen Kaya, kuş sevgisini sigaraya benzeterek, “Kuş sevgisi sigara gibidir. Bırakılması zordur. Sigara zararlıdır, ancak kuşlara olan ilgi zararsızdır. Bazı arkadaşlarım sigarayı bıraktığı halde, kuşlara olan ilgisini bırakamadı. Evcil kuşların çoğu müstakil evlerde yetiştiriliyordu. Ancak kentsel dönüşüm sistemiyle bu evlerin yerini çok katlı binalar aldı. Dolayısıyla kuş yetiştiriciliği zora düştü. Sadece terası olanlar rahat bir şekilde kuş yetiştirebilecek” ifadelerini kullandı.
KERİM ATICI


3541 defa okundu...
Gazeteler
Gazeteler
Düğün Fotoğrafçısı