Gençlik ve Spor Bayramı, coşkuyla kutlandı

Gençlik ve Spor Bayramı, coşkuyla kutlandı

19 Mayıs 2017 Cuma 17:09

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, tüm ülkede olduğu gibi Konya’da da büyük bir coşkuyla kutlandı.


 Konya Atatürk Stadyumu’nda başlayan ve Konya’da faaliyet gösteren hemen her takımın temsilcilerinin katıldığı tören, Kültür Park’ta sona erdi

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, tüm ülkede olduğu gibi Konya’da da büyük bir coşku ile kutlandı. Dün sabah saatlerinde Konya Atatürk Stadyumu’nda gençlik yürüyüşü ile başlayan tören, Kültür Park’ta sona erdi. Programa Konya Valisi Yakup Canbolat, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, Adalet Komisyon Başkanı Nuri Koçer, Bölge İdare Mahkeme Başkanı Kemal Kuku, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay İsmet Cansaran, İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman, Konya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ömer Ersöz ve Daire Müdürleri’nin yanı sıra Protokol Üyeleri ile çok sayıda vatandaş da katıldı.

GENÇLİK YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI

Dün sabah saatlerinde Konya Atatürk Stadyumu’nda toplanılırken, 500 metrelik kısa yürüyüşün ardından Anıt Meydanı’na varıldı. Burada Konya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ömer Ersöz’ün Atatürk Anıtı'na çelenk koyması ile program devam ederken, akabinde saygı duruşu ve ve İstiklal Marşı okundu. Programın sonraki aşamasında ise Gençlik Yürüyüşü yapıldı.

KÜLTÜR PARK’TA TOPLANDILAR

Tören Konya Atatürk Stadyumu’nda başlarken, Anıt Meydanı’ndan Kültür Park’a kadar olan Gençlik Yürüyüşü ile devam etti. Kültür Park’a varıldıktan sonra ise Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ömer Ersöz’ün günün anlam ve önemini belirten bir açılış konuşmasında bulundu. 

’19 MAYIS, CUMHURİYETE ATILAN BİR ADIMDIR’

Kültür Park’ta konuşan Konya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ömer Ersöz; “Tarihimizin dönüm noktalarından, Kurtuluş Savaşımızın başlangıcı olan 19 Mayıs’ı Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak 98.defa kutlamanın coşkusunu yaşıyoruz. Türkiye Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, 19 Mayıs 1919'da Samsun'dan başlattığı özgürlük hareketi, tüm yurda yayılmış, milletimizin azim ve cesaretle tek yürek olarak giriştiği milli mücadele sonucunda zaferle taçlandırılmıştır. 19 Mayıs işgalci güçler tarafından Türk Milletine giydirilmek istenen esaret zincirine karşı topyekûn bir mücadelenin başlangıcıdır. 19 Mayıs milletle çıkılan yolda yine milletin egemenliğinde cumhuriyete atılmış bir adımın başlangıcıdır. Bir milletin yeniden dirilişine vesile olan aynı zamanda bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin başlangıcı olan, bu anlamlı günü Atatürk, Türk gençliğine armağan etmiş, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutladığımız bu şanlı gün hem milli mücadelemizin silinmez bir hatırası, hem de yüzünü geleceğe dönmüş nesillerin en büyük ilham kaynağıdır.  Gazi Mustafa Kemal aynı zamanda ‘Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur’ sözüyle de gençliğe sağlıklı olmanın ve spor yapmanın da önemine işaret etmiştir. ‘Ben sporcunun zeki, çevik aynı zamanda ahlaklısını severim’ sözüyle de güçlü olmanın sadece bedensel olarak değil ahlaken de önemine dikkat etmiştir” dedi.

‘BİZİ BİZ YAPAN TARİHİMİZ’

Ömer Ersöz; “2023, 2053, 2071 hedefi olan ülkemizin geleceğinin teminatı gençler.  Cumhuriyetimizin 100.yılında dünyanın lider ülkeleri arasında yerimizi almak için, üreten, araştıran, teknolojiyi takip eden ve ülkemizi muasır medeniyet seviyesine çıkarmak için çabalayan, çok çalışan bireyler olmak yolunda ilerlerken, bizi biz yapan tarihimizi, değerlerimizi, kültürümüzü de asla unutmamalıyız. Diğer yandan birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhumuzu da asla kaybetmemiz gerekliliğini hatırlatmak isterim. Akıllarını ve yüreklerini kiraya vermiş içimizdeki hainler tarafından 15 Temmuz’da ülkemize girişilen hain işgal girişimine, 98 yıl önce olduğu gibi bu millet genciyle, yaşlısıyla karşı durmuş özgürlüğünden ve milli iradesinden asla taviz vermeyeceğini tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir. Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile bu vatan için canlarını seve seve feda eden Aziz Şehitlerimiz ve 15 Temmuz hain işgal girişiminde şehit olan tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, gençlerimizin, sporcularımızın ve milletimizin bayramını en içten dileklerimle kutluyorum” diye konuştu.

BİRİNCİ OLAN ŞİİR OKUNDU

Törenin son bölümünde ise yine Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın düzenlediği Ecdada Mektup yarışmasında Türkiye 1’incisi olan gencin mektubu ile devam ederken, akabinde okunan şiirler, halk oyunları ve sportif gösterilerle devam etti. 

SPOR SERVİSİ


119 defa okundu...
Gazeteler
Gazeteler
Düğün Fotoğrafçısı