Yağışlar masrafı düşürdü

Yağışlar masrafı düşürdü

19 Mayıs 2017 Cuma 16:15

Kış yağışlarının iyi geçmesinin ardından umutla Kırkikindi yağışlarını bekleyen çiftçi, gelen yağışlarla umduğunu buldu


Son yıllarda yaşanan kuraklık nedeniyle özellikle hububat ürünlerinin rekoltesinde sıkıntılar yaşanmıştı. Bu yılki ekimlerin yapıldığı Sonbahar döneminde de yine beklenen yağışlar düşmedi. Çiftçi yağış düşmesi için ekimlerini bir süre bekletmişti. Ancak beklediğini alamayan çiftçi ürünlerini toprakla buluşturmuş, umutlarını kış yağışlarına bırakmıştı. Çiftçinin umutları kış yağışları ile yeniden yeşerdi. Çünkü geçtiğimiz kış ayında Konya son 14 yılın en fazla yağışını aldığı bir kış dönemi geçirdi. Bu durum çiftçiyi oldukça umutlandırdı. Kar yağışı ile topraktaki ürünler karın yorgan görevi sayesinde hem dondan kurtulmuş hem de suyla iyi bir şekilde beslenmişti. Uzmanlar, kış yağışlarının sonbahar yağışlarını telafi ettiğini söylemiş, ürünler için gerekli kırkikindi yağışlarının iyi geçmesi için de dua ile bekliyordu. Yine uzmanlar, iyi geçen kış yağışlarının ardından, kırkikindi yağışlarının da önemli olduğunu, ürünlerin rekoltesini ve kalitesini belirleyici rol üstleneceğini belirtmişlerdi. 

UMUTLAR İKİNCİ KEZ YEŞERDİ

Konya bölgesinde beklenen kırkikindi yağışları yine bekleneni karşıladı. Hem Nisan ayındaki yağışlar hem de Mayıs ayında bugüne kadar gelen yağışlar, geçen yılların ortalamasının oldukça üstünde gerçekleşti. Bu da kış aylarında yağan karla gelen umutların ikinci kez yeşermesine neden oldu. Yağışlar bu şekilde istenilen seviyede devam ederse, çiftçinin yüzü bu yıl gülecek. Şu ana kadar herhangi bir sorunun yaşanmadığı ürünlerde, baharlık ürünler diye belirtilen mısır, ayçiçeği, şekerpancarı gibi ürünlerin topraktan çıkışı da yüzde 95 oranlarında sorunsuz bir şekilde sağlandığı belirtildi. Bu da tarım şehri olan Konya’da şu ana kadar ürünlerde herhangi bir sıkıntı olmadığını ortaya koyuyor. 

YAĞMUR OLUMLU YANSIDI

Konuyla ilgili bilgiler veren Selçuk Üniversitesi (S.Ü.) Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu, Nisan yağışlarının tüm Türkiye’de olduğu gibi İç Anadolu Bölgesi’nde de geçen yılların ortalamalarının çok üzerinde seyrettiğini söyledi. Bu durumunda ürünlere oldukça olumlu bir yansımasının olduğunu ifade eden Soylu, “Yağışlar hem buğday, arpaya hem de baharlık ürünlere olumlu yansıdı. Özellikle mısır, ayçiçeği gibi ürünler için yağışlar oldukça fayda sağladı. Çiftçi bu ürünleri sulanmadan yüzde 90-95 oranlarında ürünlerin topraktan çıkışını sağladı. Çıkışlarda bu nedenle herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Önceden çiftçi ekiyordu çıkması için sulama yapıyordu, tekrar suluyordu çok sıkıntı çekiyordu. Bu yıl o sıkıntılar hiç yaşanmadı” ifadelerini kullandı. 

‘MASRAFLAR DÜŞTÜ, AVANTAJ OLDU’

Yağışlarla birlikte çiftçinin sulamadan ürünleri topraktan çıkarmasıyla, sulama masraflarında düşme yaşandığını ifade eden Soylu, “Yetiştirici içim önemli olan şey, bitkiyi yeterli bir şekilde topraktan çıkarmak. Bunda da yağışlar önemli ölçüde fayda sağladı. Baharlıklar için şunu söylemek gerekirse; çiftçinin bundan sonraki bakımı da verim ve kalitede etken olacak. Buğday, arpa gibi ürünlerde de yağışlar nedeniyle çiftçi daha az sulama yaptı. Yaklaşık 40-45 gün sulamaya geç başladı. Bundan dolayı masraflar düştü, bu da avantaj oldu. Yağışlar verimlilik üzerinde de pozitif etki yaptı” dedi. 

REKOLTE UZUN YILLAR ORTALAMASININ ÜSTÜNDE OLUR

Yaşanan bu gelişmelerin rekolteye olumlu yansıyacağına dikkat çeken Soylu, sonbahar yağışlarının beklendiği gibi olmaması nedeniyle rekoltede rekor seviyede bir durumun söz konusu olmayacağını söyledi. Ancak kış yağışları ve ardından gelen Nisan yağmurları ile ürünlere büyük katkı sağlandığını belirten Soylu, “Yağış açısından Mayıs’ın başlangıcı da iyi gitti yağış için. Sonbahar’da hiç yağış olmaması nedeniyle rekor gelmez.Ancak uzun yıllar ortalamasının üstünde bir rekolte elde edilir” diye konuştu. 

ABDULLAH AKİF SOLAK


101 defa okundu...
Gazeteler
Gazeteler
Düğün Fotoğrafçısı