Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.
Astana toplantısı hazırlıkları sürüyor

Astana toplantısı hazırlıkları sürüyor

11 Ocak 2017 Çarşamba 16:53

Suriye'de Beşşar Esed rejimi güçleri ve muhalifler arasında uzlaşma sağlamak amacıyla, Türkiye ve Rusya'nın Astana'da düzenlemeyi planladığı toplantının ön hazırlıkları sürüyor.


Rusya ve Suriyeli muhalif gruplarla temaslarda bulunan Türk yetkililerden alınan bilgiye göre, rejim güçlerinin yaptığı ateşkes ihlallerinin nispeten azalmasıyla Astana toplantısı hazırlıklarına hız verildi.23 Ocak'ta Kazakistan'ın başkenti Astana'da yapılacak toplantı için, Rusya'dan gelen teknik heyet dün Ankara'da temaslarda bulunarak Moskova'ya döndü. Rus yetkililerle görüşmelerde, Astana toplantısının en verimli şekilde geçebilmesi için Türkiye'nin muhaliflerle çalışmalara devam ettiği ancak rejim güçlerinin ateşkes ihlallerinin süreci zorlaştırdığı mesajı verildi. Türk yetkililer, özellikle İran destekli grupların ateşkes ihallerinin muhaliflerin tepkisini artırdığına dikkati çekti. Muhalif kaynaklardan edinilen bilgilere göre Suriyeli siyasi ve askeri muhalefetin temsilcileri Ankara'da Türk yetkililerle Astana müzakerelerine hazırlıkları görüşüyor. Görüşmelerde, muhalifler, Astana toplantısında masaya koymak istedikleri talep ve beklentileri formüle ediyor.

MÜZAKERELERİN DOĞRUDAN OLUP OLMAYACAĞI BELİRSİZ

Astana'daki toplantıda rejim temsilcileri ile muhaliflerin müzakereleri doğrudan yapıp yapmayacakları ise henüz belirsiz. Müzakerelerin dolaylı gerçekleşmesi halinde arabuluculuğu Birleşmiş Milletler yetkilileri yerine Türkiye ve Rusya'nın yapması da gündemde. Teknik müzakerelere ABD ve İran'ın da katılması beklenirken, Türkiye katılımcı ülke sayısının yüksek tutulmasının süreci sulandıracağı görüşünde.

AA


188 defa okundu...
Gazeteler
Gazeteler
Düğün Fotoğrafçısı