'15 Temmuz'da medya milli bir duruş gösterdi'

'15 Temmuz'da medya milli bir duruş gösterdi'

11 Ocak 2017 Çarşamba 16:17

Eğitim-Bir-Sen Konya Şubesi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle basın mensupları ile birlikte kahvaltı programında buluştu


Programda basın mensuplarının bayramı kutlanırken medyanın ve basın mensuplarının 15 Temmuz’da kendini gösterdiği söylendi 

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Konya Şubesi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle basın mensupları ile birlikte kahvaltı programında buluştu. Kahvaltının yapılmasının ardından basın mensuplarının sorunları ile ilgili konuşmalar yapıldı. Açıklamada bulunan Eğitim-Bir-Sen Konya Şube Başkanı Nazif Karlıer, “Basın, halkın doğru bilgi alması, aktüel gelişmelerden haberdar olması, dünyada olup bitenlerin farkına varabilmesi için elzemdir. Tarafsız, ilkeli, özgür ve basın ahla kurallarına uyan medya, demokrasinin önemli kurumlarından ve olmazsa olmazlarından biridir” dedi. 

Karlıer, "Özgür ve tarafsız bir basın, demokratik işleyişin sağlıklı yürümesini sağlamakla, milli iradeyi güçlendirmekle kalmaz; Sağlıklı bir kamuoyunun oluşmasına, halkın gerçekleri öğrenmesine, temel hak ve özgürlüklerin gelişmesine önemli katkılarda bulunur. Basın mensuplarının sorunlarını yerine getirebilmelerinin  en önemli şartı, basın özgürlüğünün sağlanması ve korunmasıdır. Basın, görevini yaparken evrensel meslek ilkelerini hayata geçirmeli, kamu yararını özel hayata saygıyı, hukukun temel ilkelerini üstün tutan bir anlayışta olmalıdır. Bu yaklaşım, basına güveni sürekli kılacağı gibi, basının itibarını da daha yukarıya taşıyacaktır" diye konuştu. 

MEDYA 15 TEMMUZ’DA KENDİNİ GÖSTERDİ

Medyanın 15 Temmuz’da kendini gösterdiğini ifade eden Karlıer sözlerine şöyle devam etti: “Bu tarz bir duruşa ve yaklaşıma 15 Temmuz gecesinde şahit olduk. Demokrasiden, milli iradeden, özgürlüklerden yana olan medyanın önemi ve gerekliliği, ihanet şebekesinin 15 Temmuz’da başlattığı darbe ve işgal girişimi sırasında net bir şekilde görülmüştür. Darbe girişimini püskürten milletin alanlara çıkmasıyla, yaptığı olumlu yayınlarla önemli bir rol üstlenmiştir. Bu vesileyle, milletimizin o destansı duruşuna ve mücadelesine yaptığı haberlerle katkıda bulunan bütün basın mensuplarına teşekkür ediyor, bu duruşlarını sürdürmelerini temenni ediyoruz.”

BASIN ÇALIŞANLARI ZORLU GÖREVLERİ YERİNE GETİRİYORLAR

Basın çalışanlarının çok önemli ve güçlü görevleri, karşılaştıkları onca zorluğa rağmen fedakarlıkla sürdürdüğünü söyleyen Karlıer, "Mesleğin yıpratıcı ve çetin şartlarına karşın dünyanın farklı bölgelerinde, çatışmalarda, savaşlarda, can güvenliklerini de tehlikeye atarak haber peşinde koşan gazeteciler gerçekten saygıyı ve takdiri fazlasıyla hak eden bir anlayışla görevlerini yerine getirmektedir. Çalışan gazetecilerin haklarının korunması, daha iyi imkanlara kavuşturulmaları, güzel şartlarda hayatlarını, mesleklerini en iyi şekilde yapmalarını sağlayacaktır. Kamuoyunu bilgilendirme, haber verme ve halk adına denetim yapma gibi son derece önemli bir görevi yürüten basın çalışanlarına, demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla yerleşmesi açısından da önemli görevler düşmektedir. Bu önemli görevi yerine getirmek için her şartta görevleri peşinde koşan gazetecilerimizin düzenli bir mesaisi olmadan, halkı bilgilendirmek için verdiği mücadele takdire şayandır. Ancak sendikal örgütlenme oranının düşük olduğu, iş güvencesinin olmadığı ve alın terinin karşılığının alınamadığı sektörde öncelikli konu sendikal örgütlenme olmalıdır. Eğitim-Bir-Sen olarak 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününün, sendikal örgütlenmenin önünün açıldığı, sosyal ve ekonomik haklarının teslim edildiği bir gün olmasını diliyoruz. Basın meslek ilkelerine bağlı hareket ederek, mesleki ve toplumsal hassasiyet içinde çalışmalarını sürdüren gazetecilerin gününü kutluyor, basın mensuplarının tekrar bayram yapmasını sağlayacak düzenlemelerin bir an önce yapılmasını temenni ediyor, görevlerini yaparken hayatını kaybeden basın çalışanlarına Allah’tan rahmet diliyoruz" dedi. 

HÜSEYİN MENEKŞE


221 defa okundu...
Gazeteler
Gazeteler
Düğün Fotoğrafçısı