banner5

Yoğurdunu kendin yap

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, AOÇ'nin Ankara Üniversitesi ile birlikte yaptığı bir çalışmanın...

Yoğurdunu kendin yap

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, AOÇ'nin Ankara Üniversitesi ile birlikte yaptığı bir çalışmanın...

12 Ekim 2012 Cuma 11:08
Yoğurdunu kendin yap

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı MehdiEker, AOÇ'nin Ankara Üniversitesi ile birlikte yaptığı bir çalışmanın sonucundaTürkiye'nin endüstriyel manada kullanılabilecek yoğurt mayası ürettiğini vebunu piyasaya sunacak hale getirdiğini bildirdi

Eker, AOÇ müze alanında gerçekleştirilenbasın toplantısında, AOÇ'nin ''Köy Mayasıyla Kendi Yoğurdunu Kendin YapProjesi''ni tanıttı. Bakan Eker, konuşmasında, AOÇ'nin Ankara Üniversitesi GıdaMühendisliği Laboratuvarı ile yoğurt üretimine ilişkin bir proje yürüttüğünübildirdi. Son 30 yılda endüstriyel manada yoğurdun mayalanmasında kullanılanbakterilerin, mayaların dışarıdan ithal edildiğine işaret eden Bakan Eker,''AOÇ de Türkiye'de bunu üretip, geliştirip Anadolu'nun yerli mayasınıoluşturup, bunu süt endüstrisinin kullanacağı hale getirdi'' dedi. AOÇ'ninyoğurt mayalamasında kullanılan ''lactobacillus bulgaricus ve streptococcusthermophilus'' adlı iki bakteriyi, Artvin, Aydın ve Çankırı gibi illerinköylerinde kullanılan maya ve yoğurtlardan elde ettiğini anlatan Eker, bununuygun ortamlarda geliştirilip endüstrinin kullanabileceği hale getirildiğinisöyledi. Üretilen yoğurdun beğenilen bir lezzette olduğunu dile getiren Eker,''Hani söylenir ya bazen, 'annemin mayaladığı yoğurdun tadı' veya köyde bizimyediğimiz yoğurdun tadını ararız ya işte bu tat, aslında bunu veriyor'' diyekonuştu.

Bakan Eker, Türkiye süt sanayinin yıldayaklaşık 20 milyon dolar tutarında yoğurt ve maya yapımında kullanılanbakterileri ithal ettiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti: ''Bu şekildebizim bunu elde etmemizle, artık yerli maya endüstrimiz de bunu kullanabilir.Bu nedenle Türkiye bu ithalatı da yapmaktan kurtuluyor. 30-40 senedir gıdasanayi, ithal yoğurt mayasıyla imal etmiş. Artık AOÇ'nin Ankara Üniversitesiile birlikte yaptığı bir çalışmanın sonucunda Türkiye, endüstriyel manadakullanılabilecek yoğurt mayasını kendisi üretti ve bunu piyasaya sunacak halegetirdi. Biz bunu AOÇ Köy Yoğurdu geleneksel tadıyla, lezzetiyle piyasayasunuyoruz. AOÇ, bunun patenti ile ilgili olarak da gerekli başvuruyu yapmış.Türkiye Atom Enerjisi Kurumu gıda birimiyle bu bakterilerin gelişimi üzerindeayrıca bir çalışma yapılıyor. Yerli yoğurt kültürü üretimine yönelik projemizTarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğümüzün Ulusal Gen Bankasıçalışmalarına da katkı sağlayacak.''

AOÇ'nin ''sağlıklı süt ile evde yoğurtyapımı projesini'' başlattığını da bildiren Eker, bu sayede vatandaşların sokaksütü yerine sağlıklı ve güvenilir pastörize süt ile evde yoğurt yapabileceğinikaydetti. Eker, AOÇ'nin ürün satış ağını genişlettiğini, satış gelirlerini vekarlılığını da artırdığını belirterek, kuruluşun geliştirdiği yeni projelerlesektörde referans bir kurum olma yolunda ilerlediğini söyledi. AOÇ'nin peynirkültürü ve mayası üzerinde de çalıştığını bildiren Eker, bu projetamamlandığında Türkiye'nin peynir mayası ihtiyacının da yerli kaynaklarlakarşılanmış olacağını kaydetti.

AA


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.